Trwają protesty rolników. Policja skuła w kajdanki lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka [VIDEO]

Zatrzymanie Michała Kołodziejczaka podczas protestu rolników.
Zatrzymanie Michała Kołodziejczaka podczas protestu rolników. (Fot. YouTube/screen)
REKLAMA

Rolnicy nadal protestują przeciwko „Piątce dla zwierząt” zwanej również „Piątką antyrolniczą”. Podczas jednej z demonstracji zatrzymany przez policję został lider Agrounii, Michał Kołodziejczak.

Przedstawiciele rolników blokowali dziś drogi w wielu miejscach Polski. To kolejne protesty przeciwko ustawie antyhodowlanej, która zarżnie kilka branż i wielu rolników pozbawi możliwości zarobku.

Jesteśmy w Koszutach, to legendarne miejsce, gdzie strajki odbywały się w latach 90. To tutaj policja pałowała rolników, to tutaj nas bili. Tutaj nie chcieli, żeby rolnicy dochodzili do głosu. Ale dzisiaj my nie odpuścimy. Mamy jasne warunki, żądamy spotkania z premierem i to jak najszybszego. To on jest odpowiedzialny za to, co dzieje się w kraju – mówił w środę w trakcie protestu prezes Agrounii Michał Kołodziejczak.

REKLAMA

My nasze postulaty dopiero będziemy rozbudowywać, dopiero je pokażemy. Ale musi być dialog. Tak jak mówię to bardzo często – jesteśmy w stanie poprzeć bardzo trudne decyzje rządu, ale muszą być z nami konsultowane, to muszą być nasze wspólne decyzje. Tutaj są rolnicy, którzy są bardzo zdeterminowani i my dzisiaj nie zejdziemy z tej drogi dopóki nie będą podjęte odpowiednie decyzje. Jesteśmy bardzo pokojowo nastawieni – kontynuował.

Jak dodał, protestujący chcą jasnej deklaracji: „piątka dla zwierząt będzie odrzucona, nie będzie dalej procedowana”.

Policja skuła w kajdanki Kołodziejczaka. Pozostali protestujący otoczyli policjantów i domagali się wypuszczenia lidera Agrounii. Funkcjonariusze zagrozili, że użyją gazu łzawiącego.

Ostatecznie sytuacja nieco się uspokoiła. Kołodziejczak został odprowadzony do policyjnego radiowozu i po kilkudziesięciu minutach wypuszczony.

Oficjalnie zatrzymany został za to, że blokował strażakom interwencję. Ci chcieli ugasić podpalone przez rolników opony.

Protesty w całej Polsce

Podobne protesty odbywają się w środę w ponad 100 lokalizacjach. Utrudnienia występują na drogach lokalnych, krajowych i wojewódzkich. W większości przypadków kolumny ciągników spowalniają ruch drogowy.

Senat ostatnio wprowadził poprawki w tzw. „piątce dla zwierząt”. Nie satysfakcjonują one jednak rolników, którzy domagają się odrzucenia ustawy w całości. Projekt trafi teraz z powrotem do Sejmu, a następnie na biurko prezydenta. W jakim kształcie? To zależy od tego, czy Sejm przyjmie poprawki Senatu.

REKLAMA