Tego nie zobaczysz w mediach. Masowe protesty przeciw restrykcjom i segregacji sanitarnej na całym świecie [VIDEO]

Mężczyzna trzymający flagę
Mężczyzna trzymający flagę "Don't tread on me" oraz kadry z protestów w Chorwacji i we Włoszech. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: screen Twitter: @EliseiNicole/@ganga2410 (kolaż)
REKLAMA
W związku z narastającą falą sanitaryzmu, wprowadzanych ponownie restrykcji i lockdownów, segregacji sanitarnej, a nawet zapowiedzi obowiązkowych szczepień, na całym świecie mieszkańcy wychodzą na ulicę, by protestować. Podczas niektórych manifestacji doszło do brutalnych starć z policją.

Demonstracje przeciwko covidowym restrykcjom odbyły się m.in. w Austrii, Szwajcarii, Chorwacji, we Włoszech, Irlandii Północnej, Francji czy Holandii. Manifestanci protestowali przeciwko restrykcjom związanym z koronawirusem i tzw. paszportom covidowym, które są wymagane w wielu europejskich krajach, aby wejść np. do restauracji, kina czy na siłownię.

Wielka manifestacja w Wiedniu

Dziesiątki tysięcy ludzi pojawiło się na manifestacji w Wiedniu po wprowadzeniu lockdownu i zapowiedzi obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Stacja Deutsche Welle poinformowała o 30 tysiącach osób, jednak z nagrań w mediach społecznościowych można wywnioskować, że ludzi było dużo więcej.

REKLAMA

Zobacz więcej: Gorąco w Wiedniu. Doszło do starć z policją. Ludzie nie chcą obowiązku szczepień i locdownu [VIDEO]

Protesty w wielu miastach Francji

Przypomnijmy, iż w sobotę, w 3. rocznicę powstania ruchu „żółtych kamizelek”, jego stronnicy w sobotę protestowali w wielu miastach Francji przeciwko rosnącym podatkom, inflacji, niskim emeryturom oraz paszportom sanitarnym.

W Paryżu doszło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego. Kilkusetosobowe manifestacje „żółtych kamizelek” odbyły się m.in. w Paryżu, Marsylii, Lyonie oraz w La Roche sur Yon w departamencie Wandei.

Czytaj także: Żółte kamizelki wróciły. Starcia z policją w Paryżu [VIDEO]

Protesty w Szwajcarii

W Szwajcarii, wedle oficjalnych doniesień, około dwa tysiące osób protestowało przeciwko zbliżającemu się referendum w sprawie zatwierdzenia rządowej ustawy o ograniczeniach w związku z COVID-19, twierdząc, iż jest ona dyskryminująca.

Manifestacje i starcia z policją w Holandii

Gorąco było także w Królestwie Niderlandów. Po piątkowych zamieszkach w Rotterdamie, w nocy z soboty na niedzielę doszło w kilku holenderskich miastach do kolejnych starć przeciwników obostrzeń pandemicznych z policją.

W Hadze, mieście, w którym swoją siedzibę ma holenderski rząd, demonstranci zaatakowali policjantów m.in. kamieniami, wzniecali pożary i niszczyli znaki drogowe. Spokojniej było w Amsterdamie, gdzie mimo że organizatorzy odwołali protesty, tysiące ludzi zebrało się na centralnym placu Dam. Przeszli oni spokojnie ulicami.

Przeczytaj także:

Protesty we Włoszech

We Włoszech kilka tysięcy osób pojawiło się w stołecznym Circus Maximus, na polu, na którym w starożytności Rzymianie wystawiali popularne przedstawienia, aby zaprotestować przeciwko certyfikatom „Green Pass” wymaganym w miejscach pracy, restauracjach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i siłowniach, a także przy przejazdach pociągami dalekobieżnymi, autobusami i promami.

„Ludzie tacy jak my nigdy się nie poddają” – głosił jeden z transparentów w czerwono-biało-zielonych-barwach włoskiej flagi. W sieci pojawiają się także nagrania m.in. z manifestacji w Mediolanie, Udine czy Genui.

Manifestacja w Belfaście

W Irlandii Północnej kilkaset osób sprzeciwiających się tzw. paszportom covidowym protestowało przed ratuszem w Belfaście, gdzie w sobotę otwarto miejski jarmark bożonarodzeniowy. Na jarmarku wymagany jest dowód szczepienia lub negatywny wynik testu na COVID-19.

Rząd Irlandii Północnej przegłosował w tym tygodniu wprowadzenie tzw. świadectw szczepionkowych uprawniających do wstępu do klubów nocnych, barów i restauracji począwszy o 13 grudnia.

Niektórzy protestujący nieśli znaki, które oczywiście spotkały się z krytyką, gdyż porównywały covidowe restrykcje do działań nazistowskich Niemiec.

Protesty w Chorwacji

Protestowano także w Chorwacji, gdzie tysięcy ludzi zebrało się w stolicy kraju niosąc flagi, a także transparenty przeciwko szczepieniom i ograniczaniu swobód obywatelskich.

Manifestacje na całym świecie

To jedynie niewielka część z manifestacji, które odbywały się w sobotę 20 listopada na całym świecie. W sieci można znaleźć nagrania m.in. z RPA, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii, Litwy, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Gruzji czy Izraela.

 

Źródło: apnews.com/PAP/nczas.com

REKLAMA