Śląski Urząd Wojewódzki niechcący opublikował ważne, tajne hasła

Facepalm, Polska, Laptop Źródło: NCzas
Facepalm, Polska, Laptop Źródło: NCzas
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przez przypadek opublikował w sieci hasła dostępu m.in. do skrzynek pocztowych i mediów społecznościowych należących do urzędu.

Śląski Urząd Wojewódzki na swojej stronie internetowej codziennie rano około godz. 7.30 publikuje szczegółowy raport, w którym zawiera informacje dot. wydarzeń, które miały miejsce na Śląsku w czasie poprzedniej doby.

Wśród informacji znajdują się zazwyczaj różne ciekawostki, np. ile przestępstw popełniono i jakiej były one kategorii, ile pożarów wybuchło etc.

10 czerwca urząd opublikował jednak taką ciekawostkę, której nikt się raczej nie spodziewał. Odwiedzający stronę mogli poznać różne hasła, które zabezpieczają m.in. pocztę mailową urzędu.

Wszystko dzięki Wydziałowi (nomen omen) Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, który zamiast „Raportu o sytuacji w województwie śląskim” opublikował dokument zatytułowany „Raport z przebiegu dyżuru służby operacyjnej Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego”.

Internauci poznali m.in.:

  • hasła do skrzynek mailowych i mediów społecznościowych należących do urzędu,
  • szczegółowe instrukcje, wytyczne i uwagi dotyczące pracowników,
  • schematy postępowania pracowników w przypadku wykrycia różnego rodzaju problemów i zagrożeń,
  • oraz informacje na temat niedziałającego prysznica czy zbiórki na rzecz jednego z pracowników.

Przypomnijmy, że niedawno zhakowany miał zostać mail ministra Michała Dworczyka, a wcześniej informowaliśmy np. o tym, że Urząd Marszałkowski w Krakowie padł ofiarą hakerów:

Urząd Marszałkowski w Krakowie padł ofiarą hakerów. Żądają kilkuset milionów euro okupu

Możliwe, że śląscy urzędnicy wzięli sobie po prostu do serca słowa posłanki PiS, Joanny Lichockiej, która stwierdziła niedawno, że „na ataki hakerskie nie ma mocnych”. Bo skoro nie ma mocnych, to po co się chronić?

Lichocka tłumaczy Dworczyka. „Na ataki hakerskie nie ma mocnych”

Zresztą nawet sam minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, nie widzi w atakach hakerskich niczego nadzwyczajnego…

Ziobro twierdzi, że włamania na maile czołowych polityków to normalna sprawa

4 KOMENTARZE

  1. Jak to jest, że prokurator w kraju Polaków, potrafi postawić zarzut dotyczący kradzieży rozbójniczej – chyba biednemu 18-latkowi, któremu grozi do 10 lat za kradzież batonika wartego niecałe 2 zł! Ale jak są wielomilionowe malwersacje, działania antypolskie, niekiedy prawie/albo jak sabotaż i wiele innych poważnych przestępstw – to wszyscy są bezradni i wmawia się Polakom, że przestępstwa i winnych brak! Czy naszym kraju pracują normalni urzędnicy!?

  2. Potrzebna jest taśma klejąca żeby wzmocnić rozpadające się państwo z mokrego kartonu.
    Parę trytytek też by się przydało i jakieś podkładki z tektury.

Comments are closed.