Niedzielski o maseczkach. W tych sytuacjach nadal będzie trzeba je nosić, by uniknąć mandatu

Minister zdrowia Adam Niedzielski. Foto: PAP
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Foto: PAP
REKLAMA

Od 15 maja obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu ma zostać zniesiona. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział jednak, że w konkretnych sytuacjach nadal będzie trzeba je nosić.

Po wielu miesiącach rząd wreszcie przedstawił taktykę luzowania obostrzeń, restrykcji, nakazów i zakazów wprowadzonych w imię walki z koronawirusem.

Jednym z palących tematów jest obowiązek noszenia maseczek. O tym, że maseczki, szczególnie na otwartej przestrzeni, nic nie dają od miesięcy podkreśla wielu ekspertów medycznych.

REKLAMA

W ostatnich tygodniach głosy te się nasiliły. Bezsensowność maseczek zaczęli zauważać nawet członkowie Rady Medycznej, która to doradza premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w kwestii lockdownu. Mówili o tym chociażby prof. Robert Flisiak czy prof. Miłosz Parczewski.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy: maski na zewnątrz zbędne, a ich zbyt długie noszenie może być szkodliwe. Niemieckie badania obudzą Morawieckiego?

Rząd nadal jednak maski na świeżym powietrzu utrzymuje. Według aktualnych planów – do 15 maja. Ale nie w każdej sytuacji będzie można poruszać się bez maski.

Minister Niedzielski na konferencji prasowej wprost zaznaczył, kiedy maseczki nadal muszą być na twarzy. W przeciwnym razie takiego delikwenta bez maseczki może czekać spotkanie z policją w celu wypisania mandatu, a w razie jego nieprzyjęcia, wizyta w sądzie.

15 maja to też jest bardzo ważna data, ponieważ od tego terminu będziemy proponowali rozwiązanie, że na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, o ile oczywiście jest zapewniony dystans półtora metra, który jest wymagany – oświadczył szef resortu zdrowia.

W każdej sytuacji, która oznacza niemożność zachowania tego dystansu, maseczki nadal powinny być noszone, bo są podstawowym zabezpieczeniem – dodał, choć już właściwie powszechną wiedzą jest, że nie mają one sensu.

Dodatkowo, nakaz maskowania pozostanie w przestrzeniach zamkniętych.

CZYTAJ TAKŻE: Główny doradca WHO: maseczki mogą być szkodliwe. Wymienił skutki uboczne

REKLAMA