Częściowe luzowanie restrykcji od 4 maja. Jakie branże wznawiają działalność?

Lockdown powróci.
Lockdown - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay

Od wtorku 4 maja rząd znosi część restrykcji wprowadzonych w imię walki z koronawirusem. Jakie branże wznawiają działalność?

Pod koniec marca rząd wprowadził twardy lockdown na dwa tygodnie, z którego wycofuje się po sześciu tygodniach.

Mowa oczywiście o otwarciu tylko niektórych branż. Te najbardziej poszkodowane, jak gastronomia czy fitness, zamknięte są od października 2020 roku i na swoją kolej muszą jeszcze poczekać. W sumie, w drugim lockdownie, zamknięte będą przez siedem miesięcy.

Obostrzenia znikające od 4 maja

Od 4 maja w pełni otwarte będą prawie wszystkie sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych. Prawie, bo zjeść nadal nie będzie można przy stoliku, gdyż restrykcje w gastronomii obowiązują. Zamówić jedzenie będzie można więc jedynie na wynos bądź w dostawie. I w galerii zjeść pod ścianą lub na placach przed wejściem.

Otwarte zostają też sklepy meblowe i budowlane. Wszystkie punkty działają w reżimie sanitarnym – jedna osoba na 15 m kw. w sklepach do 100 m kw., oraz jedna osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

Działalność w reżimie sanitarnym mogą wznowić muzea, galerie sztuki i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą. Według nowych regulacji, na jednego zwiedzającego w przestrzeniach zamkniętych ma przypadać 15 m kw. powierzchni. Utrzymany jest też obowiązek zakrywania ust i nosa.

Ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku zbiorów prezentowanych na wolnym powietrzu oraz w lasach, ogrodach i parkach zabytkowych należących do instytucji kultury.

Decyzje odnośnie terminu i zakresu otwarcia instytucji kultury podejmuje jej dyrektor, w zależności od możliwości zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego.

Uczniowie klas I–III szkół podstawowych w całym kraju wracają we wtorek do nauki stacjonarnej. Uczniowie klas starszych: klas IV–VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych nadal uczą się zdalnie.

Więcej osób będzie mogło przebywać w miejscach kultu religijnego. W kościołach ma obowiązywać limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Rekomendowane jest natomiast odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.

Kolejne luzowanie obostrzeń od 8 maja. Więcej informacji TUTAJ.

Z dwóch tygodni zrobi się siedem miesięcy. Niekończąca się lockdownowa farsa

3 KOMENTARZE

  1. Delikatnie przypominam, że Morawiecki przygotowywał ten plan od dawna. Wypowiadał się o nim już w 2014 roku przy ośmiorniczkach w restauracji Sowa i Przyjaciele, gdy pracował dla rządu PO, a gdy został premierem w 2018 założył Polski Holding Hotelowy, który obecnie za bezcen odkupuje od prywatnych właścicieli doprowadzonych przez niego do upadku, hotele.
    To tak gdyby ktoś samodzielnie nie potrafił łączyć kropek…

  2. Nawet jak otworzą ogródki to nie będę z tego korzystał, wolę sobie zamówić jedzenie z roomservice z dostawą do domu i zjeść normalnie. Przywiozą ciepłe jedzenie i ciepłe zjem a na zewnątrz to i szybko wystygnie.

  3. Żadnej informacji o tym na jak długo to luzowanie???
    Czy do końca maja, czy do jesieni, bo to że najpóżniej od pażdziernika restrykcje te i jeszcze gorsze wrócą to 100% pewne!!!.

Comments are closed.