Dwa miliardy dla TVP to za mało? Poczta Polska „przypomina” o abonamencie i kusi „specjalnym bonusem”

poczta Abonament RTV Foto: Pixabay
Abonament RTV Foto: Pixabay
REKLAMA

Poczta Polska twierdzi, że Polacy coraz chętniej rejestrują odbiorniki na jej stronie internetowej. Podlegająca resortowi Jacka Sasina agencja zapewnia, że w bieżącym roku z tego rozwiązania skorzystało więcej osób niż w całym 2019 roku. Nie wiadomo jednak, ile dokładnie, ponieważ PP nie podaje szczegółów.

Co więcej, Poczta Polska twierdzi, że w ostatnim czasie w mediach miało pojawić się ostatnio wiele informacji na temat abonamentu RTV, które „nie mają poparcia w faktach”. Spółka wydała więc krótką listę najczęstszych pytań i odpowiedzi z nim związanych.

Z publikacji dowiadujemy się, że abonament RTV musi płacić każdy, kto ma odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny – niezależnie czy jest osobą fizyczną czy przedsiębiorcą. Obowiązek ten dotyczy także instytucji. Poczta przypomniała, że wysokość opłaty ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i także ona może umorzyć zaległości lub rozłożyć ich spłatę na raty. Poczta podkreśliła, że abonenci regularnie uiszczający opłaty abonamentowe mogą liczyć na „specjalny bonus”, czyli… dostęp do platformy TVP VOD.

REKLAMA

Z obowiązku płacenia abonamentu zwolnione są m.in. osoby, które ukończyły 75. rok życia. Nie muszą dopełniać żadnych formalności – zwolnienie przysługuje im „z urzędu” . Oprócz nich z opłat zwolnione mogą być także osoby całkowicie niezdolne do pracy. Do nich zaliczają się m.in. osoby z I grupy inwalidzkiej czy osoby niesłyszące lub niewidome – po spełnieniu pewnych kryteriów.

Jeśli natomiast ktoś nie posiada odbiorników RTV, musi je wyrejestrować. O umorzenie zaległości lub rozłożenie ich na raty trzeba natomiast wnioskować do KRRiT.

Co jednak w przypadku, jeśli osoby objęte obowiazkiem płacenia abonamentu RTV nie uiszczają opłaty? Powinny one najpierw otrzymać pismo informujące o charakterze zawiadomienia. Później także upomnienie. Na końcu natomiast sprawa powinnna trafić do US, od ktoórego abonent może otrzymać nakaz zapłaty za abonament RTV.

Jednak z relacji osób, które dostały nakaz z US wynika, że w całej procedurze pominięto dwa pierwsze kroki. Poczta Polska nie podejmowała bowiem wcześniej żadnych działań o charakterze informacyjnym czy nawołującym do płacenia zaległości.

Abonentowi, który ma zaległości w uiszczaniu tej opłaty grozi kara w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej.

To nie jedyna akcja Poczty Polskiej „zachęcająca” do płacenia abonamentu RTV. Na początku września pojawiły się bowiem doniesienia o tym, że PP i KRRiT „sprawdzają osoby, które zakupiły telewizor, ale nie zgłosiły go do rejestru i wymierzają im wysokie kary za niepłacenie abonamentu RTV”.

Źródła: bezprawnik.pl/nczas.com

REKLAMA