LexTVN nagle wrócił do Sejmu. Posłowie zagłosowali. „Chodzi o zawieruchę”

Siedziba TVN, ul. Wiertnicza w Warszawie.
Siedziba TVN, ul. Wiertnicza w Warszawie. (Zdj. PAP/Jacek Turczyk)
REKLAMA
Sejm w piątek znienacka zajął się nowelą ustawy o radiofonii i telewizji, potocznie zwaną LexTVN. Posłowie odrzucili weto Senatu.

Przypomnijmy, że ustawa LexTVN została przyjęta przez Sejm w sierpniu, a zawetowana przez Senat we wrześniu. Od tamtego momentu w temacie panowała „cisza”.

W piątek, 17 grudnia o godzinie 13 nagle zebrała się Komisja Kultury i Środków Przekazu, która negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu i zarekomendowała Sejmowi jej odrzucenie. Posłowie opozycji twierdzą, że o posiedzeniu komisji dowiedzieli się mniej więcej pół godziny przed jej rozpoczęciem. Dzień wcześniej równie nagle zebrała się Komisja Zdrowia ws. ustawy segregacyjnej 1846.

REKLAMA

Sejm ostatecznie weto Senatu odrzucił. Za odrzuceniem uchwały Senatu było 229 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.

Wśród posłów, którzy zdecydowali o odrzuceniu uchwały Senatu było 225 posłów PiS, 3 posłów Kukiz’15 oraz 1 poseł niezrzeszony. To Łukasz Mejza, który w teorii miał przebywać na urlopie, ale jednak pojawił się w Sejmie.

Przeciw zagłosowało 124 posłów KO, 44 – Lewicy, 24 – Koalicji Polskiej, 8 – Polski 2050, 4 – Porozumienia, 4 – koła Polskie Sprawy, 3 – PPS i jeden poseł niezrzeszony.

Wstrzymało się 10 posłów Konfederacji oraz jeden niezrzeszony.

Ustawa LexTVN została ostatecznie przyjęta przez Sejm i trafi na biurko prezydenta. Andrzej Duda może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Konfederacja o nagłym głosowaniu nad LexTVN

Robert Winnicki ocenił, że LexTVN wrócił do Sejmu, by „przykryć” informację o horrendalnych podwyżkach cen gazu i prądu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest jeszcze gorzej! To już oficjalnie: GIGANTYCZNE podwyżki za prąd i gaz

„Coś się stanie TVNowi? Wszystko wskazuje na to, że włos im z głowy nie spadnie, chodzi o zawieruchę” – stwierdził Winnicki.

Janusz Korwin-Mikke zwrócił uwagę, że do odrzucenia weta Senatu potrzebna jest bezwzględna większość, a głosy wstrzymujące są głosami przeciw. Korwin-Mikke dodał, że „PiS ma 230 szabel” i dlatego partii rządzącej niezbędny był głos Łukasza Mejzy.

„Teraz już mogą go wyrzucić. Na wszelki wypadek usunięto z głosowania kol. Grzegorza Brauna” – napisał Korwin-Mikke.

CZYTAJ TAKŻE: Skandal w Sejmie. Braun nie może głosować, cała Konfederacja zakneblowana. „To była najważniejsza ustawa w roku” [VIDEO]

Konfederacja przypomniała też, że LeXTVN zostało przyjęte z poprawkami Konfederacji, które, jak oceniał poseł Artur Dziambor, „praktycznie likwidują Radę Mediów Narodowych, oddają kompetencje KRRiTV, wykonują wyrok TK z 2016 roku i powodują zmianę trybu wyboru członków na podobny do RPO”.

„W 2022 roku PiS nie wybierze partyjnych funkcjonariuszy!” – napisał Dziambor.

REKLAMA