Izrael naciska w „Onecie”: W polskiej polityce powinna być zmiana

Flagi Polski i Izraela. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Flagi Polski i Izraela. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Izrael nadal nie może pogodzić się z nowelizacją Kpa. Lior Haiat, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela, sugeruje Polsce, że powinna zmienić swoją politykę.

Haiat wypowiedział się specjalnie dla „Onetu” w kwestii noweli Kpa. Według Izraela nowela ta zamyka drogę wielu osobom o zwrot lub ubieganie się rekompensatę za stracone mienie w czasie Holokaustu.

Przez ostatnie tygodnie i miesiące jasno mówiliśmy, że jeśli ta ustawa zostanie przyjęta, to mocno wpłynie na wzajemne relacje pomiędzy naszymi krajami. Niestety mimo tego, że wielokrotnie mówiliśmy o tym publicznie, ta ustawa została przyjęta i teraz będzie miała negatywny efekt dla ocalałych z Holokaustu i ich rodzin – uważa Haiat.

Dyplomacja to trudna sztuka innowacji i kreatywności. Powinno znaleźć się rozwiązanie, które pozwoli ocalałym z Holokaustu, do bycia uprawnionymi do swojej pamięci, do bycia powiązanymi z życiem, które wiedli w Polsce przed czasami Holokaustu. W polskiej polityce powinna być zmiana, która to uwzględni – powiedział.

Relacje pomiędzy Polską i Izraelem są bardzo ważne dla nas. Mamy dużą społeczność polskich potomków w Izraelu, którzy są bardzo ważną częścią historii żydowskiej. Wiele osób, które są ważne dla naszej historii, zostało pochowanych w Polsce przed Holokaustem i w czasie jego trwania. Ważne jest, żebyśmy znaleźli sposób, aby wycofać to nowe prawo i zmienić sposób, w jaki będzie dotykało ofiary i ocalałych z Holokaustu – przedstawił stanowisko rzecznik MSZ Izraela w rozmowie z „Onetem”.

25 KOMENTARZE

 1. oczywiście że powinna nastąpić zmiana, powinniśmy zapomnieć że istnieje takie państwo bo nie jest nam do niczego potrzebne

  • To właśnie chciałem napisać: tak, w polskiej polityce powinna być zmiana; należy zerwać wszelkie relacje z Izraelem — zamknąć naszą ambasadę tamże, a ich ambasadora wygonić z Warszawy — i po kłopocie.
   Za PRL-u nie mieliśmy żadnych relacji z tzw. Izraelem — i jakoś nikomu tego nie brakowało.

 2. Polska nie prowadzi żadnej polityki ani wewnętrznej ani zagranicznej…i nigdy nie prowadziła. Żeby państwo prowadziło swoją niezależną politykę zagraniczną musi być państwem silnym, musi mieć konkurencyjną gospodarkę i silną armię. Polska nie ma z tego nic ! Polska jest atrapą państwa od 1945 roku i popychadłem w żydowskich łapach…póki tego Polacy nie zrozumieją będą popychadłem zawsze…

 3. Ustawa nic nie zmienia dla (u)roszczeń mienia „bezspadkowego.
  Jak Polska będzie „zwracać” to nie konkretne „kamienice”, nawet nie miliardy dolarów, tylko jakieś nieruchomości państwowe, może samorządowe plus spłacanie „długu”. Wszyscy mówimy o lasach, ale czemu nie m. in. także plaże np.

  Co najwyżej zrobi pewne utrudnieniadla mienia „spadkowego”, a tu już Co najwyżej przeszkadza/uniemożliwia administracyjne wzruszenie decyzji administracyjnych po upłynieciu jakiegoś czasu.

 4. „Namiestnicy nadwiślańscy”, chyba wolą być namiestnikami i potrzebnymi/niezbędnymi pomagierami – jak dziś, niż zbędnymi pomagierami, których łatwo wyrzucić – jak będzie po 447.
  Stąd chyba nie tęskną do realizacji 447.
  Czyżby teraz – po nadgorliwym potakiwaniu bez żadnej zwłoki – nadszedł czas „podroczenia się” z mentorami? Polska chyba, nie ogłosiła bojkotu (raczej głupawo-„antyrasistowskiej”, ale wyzywanej od „antysem-ckich”) konferencji Durban IV.

 5. Przedsiębiorstwu Holocaust powinno być zadane tylko dwa pytania; 1. Czyimi obywatelami byli owi ludzie? 2. Czy istniało wtedy państwo Izrael, żeby miało prawo się teraz wypowiadać w owej kwestii. I tyle.

 6. Bojkot Izraela
  dedykuję Retiemu z Twittera

  Siedem, dwa, dziewięć,,, kreskowy kod
  Tak się zaczyna – nie kupuj od
  Firm z Izraela!!! Chcą sprzedać Ci
  („Choć Żydów tłukli Polacy źli,
  Choć z mlekiem matki nienawiść masz.”)
  Szajs… jeśli swoje pieniądze dasz…

  Bojkotuj firmę MK Cafe.
  I Pedros, Fort, Teartis – złe!
  Cinema City unikaj kin,
  Nigdy nie kupuj żydowskich win!
  Syropów Fabbri i Super-Pharm
  Nie pij! I nie jedz dla Gojów karm!!!

Comments are closed.