Pierwszy pozew przeciwko Chinom. „Okłamali świat i doprowadzili do potężnych strat na całym globie”

Starcie USA kontra Chiny. / fot. YouTube
Starcie USA kontra Chiny. / fot. YouTube

Amerykański stan Missouri pozwał rząd Chin o wywołanie pandemii koronawirusa. Państwo Środka oskarżane jest o doprowadzenie do „wyniszczających cały stan strat ekonomicznych”.

Pozew w tej sprawie, do federalnego sądu, złożył Eric Schmitt, prokurator stanowy. Argumentuje, że przez błędy Chin mieszkańcy Missouri ponieśli starty sięgające „dziesiątek milionów dolarów”.

Chiński rząd okłamał świat. Ukrywał prawdę o niebezpieczeństwie i wysokiej zaraźliwości koronawirusa – powiedział Schmitt.

W komunikacie opublikowanym przez biuro prokuratora stanowego poinformowano, że w pozwie zawarto zarzuty wobec Komunistycznej Partii Chin i całego rządu. Oskarża się ich m.in. o ukrywanie informacji i aresztowania osób próbujących przekazać światu wieści o nowym typie wirusa.

Brak reakcji

„Chińskie władze oszukały świat, ukrywały kluczowe informacje, aresztowały demaskatorów, zaprzeczały transmisji wirusa z człowieka na człowieka, a nawet w tajemnicy gromadziły środki ochrony osobistej”czytamy w piśmie, które cytuje portal CNN.

W dalszej części pojawiają się zarzuty o brak jakiejkolwiek reakcji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Pomimo świadomości ryzyka, jakie niesie za sobą Covid-19, władze wciąż „pozwalały tysiącom ludzi na podróż do i z Wuhan” jeszcze w połowie stycznia.

Stan Missouri będzie dowodził przed sądem, że postawa Chin miała, nadal ma i będzie mieć „ogromny wpływ na życie oraz zdrowie ludzi. Doprowadziła też do potężnych strat gospodarczych na całym świecie”.

Będziemy więc długiej i wyjątkowej batalii sądowej. To pierwszy taki pozew na świecie.

Wywiad sprawdza Chiny

Wcześniej o podobnych krokach mówił republikański senator Lindsey Graham. Także prezydent USA Donald Trump zapowiadał, że Chiny powinny ponieść konsekwencje za wybuch pandemii.

Amerykański wywiad ma sprawdzać jedną z hipotez, jakoby Chiny umyślnie doprowadziły do „wypuszczenia wirusa z laboratorium”. Służby są też przekonane, że Chińczycy zaniżali liczbę zarażeń i zgonów.

Wielka Brytania natomiast chce międzynarodowego śledztwa dotyczącego kłamstw Chińczyków na temat zarazy koronawirusa.

Comments are closed.