Kraska: otwarte lokale zwiększają liczbę zakażeń. Mentzen udostępnia badania, które obalają rządowe bzdury

Sławomir Mentzen, Waldemar kraska Źródło: YouTube, collage
Sławomir Mentzen, Waldemar kraska Źródło: YouTube, collage

Otwieranie restauracji, hoteli i siłowni powoduje zwiększoną liczbę zakażeń. Wskazują na to badania naukowe – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Sławomir Mentzen udostępnił na Twitterze badania z Niemiec i pokazują one coś zupełnie odwrotnego.

– Z punktu czysto medycznego, epidemiologicznego, otwieranie restauracji, otwieranie hoteli, a także siłowni czy też branży fitness powoduje – to są naprawdę twarde badania naukowe – zwiększoną liczbę zakażeń – podkreślił w piątek rano w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister Kraska.

– Tak wyglądają te amerykańskie badania. Inne badania to potwierdzają, że te miejsca są miejscami wysokiego ryzyka. To nie stoki powodują, że się zakażamy, ale potem wracamy do hoteli, do restauracji. Mieszają się różne grupy wiekowe. Łatwo dochodzi niestety do zakażeń – plótł dalej wiceminister.

Pisowski polityk powołał się na badanie Uniwersytetu Stanforda, które dotyczyło Chicago w USA. Nie podał rzeczonych „innych badań”, a szkoda, bo Chicago jest od Polski bardzo daleko, a amerykańska kultura wychodzenia do restauracji i imprezowania w pubach jest zupełnie inna niż nasza.

Z pomocą Krasce przyszedł Sławomir Mentzen, przedstawiciel wolnościowego skrzydła Konfederacji. Polityk i ekonomista przedstawił badania z Niemiec, które opublikowało Deutsche Welle. Niemcy leczą zdecydowanie bliżej Polski – geograficznie i kulturowo.

Z badań tych wynika, że najczęściej do zakażeń dochodzi w prywatnych domach, domach opieki i szpitalach. Dalej są miejsca pracy, szkoły etc. Restauracje i siłownie według tego badania nie stanowią szczególnie poważnego zagrożenia.

Badania przeprowadził Instytut Roberta Kocha między marcem a październikiem 2020. W artykule czytamy, że „Restauracje, hotele i pensjonaty są przyczyną tylko niewielkiego odsetka zakażeń w Niemczech, ale należą do najbardziej dotkniętych nowymi restrykcjami. Ryzyko infekcji w transporcie publicznym jest najwyraźniej jeszcze mniejsze”.

Jeśli jednak wiceminister Kraska powołuje się na badania Uniwersytetu Stanforda, to upraszamy, by nie robił tego wybiórczo. Według badań tego ośrodka bowiem lockdown nie przyniósł większych korzyści w kontekście rozprzestrzeniania się COVID-19 niż dobrowolne środki, takie jak utrzymywanie dystansu społecznego lub ograniczenie podróży.

Badacze analizowali dane z Anglii, Francji, Niemiec, Iranu, Włoch, Holandii, Hiszpanii i USA, które wprowadziły blokady gospodarek, porównując to z sytuacją w Szwecji i Korei Południowej, które zastosowały dużo mniej restrykcji.

Zastosowali model matematyczny i porównali „sumę skutków niefarmaceutycznej interwencji i dynamiki epidemii” w państwach, które wprowadziły surowe restrykcje i w tych, które obrały odwrotny sposób walki z pandemią.

To co ustalili jest bardzo ciekawe.

Okazuje się, że „nie ma wyraźnego, znaczącego korzystnego wpływu (bardziej restrykcyjnych środków) na wzrost ilości przypadków (koronawirusa) w żadnym kraju”.

Zostając jeszcze w USA odsyłamy Kraskę do przykładu Kaliforni i Florydy. „Dwa stany, dwie bardzo różne taktyki na COVID … ale ten sam przygnębiający wynik: Kalifornia nakazała ścisłe zamknięcie, podczas gdy Floryda ‚ufała zdrowemu rozsądkowi’ i teraz oba mają prawie identyczne wskaźniki zachorowań, hospitalizacji i zgonów” – podaje Daily Mail.

Źródło: Deutsche Welle, Daily Mail, PAP, Twitter, NCzas

19 KOMENTARZE

 1. Mentzen ty jeszcze na wolności ? Pamiętaj, że budżet państwa nie dał ci 108 tys. zł. zwłaszcza na chlanie po browarach. Masz zwrócić forsę! Do ciebie i do Berkowicza chyba nie dociera?

  • @jarun
   Bolszewicki cepie, pojmij wreszcie , ze dotacje dla partii są elementem polskiego prawa ( i nie Mentzen o tym decydował). Dopóki tak będzie, to życzę sobie by moje podatki trafiały choć w cząsteczce do Konfederacji ( i np. P. Mentzena czy JKM).
   Zajmij się bojcu, rozplotem tych pieniędzy ( w dużo większej skali) po twoich towarzyszach z PiS czy Razem. Jak coś ustalisz , daj znać…..póki co to wyjesz jak pies do księżyca.

   • co się wściekasz konf-bolszewicki trollu? Płaci ci Mentzen? 😝😛🤑Wziął swoje? Nie! Szydło wzięła swoje? Też ukradała. Podatki cepie trafiają do wszystkich partii, w tym do partii Wiosna. A twoje życzenia to wsadź sobie zamiast czopka. Moralność Kalego „nasi kradną”-to dobrze…zakłamana szujo!

    • Masz dowód na kradzież to zgłoś do prokuratury. Nie masz to morda w kubeł. Zajmij się rozkradaniem i marnowaniem pieniędzy przez PiS

  • a kaczyści mają oddawać 70 mln za wybory korespondencyjne, poza tym Mentzen nie jest urzędasem państwowym jak kaczysław, dudajewv, szmateusz czyli nie przeżera pieniędzy z ludzkich podatków, a kaczelniczek to jednego dnia nie pracował tylko zawsze państwowe posadki przyciskał, niech oddaje miliardy!

   • Aldona (trollu) Mentzen, Kulesza, Berkowicz, Bosak jak i cała Konfederacja od żłobka do nagrobka w partii, nigdy na swoim – przeżerają tylko,😟😰😥 powtarzam tylko pieniądze z ludzkich podatków. Tak, że nie łżyj trollu podszywający się pod Aldonę. Młodzi aparatczycy ciągle przeżerają podatki ludzi. Poczytaj życiorysy. Zapisał się do partii-nigdy i nigdzie nie pracował.

 2. Kto normalny jeszcze wierzy w to co bredzi taki Kraśka, morawiecki czy Niedzielski. To zwykli skorumpowani kłamcy, zdrajcy Polaków i antypolscy działacze!

  • I my im łopatkami od piasku tak nawalimy po czuprynkach, że zęby będą w misce, a krew we wiadrze. Niech no tylko przyjdą do naszego przedszkola. Chu-chu…jestem sobie przedszkolaczek, nie grymaszę i nie płaczę, na bębenku marsza gram, ram-tam-tam, ram-tam-tam.

 3. ten lokdaun sie przydal bo ukazal prawdziwa twarz panstwa i ludzi. moze sie nawet bardziej przyda, bo jak sie juz zaczna zamieszki, to sie predko nie skoncza, to bedzie amok z paleniem i wieszaniem. potem system skreci w strone obozu pracy albo wiekszej wolnosci, zalezy kto wygra, a na mogilach beda postawione pomniki. i za 30 lat od nowa w kolko. circle of life.

 4. A wzrost zakażeń w domach starców, których w Niemczech jest bardzo dużo, jak opisuje dr Wodarg , uzyskuje się poprzez masowe testowanie, na polityczne zamówienie rządu , staruszków i personelu przy pomocy testów PCR, których 90 % wskazań jest fałszywie dodatnich.

 5. Po mieście przeleciała sportowa fura
  Za rulem koleś co nie chodzi w gajerach
  Tak zwane młode biznes pokolenie
  Widać że na pewno biedy nie klepie
  Prowadzi bardzo wystawne życie
  Duży dom, drogie auta, kosztowne wakacje
  Że to niby wszystko z warsztatu za rogiem
  „Chyba w to nie wierzysz, co ty mówisz człowiek”
  W końcu zwrócił na siebie uwagę
  Kogoś ze skarbówki i pozamiatane

 6. Panie Mentz zamknąć to trzeba Morawieckiego i jego przydupasów.Ten ministerek niech zajmie się tymi ulicznicami co robią zadymy.Od przedsiębiorców wara wam.Obyście nie przesadzili ponieważ są granice wytrzymałości a to się może żle dla was skończyć.

Comments are closed.