Spis powszechny. Wiemy, z jakiego numeru będą dzwonić rachmistrzowie

Telefon/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Telefon - zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis jest obowiązkowy i po raz pierwszy jest on przeprowadzany w wersji on-line. Od 4 maja, rusza także spis telefoniczny. Rachmistrzowie będą dzwonić tylko z jednego numeru.

Początkowo spis powszechny miał być przeprowadzany także bezpośrednio, jednak ze względu na mniemaną pandemię zrezygnowano z tej opcji do odwołania. Opcja on-line natomiast działa podobnie jak socjalizm.

Od 4 maja rachmistrzowie mogą dzwonić z numeru 22 828 88 88. Trzeba jednak uważać na oszustów, ponieważ hakerzy są w stanie podszyć się pod konkretnego abonenta. Zgodnie z ustawą rachmistrzowi nie można odmówić podania danych. Należy jednak zweryfikować jego tożsamość. Na stronie spis.gov.pl można sprawdzić, czy taki rachmistrz figuruje w bazie. Każdy z nich ma bowiem swój identyfikator z numerem, imieniem i nazwiskiem wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe. Trudno jednak przez telefon sprawdzić, czy jest prawdziwy.

Uruchomiono także specjalną infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00. W razie uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności rachmistrza należy tam zgłaszać sprawę. Można to też zrobić we właściwym Biurze Spisowym w miejscu zamieszkania.

Jak jednak podkreślał mecenas Jacek Wilk „udział w spisie powszechnym nie może być obowiązkowy i niewywiązanie się z tego obowiązku nie może podlegać karze”. Polityk zaznaczył, że „obywateli straszy się grzywną w wysokości nawet 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności”. W ocenie prawnika jest to „niedopuszczalne”.

„Jeżeli cenisz sobie swoją prywatność i nie podoba Ci się totalitarna spowiedź do PiSowskiej teczki – zarejestruj się na szkolenie „Jak LEGALNIE uniknąć udziału w spisie powszechnym?” – informował Wilk. Więcej na temat szkolenia można dowiedzieć się z profilu wolnościowca na Facebooku.

Źródła: spis.gov.pl/nczas.com