USA się wycofuje, a Unia Europejska dopłaci. WHO spada na cztery łapy

Unia/Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wzywa państwa Unii do pozstawienia otwartych granic. Zdjęcie: Twitter/Ursula von der Leyen
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wzywa państwa Unii do pozstawienia otwartych granic. Zdjęcie: Twitter/Ursula von der Leyen

Donald Trump zdecydował, że Stany Zjednoczone nie będą dłużej finansować Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Unia Europejska apeluje o ponowne przemyślenie decyzji, a sama zapowiada jeszcze większe wsparcie.

„WHO musi w dalszym ciągu być w stanie przewodzić międzynarodowej odpowiedzi na pandemię teraz i w przyszłości. Z tego powodu uczestnictwo i wsparcie wszystkich jest koniecznie” – napisali we wspólnym komunikacie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Jak podkreślili działania, które osłabiają współpracę są w obecnym momencie wysoce niepożądane. „W tym kontekście wzywamy USA do przemyślenia ogłoszonej decyzji” – dodali.

Jednocześnie von der Leyen i Borrell zaznaczyli, że UE nadal będzie wspierać WHO i już przeznaczyła dodatkowe środki na finansowanie jej działania. Konkretnych kwot nie zdradzili.

Trump kończy finansowanie WHO

W piątek prezydent USA Donald Trump ogłosił zerwanie stosunków z WHO. Argumentował ją działaniami WHO dotyczącymi pandemii koronawirusa. Jego zdaniem reakcja WHO na jej wybuch nie była odpowiednia, gdyż Chiny „całkowicie kontrolują” tę organizację. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i ukrywanie danych o pandemii.

Prezydent USA swoją decyzję ogłosił niecałe dwa tygodnie po tym, jak w liście do dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa dał mu 30 dni na „znaczącą poprawę” postępowania organizacji.

Środki, które miały być skierowane z budżetu USA do WHO, zostaną przekazane innym organizacjom zajmującym się zdrowiem publicznym – zapowiedział Trump. Składka Stanów Zjednoczonych do WHO była największa ze wszystkich krajów świata. W 2019 roku amerykański rząd przekazał WHO ok. 400 milionów USD, czyli ok. 15 proc. budżetu tej organizacji.

WHO na żądanie Chin opóźniła informacje na temat pandemii koronawirusa. Świat stracił 6 tygodni

8 KOMENTARZE

 1. Widocznie UE widzi w tym swój interes, by podtrzymać obecny stan rzeczy…
  Nie przeszkadzają im manipulacje i fałszywe informacje płynące z WHO.
  Of korz „zero zdziwień”.

 2. ▌▌Może dodajmy, że jest to dokładnie to samo WHO, które oficjalnie zaleca grzebać dzieciom w majtkach na lekcjach w „nowoczesnej”, propedofilskiej szkole (z której to oficjalnej podpory najszybciej jak tylko mogą korzystają różne Trzaskowskie [— Wy jesteście gupi, nasz przymus dla was „opiera się na standardach WHO”!]).

  Prezydent D. Trump raz po razie bezwzględnie obnaża również niezmierzone, choć dobrze ukrywane lewactwo PiS — ci sami PiS-owcy, którzy normalnie i bez cienia żenady robią z siebie (i z Polski pod swoim kierownictwem) feudalnych podnóżków do wsiadania po swojej głowie na konia i bez żadnej godności, nie tyle nawet na jedno mruknięcie wykonujących polecenie swojego Pana (ustawa o IPN, zebrany materiał dowodowy „niezależnej prokuratury” przeciwko TVN, zakupy absolutnie każdego wskazanego przez Pana uzbrojenia, etc.), ale wręcz na wyprzódki próbujących odgadnąć życzenia swojego Pana („Konferencja «pokojowa» w Warszawie”).

  Ale gdy tylko wiernopoddańcze naśladownictwo miałoby naruszyć interesy lewactwa?

  Boże broń! Nagle PiS-owcy sztywnieją ze strachu, każdy stara się być niewidoczny, schować do mysiej dziury, gdy dalsze naśladownictwo USA mogłoby zagrozić interesom pasożytniczej kasty urzędniczej!

  ● Wypowiedzenie niemiecko-unijnego samobójstwa klimatycznego Polski i Polaków w imieniu bajońskich interesów pasożytniczej kasty urzedniczej?

  Boże, uchowaj! PiS-owiec zapluje się, jaki to jest patriotycznie patriotyczny i w ogóle wszystko by oddał dla Polski i Polaków (a już zwłaszcza to, czego nie ma), a Unia niedobra, ale gdy tylko można podnieść podatki do poziomu BANDYCKIEGO, a jest na to podkładka, „że to Unia jest winna”? Nigdy w życiu! Z czego PiS-owiec mógłby wymuszać od Polaków swoje własne miliony, a miliardy w sumie? Lepszej okazji już nie będzie! Niech więc Polska ginie, Polacy niech giną, byle tylko starczyło na kupienie sobie własnej wyspy na Karaibach, z własnym lotniskiem CPK.

  ● Wydatki na biurokratyczną hydrę ONZ? To samo.

  ● Wydatki na propedofilskie WHO? Też agenda pasożytniczej kasty urzędniczej PiS.

  .

  ▌▌Jak widać skrajne wiernopoddaństwo PiS względem USA ma jednak swoje granice — kończy się jak nożem uciął zawsze w jednym przypadku: gdy tylko zaczynałoby się zmniejszenie łupienia Polaków i mogłoby naruszyć interesy władzy pasożytniczej kasty urzędniczej nad Polakami.

  .

  „Panie Trump, dlaczego twoje firmy są prywatne, dlaczego wasze samoloty są prywatne??? Tu masz przyjaciół w Polsce, oni Ci pomogą i zrobią wszystko tak, by Marx był zadowolony… Samoloty, autobusy, ropę, węgiel będziecie mieli państwowe i wtedy szczęście na was spłynie!”

  .

  • ▌▌Europa Ojczyzn, he, he — bajka dla naiwych PiS-owskich tłuków…

   ● „Polska jest gotowa uczestniczyć w mechanizmach gwarancyjnych dla euroobligacji, z których środki zostałyby przekazane na walkę z koronawirusem.”

   ● „Europa ma obowiązek pomóc Włochom.”

   ● „Mówię z dużą ostrożnością, ale zarazem z ogromną nadzieją, że nie tylko działania Polski – ale wszystkie kraje: Włochy, Francja, także Hiszpania i grupa Wyszehradzka upominały się o […] wspólną, solidarną politykę, której jest coraz więcej.”

   ● „Tylko solidarnie możemy zdać ten wielki egzamin jako wspólnota.”

   ● „Musimy znaleźć nowe źródła finansowania budżetu UE.”

   ● „16 lat temu Polska wstąpiła do Europejskiej Wspólnoty opartej na solidarności i współpracy. Dziś, w tym trudnym czasie, szczególnie potrzebujemy być blisko z naszymi przyjaciółmi. Tylko razem możemy wyjść z tych trudności i pokonać wyzwania stojące przed całą Unią.”

   ● „Czas na europejską ofensywę.”

   …itd. w ten deseń, gdzie lewacka i niemiecka Unia Europejska staje się docelową przystanią kolorowo multikulturowego bantustanu Euroregion Polin w ramach Związku Socjalistycznych Regionów Europejskich pod światłym niemieckim przywództwem.

   Jakiś problem dla PiS? Byle tylko kasa na prywatnym koncie się zgadzała…

   .

  • ▌▌To oczywisty skutek — zostały już nawet zapowiedziane przez niemiecką Komisję Europejską niemieckiej UE.

   Sprzedaż jeszcze bardziej spadnie, zarobki spadną, firmy upadną, bezrobocie wzrośnie, no i ceny wszystkiego znów pójdą w górę…

   .

   • ale zarobi who, i o to chodzi, bedzie tez pare posadek dla urzednikow z eu. moze pani spurek sie zalapie. pamietacie taka scene z alternetywy 4, jak juz wszystko sie rozlecialo w ostatnim odcinku, stanislaw aniol zostal nie wyrzucony, tak jak wszyscy by sie tego spodziewali, ale awansowany. tak bedzie i tym razem.

Comments are closed.