Ile będzie kosztować szczepionka na koronawirusa? Pojawiają się pierwsze cenniki

Szczepionka na koronawirusa - zdjęcie ilustracyjne.
Szczepionka na koronawirusa - zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay

Na świecie trwa swoisty wyścig zbrojeń w kategorii, kto pierwszy wypuści na rynek szczepionkę na koronawirusa. Pojawiają się pierwsze doniesienia, ile będzie kosztować.

Największe obawy wśród społeczeństwa budzą możliwe efekty uboczne szczepionki produkowanej naprędce. Brytyjski koncern AstraZeneca poinformował ostatnio, że u jednej z osób uczestniczącej w testach wykryto objawy związane z poprzecznym zapaleniem rdzenia kręgowego. Testy zostały chwilowo wstrzymane.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andruszkiewicz zapowiedział, że Polska na pewno kupi szczepionkę przeciw Covid-19. Właśnie tę od AstraZeneca, mimo że jej jeszcze nie ma. Andrusiewicz dodał, że podpisanie umowy z brytyjsko-szwedzkim koncernem nie zamyka rozmów z innymi producentami. – Unia negocjuje przynajmniej z czterema innymi koncernami zakup szczepionek, więc na pewno te szczepionki pojawią się w Polsce – stwierdził.

Cena szczepionki na koronawirusa

AstraZeneca zamierza oferować dawkę szczepionki za 2,5 euro. Znacznie droższa ma być szczepionka od firmy farmaceutycznej Sanofi, która wraz z innym brytyjskim koncernem – GlaxoSmithKline – prowadzi już badania kliniczne nad nią. Szczepionkę podano 440 ochotnikom, a ostateczne wyniki mają być znane pod koniec 2020 r. Jeśli testy zakończą się pomyślnie, preparat może zostać zarejestrowany w pierwszej połowie 2021 r. Na początek na rynek ma trafić 1 mln szczepionek.

Ich cena będzie wyższa od tej, którą oferować będzie AstraZeneca. – Szacujemy koszty produkcji w najbliższych miesiącach. Będzie to poniżej 10 euro – powiedział Olivier Bogillot, prezes francuskiego oddziału Sanofi, w rozgłośni France Inter.

Skąd różnica w cenie? – Może wynikać z tego, że używamy naszych wewnętrznych zasobów, korzystamy z naszych badaczy, z własnych ośrodków badawczych. AstraZeneca stosuje outsourcing wobec części swojej produkcji – mówi Bogillot, cytowany przez „Rzeczpospolitą” za agencją Reutera.

Przyjął szczepionkę na koronawirusa. Opowiada o efektach ubocznych

 

Comments are closed.