Ukraina wystąpi w koszulkach chwalących banderowców. Mają w nosie zakaz UEFA

Stroje reprezentacji Ukrainy z banderowskim pozdrowieniem.
Stroje reprezentacji Ukrainy z banderowskim pozdrowieniem. (Zdj. screen/Facebook)
Ukraińska reprezentacja na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej będzie grać w strojach, na których widnieje napis: „Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!” – poinformował w piątek jej rzecznik. W czwartek UEFA nakazała usunięcie z koszulek drugiej części hasła.

„Ten strój był zatwierdzony przez UEFA. (…) I tak, zamierzamy grać w tym stroju na Mistrzostwach Europy” – powiedział rzecznik reprezentacji Ołeksandr Hływynskyj.

Zaznaczył, że szef Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej przebywa obecnie w Rzymie, gdzie rozmawia na ten temat z UEFA.

Z wnioskiem o zmianę wyglądu ukraińskich koszulek wystąpiła Rosja. W czwartek UEFA uznała, że hasło „Bohaterom chwała” ma charakter polityczny, co jest niedopuszczalne podczas zawodów sportowych.

Biuro ukraińskiego prezydenta w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy podkreśliło, że hasło „Chwała Ukrainie” na koszulkach jest „całkowicie słuszne i nie może wywoływać żadnych zastrzeżeń”.

CZYTAJ TAKŻE: Dobijanie OUN-UPA. Wyprowadzali w pole i wydawali ich swoi

„I kiedy każdy Ukrainiec, który jest prawdziwym patriotą swojej ojczyzny, słyszy ‚Chwała Ukrainie!’, to na poziomie podświadomości pojawia się odpowiedź: ‚Bohaterom chwała’. Te frazy są zapisane w duszy każdego Ukraińca” – dodało.

W 2018 roku hasło „Chwała Ukrainie” oraz odpowiedź „Bohaterom chwała” stały się oficjalnym powitaniem w ukraińskim wojsku i policji. Powitanie to stosowane było w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Koszulki Ukraińców wywołały burzę dyplomatyczną. Ambasada USA chwali, a Kreml upomina się o Krym i krytykuje banderowskie zawołanie

Źródło: PAP

10 KOMENTARZE

  1. Ukraińcy… Skąd oni się wzięli, co to za naród i czy na pewno naród? Tylko Rosjanie mają honor i są uczciwi, kiedy większość nie ma odwagi zaprotestować! Nie dziwne, że ze strony polskiej nikt się nie odezwał? Z czego znani są Ukraińcy, oprócz tego, że bez litości mordowali Polaków nawet w łonach matek!? Ci ludzie się nie zmienią, dla nich Bandera i UPA są praktycznie jedynymi tradycyjnymi i narodowymi odniesieniami, na jakie ich stać! I takich polskojęzyczni wbrew prawu ściągają do nas! Po co?

  2. co na to nakładający zakaz???na te napisy,czyli (……….) CO ONI ?
    Na naszych oczach ,zaczyna się międzynarodowe bezhołowie,na wszystkich poziomach,,–nie przestrzegamy niczego tego,-co nam nam aktualnie nie podoba się,itd.itp. Przecież to kroczy od tzw.zachodu,-i JUŻ dotarło do Polski.

  3. I bardzo dobrze! Może ta demonstracja banderowskiej buty i arogancji spowoduje, że ludzie w Europie uświadomią sobie, że wdając się w relacje z ukrainą wchodzą w konszachty z odrażającym tworem wprost odwołującymi się do tradycji ludobójstwa i nazistowskiej kolaboracji!

  4. „ Powitanie to stosowane było w….”

    No i przez prezydenta Dudę w czasie wizyty na Ukr. Ale sza, bo działacze Konfederacji czytają i doniosą.

  5. Tylko Rosjanie mają honor i pamiętają o ofiarach UPA!? Ci, co uważają się za rząd w kraju Polaków i za pieniądze Polaków też utożsamiają się z tym banderowskim hasłem – milcząc!? Chyba tak, skoro niektórzy urzędnicy bezczelnie Polakom mówią, że „Ukraińcy mają być przyszłą elitą w Polsce”?

  6. Kazak to zniekształcona nazwa K(h)azar, gdzie końcowe R pisane nożem przekształciło się z lenistwa w K. Jako turańska dzicz całkowicie odpowiadają swoim protoplastom. A teraz widać, że i do jewrejskości im blisko, cała władza jest żydowska.

Comments are closed.