Tyle Polacy płacą za dezinformację. Setki milionów złotych w budżecie TVP

TVP W Wiadomościach zapowiedzieli program
Obrazek ilustracyjny/ Foto: tter

Podczas jednej z konferencji prasowych Rafał Trzaskowski stwierdził, że chciałby zlikwidować TVP w obecnej formie. Zapowiedział też stworzenie nowej telewizji publicznej. Po tych słowach „Fakt” sprawdził, ile wynosi budżet Telewizji Polskiej.

Pieniądze, które idą dzisiaj na propagandę, na partyjną telewizję, powinny zostać przeznaczone na ochronę zdrowia, na nasze szpitalestwierdził w ferworze pseudokampanii prezydenckiej Rafał Trzaskowski. Zapowiadał też zmiany w TVP.

W miejsce obecnej telewizji powstanie nowa telewizja publiczna. Bez TVP Info, bez „Wiadomości”, bez publicystyki politycznej, bez tego wszystkiego, co dzisiaj tak zatruwa nasze życie publiczne – grzmiał, zapowiadając przesunięcie 2 mld „rekompensaty” dla TVP na służbę zdrowia.

Budżet Telewizji Polskiej

Jak donosi dziennik „Fakt”, spore zasoby podatników znalazły się w budżecie TVP Info. Tylko w 2019 roku na kanał dezinformacyjny telewizji publicznej wydano 167,6 mln zł. Prawie 2/3 z tej sumy to przychody z abonamentu RTV i „rekompensaty” z kieszeni podatników, za Polaków zwolnionych z opłacania abonamentu. Pozostała część to m.in. wpływy z emisji reklam.

Ze sprawozdań finansowych wynika jednak, że w poprzednich latach budżety stacji były mniejsze. W 2017 roku na TVP Info wydano 127,4 mln zł, a w roku następnym już 142,2 mln zł. W latach 2016-2019 budżet TVP Info pochłonął w sumie przeszło 570 mln zł.

Kanał informacyjny znajduje się jednak dopiero na 5. miejscu, jeśli chodzi o wielość budżetu stacji Telewizji Polskiej. Na TVP 1 wydano bowiem aż 714,7 mln zł, a na TVP 2 – 619,4 mln zł.

„Rekompensaty”

Finansowanie partyjnej propagandy z pieniędzy podatników skrytykował także m.in. jeden z liderów Konfederacji. „Jak łatwo policzyć: 2 mld zł w ciągu 5 lat (2020-2024) dają łącznie 10 miliardów na propagandę #TVPiS… Coś NIEBYWAŁEGO! Nasz kandydat na prezydenta, Krzysztof Bosak, już w poniedziałek złoży wniosek do NIK o pilną kontrolę zarządzania finansami w TVP. Tak zachowuje się najbardziej odpowiedzialny i dbający o państwo kandydat na urząd Prezydenta RP!” – pisał Janusz Koriwn-Mikke. Komentarz pojawił się w związku z uchwaleniem „rekompensaty” dla Telewizji Polskiej.

Na początku marca w sondażu SW Research dla rp.pl 40,1 proc. respondentów wskazało, że Telewizja Polska powinna utrzymywać się wyłącznie z reklam. Tylko 29,9 proc. opowiedziało się za utrzymaniem abonamentu i wpływów z reklam.

Źródła: fakt24.pl/nczas.com

6 KOMENTARZE

 1. Taki moloch nie potrafi się sam utrzymać, mając wszelkie techniczne możliwości, to wstyd i kompromitacja. Oczywiście pieniądze są marnotrawione na propagandę.
  Dezinformacja i propaganda powinny być karane z mocy Prawa, jako przestępstwo kryminalne.

 2. Taka ogromna kasa na pranie mózgów, a wystarczy jedna przyśpiewka Kazika żeby PiSowi leciały sondaże. Machina reżymowej propagandy z miliardowymi dotacjami jest gorsza od jednego niezależnego śpiewaka.

  • Jak z tego widać elegancko, jest to „kolos na glinianych nogach”. W zasadzie wszystko co bandyckie, nieludzkie, zaprzeczające Prawdzie, a wyglądające z pozoru groźnie – jest w istocie rzeczy „strachem z wielkimi oczami”. Wystarczy się nie bać. Bo tylko lęk i strach, a także brak odwagi spojrzenia „prawdzie” w oczy i postawienia się temu „face to face” – jest słabością, dzięki której to zło jeszcze się panoszy. Gdyby tak pewnym ugrupowaniom zafundować taki solidny wpi….l, raz, drugi, a nawet i trzeci – okazałoby się, że nagle wszyscy ci popaprańcy znaleźliby właściwe sobie miejsca, zajęli by się sobą, a nawet do niczego by się nie przyznali.
   Prawda zwycięży, ale nie prawda popiskująca zza miotły. Zwycięży Prawda grzmiąca z podniesioną głową. Prawda, której wibracja rozwali wszystko, co jej tylko stanie na drodze.
   Dlatego narzucono karanie za słowa prawdy. Że się niby obraża kogoś tam, coś tam itd.
   A tu właśnie trzeba i należy dosłownie lać w ryj wszelkie skur….stwo, które na Nas nastaje. Nie ustawać. Deptać, tłamsić, likwidować… Nie ma innej drogi.

 3. Wraży polski rząd nie ma prawa prowadzić własnej polityki informacyjnej. Najlepiej jeśli zrobią to za niego postępowe, europejskie i światowe koncerny medialne, z pożytkiem i bezstronnie dla dobra tubylców. Proponuję, by udziały w TVP wykupił najbardziej postępowy, altriustyczny i działający dla dobra ludzkości pan Soros.

 4. […] nczas.com, 23 maja 2020 r. Podczas jednej z konferencji prasowych Rafał Trzaskowski stwierdził, że chciałby zlikwidować TVP w obecnej formie. Zapowiedział też stworzenie nowej telewizji publicznej. Po tych słowach „Fakt” sprawdził, ile wynosi budżet Telewizji Polskiej. – Pieniądze, które idą dzisiaj na propagandę, na partyjną telewizję, powinny zostać przeznaczone na ochronę zdrowia, na nasze szpitale – stwierdził w ferworze pseudokampanii prezydenckiej Rafał Trzaskowski. Zapowiadał też zmiany w TVP. Czytaj więcej… […]

Comments are closed.