Bułgaria otworzyła tamę na rzece, by powstrzymać nielegalnych imigrantów [FOTO/VIDEO]

Graniczna rzeka Marica (grecka: Evros). Bułgarzy podnoszą stan wody, by zabezpieczyć granicę przed nielegalnymi imigrantami.
Graniczna rzeka Marica (grecka: Evros). Bułgarzy podnoszą stan wody, by zabezpieczyć granicę przed nielegalnymi imigrantami. (Fot. YouTube/AP Archive)

Na prośbę Grecji bułgarskie władze spuszczają wodę ze zbiornika retencyjnego Iwajłowgrad na południowym wschodzie kraju. Celem jest podniesienie wód granicznej rzeki Marica i utrudnienie dostępu nielegalnych migrantów z Turcji – podało radio publiczne w Sofii.

„Na prośbę Aten otwarto tamę zbiornika Iwajłowgrad” – podało radio, powołując się na greckie źródła. Greckie stacje telewizyjne Star i Antena nadały materiały z tego terenu, gdzie rzeka ma już wyraźnie podniesiony poziom. Marica płynie z Bułgarii przez Grecję i Turcję do Morza Egejskiego.

Rzeka Marica.
Rzeka Marica przepływająca przez Bułgarię, Turcję i Grecję. (Fot. Google Maps)

Podniesienie poziomu wód Maricy ma strategiczne znaczenie dla ochrony granic Grecji. Po tym jak migranci nie mogą przejść przez przejście Kastanies, szczelnie zablokowane przez oddziały wojska i policji, przemytnicy kierują migrantów przez rzekę Marica.

Jest to jeden ze szlaków używanych w ostatnich latach. Dotychczas jednak tamy nie otwierano nawet w okresie największego napływu migrantów w 2013-2015 r. – podkreśla radio.

Erdogan zerwał spotkanie z liderami Unii. Turcja żąda więcej pieniędzy za powstrzymanie imigrantów

Źródło: PAP || NCzas.com

3 KOMENTARZE

  1. postawić wreszcie uzbrojone straże na granicach i siewca islamu w europie może się cmoknąć w koronowirusa ….

Comments are closed.