
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym – poinformował we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
20 grudnia 2019 roku uchwalono nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Teraz podpis pod nią złożył prezydent Andrzej Duda. Wprowadza ona odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. A także za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Ponadto nowelizacja wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów, ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury, do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.
Przeciwko przegłosowanej przez PiS nowelizacji ustaw sądowych opowiedzieli się posłowie Koalicji Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Konfederacja Wolność i Niepodległość wstrzymała się od głosu. To ostatnie ugrupowanie argumentowało, że „reforma” PiS de facto może sprowadzać się wyłącznie do zmian kadrowych. Zabraknie więc głębokich zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości.
Podpis prezydenta Andrzeja Dudy nie jest zaskoczeniem. – Procedowana przez parlament nowelizacja ustaw sądowych jest potrzebna, a nawet niezbędna – mówił pod koniec grudnia.
Źródła: PAP/nczas.com