Kolumna wojskowa.
Kolumna wojskowa. (Fot. PAP)
Jest wiele scenariuszy rozwoju sytuacji na Ukrainie; próba okupacji całego terytorium przez Rosjan także jest przez nas i naszych sojuszników rozważana – powiedział w sobotę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Odnosząc się do scenariuszy rozwoju sytuacji na Ukrainie Soloch ocenił, że każdy jest realny.

„Patrząc na twarde liczby wojsk zgromadzonych wokół Ukrainy wielu ekspertów twierdzi, że to liczba niewystarczająca, by doszło do konfliktu pełnoskalowego. (…) Scenariusza według jakiego następowałyby wypadki nie sposób przewidzieć w stu procentach przed rozpoczęciem działań. (…) Próba okupacji całego terytorium Ukrainy przez Rosjan jest przez nas i naszych sojuszników rozważana” – wskazał.

Czy Polska wyśle wojsko na Ukrainę?

Na pytanie, czy Polska wyśle żołnierzy na Ukrainę, Soloch odparł, że „nie ma o tym mowy, nie rozważamy tego”.

Michalkiewicz. The Movie

„Takie jest stanowisko sojusznicze, takie jest też stanowisko partnerów ukraińskich, którzy proszą o wsparcie, ale deklarują gotowość i wolę samodzielnej obrony, gdyby agresja rosyjska nastąpiła” – dodał.

Komentując z kolei kwestię tego, czy Polska wysyła sprzęt wojskowy na Ukrainę, Soloch odparł, że „wspieramy Ukrainę w kwestiach współpracy wojskowej, a możliwość tego rodzaju wsparcia jest brana pod uwagę”.

„Nie mogę się podzielić żadną konkretną informacją. Jeżeli decyzja zapadnie, opinia publiczna będzie o tym poinformowana” – zaznaczył szef BBN w TVN24.

Prezydent Duda zapewnił Zełenskiego, że Ukraina ma wsparcie Polski

PILNE! Nakaz ewakuacji Amerykanów z Ukrainy