W Częstochowie otworzyli cmentarze i odprawiają Msze Św. „Każdy może uczestniczyć w nabożeństwie”

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. premier.gov.pl
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. premier.gov.pl

Cmentarze Kule i św. Rocha w Częstochowie teoretycznie są zamknięte, ale w praktyce brama jest otwarta i każdy może uczestniczyć w nabożeństwie, które co godzinę odprawiają tamtejsi kapłani. Przy okazji można oczywiście odwiedzić groby swoich bliskich.

Zgodnie z decyzją rządu z piątku cmentarze teoretycznie powinny być zamknięte, jednak nie wszędzie tak się stało. Pisaliśmy już o przykładzie przekształcenia cmentarza w park cmentarny i otwartych cmentarzach w Przemyślu. Teraz dochodzą głosy o nabożeństwach na cmentarzach w Częstochowie.

Cmentarze w Częstochowie

Jak donosi „Polska The Times” Cmentarz Kule i Cmentarz św. Rocha w Częstochowie również pozostają otwarte. Na bramie cmentarza widnieje informacja o rządowym zakazie, a także o tym, że przejście możliwe jest jedynie w celu dojścia na Mszę Świętą.

Msze Święte w dniu dzisiejszym odbywają się tam co godzinę. W praktyce oczywiście każdy może wejść na nabożeństwo, które będą trwać cały dzień bez przerwy i przy okazji odwiedzić groby swoich bliskich. Otwarte zostały jednak jedynie główne bramy cmentarzy.

Jest to decyzja idąca wbrew abp Wacławowi Depo, który jeszcze przed nowym rozporządzeniem rządu, zakazał organizacji mszy na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych. – Należy odwołać Msze Święte zwyczajowo sprawowane na cmentarzu w dniu 1 listopada, a zamiast tego zaprosić wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach – pisał arcybiskup.

Comments are closed.