Estoństa policja zatrzymała groźnego 13-latka. Obrazek ilustracyjny - Pixabay
Estoństa policja zatrzymała groźnego 13-latka. Obrazek ilustracyjny - Pixabay
REKLAMA

Estońska policja zatrzymała jednego z liderów neonazistowskiej organizacji terrorystycznej Feuerkireg Division (FDK). Grupa koordynuje swoją działalność głównie w internecie. Funkcjonariusze nie kryli zdziwienia, gdy okazało się, że zatrzymany przywódca terrorystów o pseudonimie „Komandor” ma 13 lat.

Z doniesień niemieckiego dziennika „Der Spiegel” wynika, że 13-letni lider terrorystów przyjmował i oceniał nowych rekrutów. Miał także udostępniać w sieci instrukcje szczegółowo wyjaśniające, jak zbudować bombę.

FDK działa w co najmniej 15 krajach. Terroryści porozumiewają się głównie za pośrednictwem forów internetowych. Mimo że oficjalnie Feuerkireg Division rozwiązała się 8 lutego, to śledczy wciąż prowadzili postępowanie. Przypuszczali bowiem, że neonaziści nadal organizują się w sieci.

REKLAMA

Ponadto nastolatek miał również oświadczyć innym członkom grupy, że planuje zamach terrorystyczny w Londynie. Był także pomysłodawcą zorganizowania militarnych obozów szkoleniowych. W ten sposób neonaziści mieli uczcić „100. urodziny NSDAP”.

Jednak, mimo powyższych faktów, 13-latek ze względu na wiek nie mógł zostać postawiony przed sądem. W estońskim prawie nie ma bowiem zezwalających na to przepisów. Teraz władze szukają sposobu na odizolowanie chłopca od innych osób.

„Deutsche Welle” przypomina, że w lutym tego roku bawarska policja ujęła 22-latka o pseudonimie „Heydrich”, który należał do niemieckiej komórki FDK. Jak się okazało, młody mężczyzna nie miał przeszłości kryminalnej, ani powiązań z innymi organizacjami neonazistowskimi. Zradykalizować się miał dopiero pod wpływem grupy.

Źródła: polsatnews.pl/dw.com/Der Spiegel

REKLAMA