Tak cenzurują film „Jedwabne. Historia prawdziwa”. Sommer: „Stopień dyskryminacji prawdy jest w Polsce nieprawdopodobny”

Tomasz Sommer i Sceny z filmu
Tomasz Sommer i Sceny z filmu "Jedwabne. Historia prawdziwa"/Fot. NCzas/YouTube/Tomasz Sommer ALFA
Prenumerata NCZ! z prezentem
Redaktor naczelny „Najwyższego CZAS!”-u dr Tomasz Sommer zakomunikował na Twitterze, że jego film „Jedwabne. Historia prawdziwa”, choć jeszcze nie powstał, już jest cenzurowany. Już sam tytuł bowiem „odstraszył” jedno z warszawskich kin.

„Nasz film «Jedwabne. Historia prawdziwa» jest w montażu i sam jeszcze nie wiem jak będzie wyglądał. Tymczasem jedno z warszawskich kin, po usłyszeniu samego tytułu, skasowało nam festiwal” – poinformował na Twitterze Sommer.

„Opamiętajcie się ludzie!” – zaapelował.

Jak podkreślał, „lewactwo zawłaszczyło instytucje kultury i dyskryminuje wszystko, co nie jest czerwone albo tęczowe”. Podkreślił, że trzeba „jak najszybciej odbić” tę sferę.

„Szczerze powiedziawszy chyba jestem autorem pierwszego filmu, który jest sekowany, choć jeszcze nie powstał. Stopień dyskryminacji prawdy jest w Polsce nieprawdopodobny” – podsumował.

Więcej o historii swojego filmu Sommer mówił w jednym z odcinków na kanale Tomasz Sommer ALFA. Przypomniał, że wiosną 2017 roku wraz z Markiem Chodakiewiczem napisał jego scenariusz. Obraz od początku miał nosić tytuł „Jedwabne. Historia prawdziwa”. Ostatecznie jednak do realizacji nie doszło, ze względu na to, że kolejne instytucje odrzucały projekt.

– Zostaliśmy zablokowani, natomiast dowiedzieliśmy się w pewnym momencie, że robi podobny film też pan Smarzowski. Ten film miał mieć wtedy tytuł „Jedwabne wesele” – ujawnił Sommer.

– Nie miałem scenariusza tego filmu, więc tylko na podstawie jakichś tam doniesień zupełnie przypadkowych się czegoś mogłem dowiedzieć. Nie wiedziałem, co tam będzie w tym filmie, ale domyślałem się mniej więcej. I jak się teraz okazało, moje domysły były wtedy w pełni prawdziwe – mówił.

Czy „Wesele” Smarzowskiego to plagiat? Broń Boże! „Jest to film o Jedwabnem” [VIDEO]

Teraz jednak film „Jedwabne. Historia prawdziwa” jest już w realizacji. Pokazano nawet pierwszy trailer.

– Szykujemy film na temat zdarzeń w Jedwabnem, zbrodni w Jedwabnem, na podstawie oczywiście książki „Jedwabne. Historia prawdziwa” – mówił Sommer.

– To jest taka składanka scen, które nakręciliśmy przed dwoma tygodniami, razem z naszymi rekonstruktorami, którzy byli przebrani w specjalne stroje – ujawnił pod koniec września. Trailer można obejrzeć klikając w artykuł poniżej.

Już jest! Pierwszy trailer filmu „Jedwabne. Historia prawdziwa”. Wesprzyj niezależnych twórców [VIDEO]