Policja się chwali: ponad 55 tysięcy osób ukaranych mandatami za brak maseczek

Trzeba sobie jakoś radzić, aby uniknąć mandatu za brak maseczki. Foto: Pixabay
Trzeba sobie jakoś radzić, aby uniknąć mandatu za brak maseczki. Foto: Pixabay

Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili jego wprowadzenia, pouczyliśmy ponad 197,5 tys. osób, ponad 55,3 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w ponad 14,6 tys. przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu – poinformował w niedzielę rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Policjant dodał, że w przypadku skierowania wniosków do sądu, jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów, np. dolnośląskiego – w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń, a tylko w zaledwie 1 procencie zapadają wyroki uniewinniające.

Warto o tym przypomnieć, bo w przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacje, sugerujące masowe uniewinnianie obwinionych. Najważniejsze jest nasze zdrowie – przekazał Ciarka, choć – podkreślmy to z pełną mocą – zapadają, wbrew twierdzeniom rzecznika, wyroki sądowe, które podważają legalność mandatów za brak maseczki, czego najlepszy dowód TUTAJ.

Zaznaczył, że tylko ostatniej doby w kwestii noszenia masek funkcjonariusze pouczyli ponad 1130 osób i nałożyli mandaty na 3840 osób, a w ponad 950 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Rzecznik KGP poinformował także, że ostatniej doby sprawdzono ponad 275 tys. osób skierowanych na kwarantannę. W około 850 przypadkach funkcjonariusze stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych. Jednocześnie przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny, na osoby uchylające się od kwarantanny, może nałożyć zgodnie z ustawą z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, karę pieniężna w wysokości do 30 tys. zł.

Podał również, że ostatniej doby policja sprawdziła ponad 4230 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń przeprowadziła już 158 tys. takich kontroli.

Od początku działań skontrolowano również ok. 274,3 tys. placówek handlowych oraz ok. 2,7 tys. miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki oraz ok. 9,6 tys. miejsc organizacji wesel – podkreślił Ciarka.

Przekazał też najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem wśród funkcjonariuszy. Według nich, 827 policjantów oraz 109 pracowników policji zarażonych koronawirusem wyzdrowiało, a od początku działań zakażonych zostało 2115 policjantów oraz 260 pracowników policji. Ponad 11130 policjantów było na kwarantannie. Obecnie przebywa na niej ok. 2270 funkcjonariuszy.

Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych, mimo zachowywanych środków ostrożności. Niestety nasze siły są przez to osłabione, a koledzy i koleżanki w zastępstwie nieobecnych mają jeszcze więcej zadań do wykonania. Cieszy fakt, że policjanci zdrowieją, ale pamiętajmy – nie oszukujmy policjantów, podawajmy zawsze prawdziwe informacje o naszym stanie zdrowia, wykonujmy polecenia policjantów i stosujmy się do ich próśb – zaapelował Ciarka.

Rząd popełnił błąd. Jak nie dać sobie wlepić mandatu za brak maseczki

NCzas/PAP

18 KOMENTARZE

 1. Może jakiś komentarz że strony nczasu? Przecież przekonujecie nas, że sądy masowo oddalają wnioski o ukaranie za brak namordników. Ba, ponoć nawet nakazują zwracać już zapłacone mandaty. Pytam poważnie: to jak to jest na prawdę?

  • Ten sam człowiek będzie opowiadał, że policja ma prawo wlepiać mandaty. To, że nie ma, to już wiedza powszechna, a on dalej będzie takie rzeczy opowiadał i jego koledzy dalej będą tak robić. To świadczy o wiarygodności rzecznika. Dla porównania pamiętam, że czytałem, iż Straż Miejska w Warszawie (nie mają raczej dobrego PR-u) wykazała się rozsądkiem i zrezygnowała z karania, po tym jak wszystkie sprawy, które skierowała do sądów przegrała…

 2. jak ktoś przyjął, to mu wlepili… jakby nie przyjął, toby nie wlepili…. ale tak czy owak – ciarka przechodzi… tzn – ciarki…

 3. Nie ma się czym chwalić milicyjny przygłupie, wasze działania nie mają żadnej podstawy prawnej, co potwierdzają wyroki sądowe. Jak PiS każe wam strzelać do ludzi, też będziecie wykonywali rozkazy?

 4. Gdzie jest prawda?

  Sądy oddalają sprawy?
  Ile?
  Sady przyjmują do rozpatrzenia część spraw i spośród nich te 99% wg policji obywatelskiej bezpieka wygrywa?

 5. Władze narodowo socjalistyczne (nazistowskie) zawsze do służb policyjnych angażują przygłupów, szubrawców i kryminalistów!! Tak było w III Rzeszy tak jest i w III RP. Adolf przynajmniej sam się zastrzelił a . Kaczor jednak podobnie jak Wdolf nie ma nic w kroku ale nie ma i honoru.

 6. Tak szybko orzekają teraz sądy bez reformy? W jakim są trybie, czy „bez żadnego trybu”?
  Może Gazeta Wyborcza orzekła bo robili sobie ostatnio artykuły jak Polacy w rożnych miastach noszą maseczki na świeżym powietrzu…odkryty nos to dla nich tragedia i płaskoziemstwo, z dziennikarzami jest coraz gorzej.

 7. To chyba gorzej niż w stanie wojennym. Albo lepiej, zależy z której strony patrzeć. Rozkład społeczeństwa i gospodarki będzie wkrótce porównywalny. Ciekawe, czy wydarzy się coś w stylu drugiego Wujka.
  No, chyba że-jak stwierdził w radiu wnet profesor Bielecki-„Pandemia skończy się niedługo. W grudniu/styczniu. Większość ludzi to przechoruje” i wtedy panowie naszego życia i śmierci odtrąbią sukces.

 8. Ciarka będzie odpowiadać jak pospolity bandyta i członek zorganizowanej grupy przestępczej …słyszysz CIARKA ! wy nie estecie Policja wy jesteście POLIN-cja bandyci z hasłem Karać i zniewalać Panish & Enslave

 9. Policja niedługo mieć będzie bardzo poważne problemy kadrowe. Każdy wystawiony przez interweniującego policjanta mandat to z przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego (art. 231 kk). Zgłoszenie przez poszkodowanego sprawy do prokuratury powoduje wszczęcie postępowania, a to oznacza ZAWIESZENIE policjanta na 6 miesięcy i ograniczenie w tym czasie wynagrodzenia do 50%.

 10. Jak widać rząd i wierni mu policyjni dowódcy wpakowali szeregowych policjantów na ogromną minę, o której być może krawężniki nawet nie wiedzą, a konsekwencje dla nadgorliwych policjantów są bardziej dotkliwe niż wystawione mandaty.

Comments are closed.