Donald Trump wspiera kanadyjski Konwój Wolności. „Dzielni ludzie. Zrobili naprawdę wielką rzecz” [VIDEO]

Donald Trump na wiecu w Iowa.
Donald Trump na wiecu w Iowa. (Fot. YT/screen)
REKLAMA
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump pochwalił kanadyjski „Konwój Wolności”, który przerodził się w wielki protest przeciwko covidowym obostrzeniom i obowiązkowi szczepień.

W miejscowości Conroe w stanie Teksas odbył się wielki wiec, na którym zgromadziło się kilkanaście tysięcy osób. Przemawiali najważnisi lokalni politycy, z gubernatorem Gregiem Abottem na czele. „Gwiazdą” wieczoru był jednak Donald Trump.

Były prezydent wciąż nie powiedział jednoznacznie, czy będzie ponownie ubiegał się o fotel prezydenta w 2024 roku.

REKLAMA

Komentował natomiast bieżące wydarzenia. Trump, który sam jest zaszczepiony przeciwko covidowi, apelował, aby nie dyskredytować szczepień samych w sobie, natomiast ostro krytykował wszystkie covidowe regulacje i decyzje polityków zmieniające rzeczywistość pod pretekstem walki z koronawirusem.

Część uwagi poświęcił kanadyjskiemu „Konwojowi Wolności”, który z początkowo małego protestu przerodził się w wielką manifestację przeciwko covidowym obostrzeniom oraz obowiązkowi szczepień.

Trump stwierdził, że kanadyjscy kierowcy ciężarówek robią więcej dla wolności Amerykanów niż wielu wysokiej rangi rodzimych polityków.

Ci dzielni kanadyjscy kierowcy, na pewno o nich słyszeliście, stawiają czoła bezprawnym mandatom szczepionkowym. Robią więcej, by bronić także amerykańskiej wolności, niż nasi przywódcy – powiedział na wiecu w Teksasie.

Oświadczył, że zdecydowanie popiera kanadyjską formę protestu. – Chcemy, by ci wspaniali kanadyjscy kierowcy ciężarówek wiedzieli, że wspieramy ich w działaniu. Zrobili naprawdę wielką rzecz – powiedział Trump.

Konwój Wolności w Kanadzie

Protest kanadyjskich kierowców ciężarówek rozpoczął się kilka dni temu. Na początku dotyczył obowiązku szczepień nałożonych na kierowców przekraczających granicę kanadyjsko-amerykańską.

Rósł z każdym kolejnym dniem, okrzyknięto go Konwojem Wolności. Do protestu dołączali kolejni kierowcy ciężarówek, później także farmerzy i kierowcy samochodów osobowych. Kawalkada liczyła nawet 70 kilometrów.

Na trasie przejazdu Konwoju Wolności ustawiali się wspierający ruch ludzie, którzy oferowali kierowcom jedzenie i napoje. Uruchomiono internetową zbiórkę, na którą wpłacono 8 mln dolarów. Z tych środków mają zostać pokryte koszty paliwa, jedzenia i zakwaterowania protestujących.

Ostatecznie do stolicy Kanady, Ottawy, dotarło ok. 50 tysięcy ciężarówek. Od soboty dziesiątki tysięcy ludzi protestuje przeciwko obowiązkowym szczepieniom oraz pandemicznym restrykcjom – domagając się ich zniesienia.

Ze względów bezpieczeństwa służby ewakuowały premiera Justina Trudeau’a z rodziną.

Protest w Ottawie prawdopodobnie kontynuowany będzie w niedzielę.

CZYTAJ WIĘCEJ:

REKLAMA