Koronawirus. Kolejne państwo zamyka granicę. „Wciąż szeroki jest margines naszej niewiedzy”

epidemia koronawirusa/Koronawirus to globalne zagrożenie. Foto: pixabay/koronawirusem
Koronawirus to globalne zagrożenie. Foto: pixabay
REKLAMA

Nowa Zelandia nie będzie zezwalać na wjazd na swoje terytorium obcokrajowcom, którzy przybywają z Chin kontynentalnych. Rozporządzenie obowiązuje od niedzieli do odwołania. To kolejne państwo, które zdecydowało się na taki krok.

Podejmowane działania są związane z rosnącym zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa z Wuhan w Chinach. Zakaz dotyczy wszystkich cudzoziemców udających się do Nowej Zelandii, którzy wyjechali z lub przejechali tranzytem terytorium Chin po 2 lutego 2020 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleciło także obywatelom, by nie podróżowali do Chin.

Służby odpowiedzialne za ochronę zdrowia zwróciły uwagę na fakt, że wciąż szeroki jest margines naszej niewiedzy, gdy chodzi o sposób, w jaki wirus jest przekazywany, co sprawia, że musimy zachować szczególną ostrożność – argumentowała premier a zarazem minister dziedzictwa narodowego, bezpieczeństwa narodowego i ds. zwalczania ubóstwa dzieci Jacinda Ardern w niedzielę.

REKLAMA

W sobotę tego rodzaju zakaz wprowadziły również Australia oraz Stany Zjednoczone. Wcześniej na taki krok zdecydowały się Rosja, Pakistan, Japonia i Włochy.

Zakazy te nie odnoszą się do powracających do kraju obywateli danych państw, jak również ich małżonków, dzieci i prawowitych opiekunów. Osoby te mają jednak obowiązek poddać się samodzielnej kwarantannie, izolując się od ludzi przez 14 dni od momentu przekroczenia granicy.

Stan koronawirusa

Epidemia nowego koronawirusa wybuchła w grudniu ubiegłego roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Naukowcy wciąż nie wiedzą, jak dokładnie powstał koronawirus i jak łatwo może się rozprzestrzeniać między ludźmi. Tajemnicza choroba powoduje ostre zapalenie płuc, wysoką gorączkę, kaszel, duszności, dreszcze i bóle mięśniowe. W niektórych przypadkach okazuje się śmiertelna.

W Chinach, według danych na sobotę wieczór, wirusa wykryto już u ponad 14 tys. osób. Zmarło łącznie 305.

Koronawirus przedostał się do wszystkich prowincji i regionów ChRL, a także do 24 krajów świata. W tym m.in. do USA, Kanady czy Australii. Śmiertelna choroba dotarła również do Europy. 7 przypadków zachorowań wykryto w Niemczech, sześć we Francji, po dwa we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Rosji, a po jednym w Finlandii, Hiszpanii oraz Szwecji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W związku z tym zaleca wszystkim państwom, by podejmowały działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się wirusa 2019-nCoV. Chodzi m.in. o monitorowanie sytuacji, wczesne wykrywanie przypadków zakażenia i identyfikowanie osób, które mogły mieć kontakt z zainfekowaną osobą.

Zobacz także: Ewakuacja Polaków z Wuhan do Paryża. W Warszawie wylądował ostatni samolot LOT-u z Pekinu

REKLAMA