Stolica Apostolska podjęła decyzje w sprawie hierarchów. Abp Głódź i bp Janiak ukarani

bp Edward Janiak/papież Franciszek/abp Sławoj Leszek Głódź-PAP, collage
bp Edward Janiak/papież Franciszek/abp Sławoj Leszek Głódź/PAP
REKLAMA

Po postępowaniu dotyczącym zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec małoletnich Stolica Apostolska podjęła decyzje. Hierarcha dostał m.in. nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską oraz zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych na terenie archidiecezji gdańskiej. Podobne decyzje zapadły także w stosunku do bpa Edwarda Janiaka.

Nuncjatura Apostolska w Polsce w poniedziałek w południe wydała komunikat dotyczący abp. Seniora archidiecezji gdańskiej Sławoja Leszka Głódzia. „Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją” – czytamy.

Stolica Apostolska podjęła następujące decyzje: nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską; zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej; nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

REKLAMA

Na podstawie tych samych przepisów ukarano także byłego ordynariusza diecezji kaliskiej bpa Edwarda Janiaka. Hierarcha także ma nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa” z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

W październiku 2019 roku 16 księży archidiecezji gdańskiej w oświadczeniu potwierdziło, że przesłało stosowne dokumenty do nuncjatury apostolskiej. W nich pojawiły się m.in. zarzuty ukrywania doniesień o przypadkach molestowania w archidiecezji gdańskiej. Wówczas abp Głódź zapewniał, że nie bagatelizował żadnych doniesień.

„Chcę podkreślić, że nie wykazałem żadnej opieszałości w sprawie jakichkolwiek duchownych, którzy dopuścili się przestępstwa. Prowadzone są one zgodnie z procedurami określonymi przez Stolicę Apostolską i Konferencję Episkopatu Polski” – pisał hierarcha w oświadczeniu z 24 lutego 2020 roku.

13 sierpnia 2020 roku papież Franciszek przyjął rezygnację abpa Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Duchowny skończył 75 lat, co jest równoznaczne z osiągnięciem wieku emerytalnego. Jego następcą w diecezji gdańskiej został abp Tadeusz Wojda.

Rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka papież przyjął natomiast 17 października 2020 roku. W sobotę jego następcą został bp Damian Bryl.
Stolica Apostolska zajęła się sprawą bpa Janiaka w związku z oskarżeniami o tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez podległego mu księdza Arkadiusza H. W połowie maja 2020 roku o zrobiło się o nich głośno po emisji filmu Sekielskich „Zabawa w chowanego”.

Z produkcji wynikało, jakoby bp Janiak ignorował zgłoszenia dotyczące przestępstw seksualnych swojego podwładnego. Ksiądz był jedynie przenoszony z parafii do parafii.

REKLAMA