Hotele zamknięte jeszcze dłużej. Maseczki obowiązkowe nawet po zaszczepieniu. Minister Niedzielski o planach rządu

Adam Niedzielski.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski. / foto: PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski udzielił wywiadu Robertowi Mazurkowi w radiu RFM FM. Tłumaczył decyzję ogłoszone w sobotę przez rząd oraz podzielił się przewidywaniami na kolejne miesiące.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach będzie przedłużone do 23 grudnia.

Następnie między 23 grudnia a 4 stycznia w szkołach jest przerwa świąteczna, a po niej mają być ferie zimowe w jednym terminie dla uczniów w całym kraju – od 4 do 17 stycznia.

To przede wszystkim kolejny cios w branżę turystyczną. „Ekonomiczne zabójstwo” – tak w liście do premiera napisał burmistrz Karpacza Radosław Jęcek. Podobnego zdania są włodarze innych turystycznych miejscowości. Apelują o dialog i wycofanie się z rozporządzeń.

Niedzielski podkreślił jednak, że decyzja jest ostateczna.

Chcemy, żeby w ferie wszyscy zostali w domu, żebyśmy spędzili je tak na prawdę wydłużając pewien czas obostrzeń, kwarantanny, czy izolacji, która sobie sami narzuciliśmy i w tym sensie chcemy po prostu wydłużyć ten okres, który początkowo zdefiniowaliśmy sobie do końca Świąt (Bożego Narodzenia – red.), ale właśnie go wydłużyć po to, żeby nie rozpoczynać nauki, żeby tę naukę być może rozpocząć po 18 stycznia, zaczynając oczywiście od tych klas najmłodszych. To jest wszystko budowanie takiej bezpiecznej sytuacji – powiedział.

Dopytywany, czy oznacza to, że w optymistycznym wariancie uczniowie najmłodszych klas mogliby wrócić do szkół po 17 stycznia, odpowiedział, że „w najoptymistyczniejszym wariancie”. Zwrócił też uwagę, że do tego czasu są jeszcze prawie dwa miesiące.

Hotele zamknięte do 17 stycznia

W sobotę premier na konferencji prasowej poinformował, że hotele pozostaną zamknięte do 27 grudnia. Tymczasem minister Niedzielski powiedział, że w planach jest przedłużenie zakazu działalności – do końca ferii zimowych.

Zamknięte będą wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery prywatne (za wyjątkiem podróży służbowych itp.). – Tak, taki jest plan – zaakcentował.

Badania przesiewowe. „Pewnie będzie to obowiązkowe”

Rząd zapowiedział także badania przesiewowe pod kątem koronawirusa dla wszystkich mieszkańców trzech wskazanych regionów. To Podkarpacie, Małopolska i Śląsk. W wywiadzie pytany był czy będą one dobrowolne, czy obowiązkowe.

Ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte(…). Generalnie mamy na myśli dwa modele. W jednym z nich damy uprawnienia do takich testów lekarzom rodzinnym (…). W tym modelu każdy będzie mógł przyjść i zostać przebadany. Drugi model to wykorzystanie sieci punktów drive-thru w tych regionach i ewentualne skierowanie, które będziemy otrzymywali za pomocą SMS-a czy innego zaproszenia – powiedział Niedzielski.

W drugim modelu trzeba by wydać jakąś regulację. Pewnie będzie to obowiązkowe – dodał.

Pytany, kiedy zapadnie decyzja, który model będzie realizowany, odpowiedział, że w tym tygodniu. Zapytany, kiedy mogłyby rozpocząć się badania, powiedział, że w przypadku drugiego modelu potrzebny byłby „kolejny tydzień, dwa, na zorganizowanie logistyki”, a w razie wyboru pierwszego badania mogłyby się rozpocząć od razu.

Testy antygenowe z dużym marginesem błędu

Poinformował, że będą robione testy antygenowe, które dają wynik po 15 minutach. Odniósł się też do stwierdzenia, że testy te mają duży margines błędu.

Dlatego ja też nie jestem do końca przekonany, jak powinien być ten model zdefiniowany. W związku z tym mamy ten tydzień na dyskusję przede wszystkim z epidemiologami – powiedział.

Co dalej z Głównym Inspektorem Sanitarnym?

W piątek główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Jako przyczynę wskazał problemy zdrowotne. Jego obowiązki przejął dotychczasowy zastępca szefa inspekcji – Krzysztof Saczka.

Minister zdrowia pytany był, kto będzie nowym głównym inspektorem sanitarnym. Zgodnie z wymogami ustawowymi główny inspektor sanitarny musi być lekarzem.

Pan minister Saczka, który zastępuje pana ministra Pinkasa nie ma takich kwalifikacji, nie ma takie profilu wykształcenia, dlatego zastępuje, a nie pełni obowiązki – powiedział Niedzielski.

Na razie konkursu nie będziemy ogłaszali. Nie ma takiego planu, by w tej chwili konkurs ogłosić – poinformował szef resortu zdrowia.

Jednocześnie dodał, że „tam jest szef, bo zgodnie ze standardowymi umocowaniami, uprawnieniami, pan minister Saczka ma wszystkie uprawnienia, do tego by żeby zarządzać organizacją”.

Niedzielski odniósł się do stwierdzenia, że to jest obejście przepisów ustawy. – Na razie jest tam kilka innych problemów, do ogarnięcia, o czym państwo wszyscy doskonale wiecie i jakby skupianie się na kwestiach personalnych nie jest istotną informacją – powiedział.

Maseczki nawet po zaszczepieniu

Palącym tematem jest również szczepionka na koronawirusa. Niedzielski zaznaczył, że do Polski w grudniu trafi milion szczepionek. Po Nowym Roku więcej.

W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną medycy, służby mundurowe i osoby z wysokiego ryzyka.

Chcemy zacząć szczepienia w styczniu (…) Deklaracje są takie, że w pierwszym kwartale będziemy mieli dostarczone tyle, że każdy kto będzie chciał, to się zaszczepi – powiedział.

Stwierdził też, że w „rzeczywistości popandemicznej” maseczki nie znikną.

Do wiosny, takiej później, do początku lata powinniśmy się już zaszczepić i ta choroba, bo ona będzie cały czas z nami, proszę się nie łudzić, że ona zupełnie zniknie, powinna zejść do takiego statusu, jakie mają inne choroby – mówił.

Covid-19 ma mieć według ministra zdrowia podobne znaczenie „jak na przykład grypa”.

Będziemy musieli niestety moim zdaniem żyć w trochę większym reżimie sanitarnym. Te maseczki być może definitywnie nie znikną – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.

33 KOMENTARZE

 1. Mam nadzieję, że przyjdzie kryska, czyli czas zapłaty za to niszczenie społeczeństwa zdrowotne, finansowe i psychiczne i że ,,zapłacić ,, będą musieli wszyscy,którzy w tym uczestniczą tj zarówno rządzących ,jak i ich wykonawcy-konfiskata mienia i nakaz pracy w kamieniołomach ( w maseczkach, oczywiście, bo dzięki temu, zamiast oddychać tlenem, będą oddychać własnym dwutlenkiem węgla i wprowadzać go do krwi i płuc,jak teraz musi to robić całe, wielomilionowe społeczeństwo )

  • Słusznie, podobnie jak wpis Les. Ale kto ma to zrobić? Przyjdą Aniołowie i zrobią to za nas? Czy może Koalicja Obywatelska? Albo Zjednoczona Lewica?

 2. Trybunal narodowy i szbienice stawiac,bo na 100% ktos bedzie mial wyrok smierci za klamstwa, upadek gospodarczy,smierc i zniknie w ten sposob ,,choroba i rezim.

 3. ludzie wyjdą masowo na ulice dopiero wtedy, gdy nie będą mieli już pieniędzy ani co jeść i za co płacić czynsz… wcześniej nie…i to właśnie wiedzą nasi „rządzcący” i na to się przygotowują

 4. Nic z tego. Polacy są zadowoleni i na wyścigi będą się nadstawiać do testowania szczepionki. Poparcie dla POPiSLD sięga 90%

 5. Hehe, o maseczkach dokładnie to samo w zeszłym tygodniu mówił sługus gloablistów i kłamca A. Fauci, a teraz powiela to kolejny ynteligent z nierządu… Ile trzeba jeszcze ludziom dowodów na to, a by zobaczyli, że wszytsko co robi nierząd warszafski to wykonywanie rozkazów globalistów, bo oni nie maja zadnej własnej polityki „walki” z coronaświrusem.

 6. Oczywiście że maseczki nie znikną a czemu? Dawno temu jak byłem mały to zachorowalem objawami było gorączka brak węchu i smaku ba mogłem wrzątek jako mały kretynpić strszylem tym wszystkich kogo mogłem i śmiałem się przy tym okropnie przerażona mina rodziny „bezcenne” wyleczony zostałem ciepłym mlekiem z czosnkiem miodem i surowym jajkiem, po wyzdrowieniu żadna choroba nie miała przez lata szans mało tego osoby które miały zemna kontakt też przestały chorować. cdn.

 7. Nie wierzą w szczepionki, tylko chcą na nich zarobić i to dużo. Od każdego testu i szczepionki ich producenci płacą spore prowizje. Komu? Temu, od którego zależą zakupy raczej. Stąd raczej likwidacja prawa zamówień publicznych w odniesieniu do cow-id’owych zakupów i wprowadzenie bezkarności dla urzędników, a także cała masa pozornie nielogicznych decyzji mająca na celu zastraszenie obywateli i ograniczenie wszelkich swobód do minimum, włącznie ze swobodą oddychania.

 8. Cd. Czyli wniosek jest taki że zamiast choroby rozsiewialem antyciała. Skoro 80% ludzi przechodzi covida bezobjawowo to znaczy, że mają antyciala, te maseczki nie chronią przed covidem, mają zapobiegać rozsiewaniu odpornosci. Dawniej ludobujcy i zbrodniarze nosili mundury teraz kur#y noszą krawaty

 9. W efekcie nastąpi również seria bankructw krajowych firm z sektorów dotkniętych lock-down’ami, co pozwoli na korzystne przejęcia ich majątków za bezcen przez globalne banki i korporacje. Towarzyszą temu zjawisku transfery przychodów do ww. podmiotów i nieznana w historii skala długu. Dalej nastąpią serie upadków słabszych państw, które będą zmuszone korzystać z globalnych funduszy „pomocowych” na specjalnych warunkach. Stąd zapowiedziana już przez chińską agenturę (WHO) kolejna fala.

 10. nie wierze ze zaszczepia lekarzy i policje. Im dadza jakies placebo a nie te trucizne dla nas. Dlatgo bedzie „pierwsza partia” i nastepne. A kiedy sejm i senat?

 11. Czyż nie słyszeliście, że będzie „trzecia fala”? A po nich kolejne, aż do utworzenia Europejskiej Republiki Ludowej. Więc nie łudźcie się. Jeszcze będziemy emigrować do Chin, bo tam przynajmniej pozwalają pracować i się bogacić.

 12. jak nie znikna maseczki,to znikna idoioci zmuszajacy do noszenia kaganca.jak bedzie trzeba to po szczepionce olowiem lub inna gilotyna

 13. Czy ktoś mi może tutaj powiedzieć jak te gnoje mogą mnie zmusić do badania przesiewowego bo ja nie mam zamiaru się temu obowiązkowi poddać. Jestem z Podkarpacia więc czeka mnie walka z nimi w przypadku obowiązku.

  • Tak mogą zmusić jak przewiduje ustawa, gdy dorwą, kaftan lub kajdanki, i czeka na swą kolej, po wszystkim, sprawa o stawianie oporu władzy, dobrze jeśli darują próbę sprowadzenia powszechnego niebezpieczeństwa na społeczeństwo.

   Módl się.

   Wyście jest jeśli kto ma miejsce które nadaje się na tymczasowe schronienie, jest sporo miejsc gdzie środki rażenia nie docierają, chodzi przede wszystkim o zasięg tel. komórkowej.
   W takim miejscu jest stosunkowo bezpiecznie.

Comments are closed.