Stoliki i krzesła w restauracji oraz
Stoliki i krzesła w restauracji oraz "paszport szczepionkowy" - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay/Flickr: Marco Verch Professional Photographer, CC BY 2.0 (kolaż)
Niedawno francuski prezydent Emmanuel Macron zapowiedział wprowadzenie segregacji sanitarnej we Francji. Teraz w jego ślady idą inne europejskie rządy.

Do pubów, barów i restauracji w Irlandii będą mogły wejść tylko osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 i te, które w ciągu poprzednich sześciu miesięcy przeszły tę chorobę.

Irlandzki parlament poparł w środę wieczorem rządową propozycję w tej sprawie.

Zgodnie z zaproponowaną przez rząd nowelizacją ustawy o przepisach epidemicznych, lokale gastronomiczne będą mogły wznowić przyjmowanie klientów wewnątrz, ale tylko tych, którzy są w pełni zaszczepieni, bądź już przeszły Covid-19.

Michalkiewicz. The Movie

Ograniczenie to ma obowiązywać do 9 października, choć we wrześniu przeprowadzony zostanie przegląd sytuacji.

Opozycja słusznie: to dyskryminacja

Wicepremier Leo Varadkar przyznał w trakcie debaty w parlamencie, że proponowane przez rząd rozwiązanie nie jest idealne, ale jest lepsze i bezpieczniejsze niż dwie możliwe alternatywy, czyli otwarcie sektora gastronomicznego bez ograniczeń albo pozostawienie go zamkniętym do czasu zbudowania odporności zbiorowej w społeczeństwie.

Wskazywał, że podobne zasady wprowadziły już Dania i Niemcy, a kilka innych krajów, w tym Francja, zmierza w tym kierunku.

Opozycja słusznie natomiast zauważa, że jest to rozwiązanie dyskryminujące. W głosowaniu rządową propozycję poparło 74 posłów, przeciwnych było 68.

Tymczasem we Francji, w której radykalne rozwiązanie zapowiedziano wcześniej, obywatel rozpoczęli strajki przeciw dyskryminującej polityce rządu:

Francuzi nie chcą segregacji. Żółte kamizelki wróciły na ulice [VIDEO]

Źródło: PAP, NCzas