Koronawirus. Ewakuacja Polek z Wuhan. Samolot sił powietrznych wylądował w Warszawie

W związku z koronawirusem wobec pasażerów samolotów podejmowane są nadzwyczajne środki bezpieczeństwa / Fot. PAP/EPA
W związku z koronawirusem wobec pasażerów samolotów podejmowane są nadzwyczajne środki bezpieczeństwa / Fot. PAP/EPA

Dwie Polki ewakuowano z chińskiego Wuhan, gdzie szaleje epidemia koronawirusa. Kobiety najpierw poleciały wyczarterowanym samolotem do Paryża, a stamtąd samolotem Polskich Sił Powietrznych do Warszawy. Z miejsca trafiły do szpitala zakaźnego.

Przed godziną 15.30 na lotnisku w Warszawie wylądował samolot Polskich Sił Powietrznych, samolot Ministerstwa Obrony Narodowej, z dwoma obywatelkami Polski na pokładzie. Obie panie przez Francję, samolotem wyczarterowanym przez francuski rząd, dotarły do Paryża, skąd zostały odebrane przez nasz samolot wojskowy i przewiezione na Lotnisko Chopina – powiedział rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Podał, że przez cały czas lotu z Paryża aż do Polski znajdowały się pod opieką służb medycznych. Na pokładzie samolotu byli obecni ratownik i lekarz.

Panie czują się dobrze, nie notują żadnych oznak chorobowych. Prosto z lotniska zostały przewiezione do Szpitala Zakaźnego w Warszawie – poinformował Andrusiewicz.

To kolejna tego typu operacja przeprowadzona przez polskie służby. 2 lutego na lotnisku we Wrocławiu wylądowały dwa wojskowe samoloty z 30 Polakami, którzy wrócili z Wuhanu. Ewakuacja również przebiegała z międzylądowaniem w Paryżu.

Pasażerowie udali się na przymusową kwarantannę do 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W minioną środę opuścili placówkę – u nikogo nie wykryto zakażenia koronawirusem.

Stan koronawirusa

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w prowincji Hubei w środkowych Chinach i rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie.

Według najnowszych danych w całych Chinach kontynentalnych potwierdzono ponad 75 tys. przypadków zakażeń. Spośród tych osób 2236 zmarło, a ponad 16 tys. wypisano już ze szpitali. Jak dotąd odnotowano poza Chinami kontynentalnymi 13 zgonów z powodu koronawirusa: cztery w Iranie, trzy w Japonii, dwa w Hongkongu i po jednym w Korei Południowej, na Tajwanie, na Filipinach i we Francji.

Starcia z policją na Ukrainie. Ludzie nie chcą u siebie ewakuowanych z Wuhan rodaków [VIDEO]

Źródło: PAP || NCzas.com

1 KOMENTARZ

Comments are closed.