Naukowcy: maski na zewnątrz zbędne, a ich zbyt długie noszenie może być szkodliwe. Niemieckie badania obudzą Morawieckiego?

Maseczka FFP2.
Maseczka FFP2. (Fot. PAP/DPA)

Niemieccy eksperci przeprowadzili badania na temat maseczek FFP2. Stwierdzili, że maski te są „dobre w pomieszczeniach, ale nie na zewnątrz”, a na spacery lub jogging można udać się bez nich. Ponadto zbyt długie noszenie takiej maski może mieć niedobre skutki.

Wyniki badań Towarzystwa Badań nad Aerozolami (GAeF) z Kolonii przedstawia Deutsche Welle.

Portal przekazuje, że w miejscach, w których nie ma tłoku, noszenie maseczki na zewnątrz nie jest zalecane.

Wskazuje natomiast, że maseczki FFP2 mogą być pomocne w zahamowaniu rozprzestrzeniania się wirusa w zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeniach.

DW przywołuje także słowa Gerharda Scheucha, doradcy Europejskiej Agencji Leków (EMA), który uważa że „jogging, bieganie, wędrówki, spacery” bez maseczek są absolutnie bezpieczne.

Badania wykazują także, że długie noszenie maseczki FFP2 może przynieść efekty odwrotne od zamierzonych.

Istnieje bowiem „ryzyko powstania tzw. mostu infekcyjnego pomiędzy użytkownikiem a otoczeniem. Nawet w przypadku modeli FFP, jeśli materiał maski jest wilgotny” – pisze DW, cytując Instytut Matematyki Przemysłowej Frauenhofera (ITWM) w Kaiserslautern.

Burza wokół obowiązkowych maseczek na zewnątrz

Warto podkreślić, że niemieckie badania dotyczą masek FFP2, a więc zdaniem wielu znacznie skuteczniejszych od bawełnianych i chirurgicznych maseczek, które nosi zdecydowana większość. FFP2 są od kilku tygodni rekomendowane jako najlepsze, więc skoro nawet one są zbędne na zewnątrz, to jaki jest cel noszenia zwykłych maseczek?

O tym, że maseczki, szczególnie na otwartej przestrzeni, są niepotrzebne od miesięcy podkreśla wielu ekspertów medycznych. Ostatnio na łamach RMF FM potwierdził to także prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych, członek Rady Medycznej, który jest jednym z kilkunastu doradców premiera Morawieckiego w kwestii obostrzeń, restrykcji, nakazów i zakazów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rządowy ekspert o najnowszym badaniu: „Noszenie masek na dworze jest bez sensu”

Na słowa prof. Parczewskiego niemal od razu zareagował rząd. Minister Adam Niedzielski na Twitterze zakomunikował, że maski zostają. Szerzej do tematu odniósł się premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Gdańsku.

Szokująca wypowiedź Morawieckiego. „Pan Premier jest zwykłym foliarzem”

 

8 KOMENTARZE

  1. MM doskonale o tym wie od początku i za to odpowiada, jak się hucpa zaczynała o bezsensie masek mówił Szumowski, Gut i inni, ale kolesie musieli zarobić, a Polaków trzeba było zdołować i sprowadzić do roli posłusznych, bezmyślnych niewolników, pogorszyć zdrowie przez niedotlenienie mózgu, efekty widać w podatności na propagandę szczepionkową.

  2. No przecież kumple produkują , musimy nosić, a narciarz przecież już ma firmę zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym, dlatego musi zarabiać. U nas nawet z bakteriami wypuścili jako darmochę. Morawiecki tak niszczy goi, za miskę ryżu to już normalka, a próg chce podnieść do 120 tys. dla swoich.

  3. maski są świetnym sposobem na poniżenie i pokazanie miejsca w szeregu (duraczenie) oraz wytworzeniem zapotrzebowania na wyszczepionki

  4. Od blisko już 40 lat, żyję w Socjalistycznej Republice Kanady. Degrengolada tylko się powiększa od mego przybycia tu. Ale pewne cechy anglosaskiego charakteru ciągle jeszcze pozostają. Nie przychodzi jeszcze władzom do głowy by maski nakazać na świeżym powietrzu, nie przychodzi im do głowy by policję angażować do łapania ludzi na ulicach tylko po to by im dawać mandaty, nie niszczą małego i średniego biznesu.

  5. Maski zabijają chorych i zdrowych. Maski nie tylko, że nie zatrzymują wirusa, ale powodują hypercapnie (zwiększony dwutlenek węgla) oraz hypoxie (obniżony o około 20% tlen) i wdychanie ponowne toksyn i wirusów, więc to cię osłabia, możesz się zatruć, możesz uszkodzić swój mózg, konsekwencją będzie również zapalenie płuc.
    Liczne wyłączenia od obowiązku noszenia potwierdzają, że oni mają świadomość negatywnego wpływu na zdrowie noszenia masek.

Comments are closed.