Zmarł na koronawirusa były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaign

Valéry Giscard d'Estaing. Fot. Wikipedia
Valéry Giscard d'Estaing. Fot. Wikipedia
REKLAMA

W 2019 roku roku zmarł Jacques Chirac. Teraz odszedł Valery Giscard d’Estaign (VGE). Miał 94 lata. Francja traci drugiego byłego prezydenta.

VGE był hospitalizowany w Tours od połowy listopada, o czym pisaliśmy. Powodem były problemy z sercem. Giscard był też w szpitalu wcześniej we wrześniu. Teraz poinformowano, że przyczyną jego śmierci był jednak Covid-19 i zmarł w swojej posiadłości w Authon w Loir-et-Cher. Poinformowano także, że pogrzeb Valéry’ego Giscarda d’Estainga będzie miał charakter prywatny i rodzinny.

W wieku 48 lat Valéry Giscard d’Estaing został najmłodszym prezydentem V Republiki (do czasów Macrona). Pokonał François Mitterranda w drugiej turze wyborów. Zaskoczył m.in. innowacyjną kampanią wyborczą w 1974 roku. Inspirował się amerykańskim modelem i Johnem Kennedym.

REKLAMA

Był raczej „postępowy”. Za jego czasów obniżono wiek wyborczy z 21 do 18 lat. Doprowadził też do depenalizacji aborcji i słynnej ustawy minister zdrowia Simone Veil i zliberalizował przepisy o rozwodach. Promował wspólną walutę EWG – ECU i uchwalenie europejskiej konstytucji.

Plusami była niewątpliwie polityka wprowadzenia energetyki opartej na atomie, która sprawdzała się przez pół wieku. Na jego prezydenturę przypadły dwa wielkie kryzysy naftowe, które odbiły się na francuskiej gospodarce. Za jego kadencji we Francji wykonano do 1977 trzy ostatnie w historii tego kraju wyroki kary śmierci.

Tytuły francuskich gazet mówią o „jednym z największych polityków Francji”, „końcu epoki” lub po prostu piszą… au revoir (do zobaczenia – tytuł La Depeche).

VGE urodził się w Niemczech, gdzie służył w okupacyjnej armii francuskiej jego ojciec. Był ministrem, deputowanym krajowym i europejskim, założycielem i przywódcą Unii na rzecz Demokracji Francuskiej (UDF). Funkcję prezydenta Prezydenta Francji sprawował w latach 1974–1981.

Po tym czasie był m.in. szefem regionu Owernii, eurodeputowanym. W 2004 przegrał wybory regionalne i po 18 latach opuścił urząd przewodniczącego regionu. Zrezygnował wówczas także z dalszej aktywności partyjnej. Rok wcześniej został członkiem Akademii Francuskiej. Pełnił także funkcję honorowego przewodniczącego Rady Gmin i Regionów Europy i jako były prezydent wchodził z urzędu w skład Rady Konstytucyjnej. W maju tego roku niemiecka dziennikarka złożyła skargę na Valéry’ego Giscarda d’Estainga, który miał ją molestować seksualnie w grudniu 2018 roku. O zmarłych jednak nie mówimy źle…

Najdłużej żyjący francuski prezydent trafił do szpitala

REKLAMA