Absurdalna konferencja Trudeau. Tak premier Kanady skomentował „Konwój Wolności” [VIDEO]

Premier Kanady Justin Trudeau. / foto: screen Twitter: @disclosetv
Premier Kanady Justin Trudeau. / foto: screen Twitter: @disclosetv
REKLAMA
Zakażony koronawirusem premier Kanady Justin Trudeau zorganizował konferencję prasową, podczas której skomentował m.in. „Konwój Wolności”, czyli protest, w którym udział biorą głównie kierowcy ciężarówek.

Przypomnijmy, iż w poniedziałek 31 stycznia premier Trudeau poinformował o uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Tego samego dnia zorganizował konferencję prasową z izolacji. Skomentował podczas niej m.in. protesty przeciwko covidowym obostrzeniom i obowiązkowym szczepieniom.

Czytaj także: Premier Trudeau pozytywny. „Czasami, mając COVID czujesz się jakbyś został potrącony przez ciężarówkę”

REKLAMA

Trudeau potępił „nienawistną retorykę”

Podczas konferencji prasowej w poniedziałek premier Justin Trudeau potępił rzekomą „nienawistną retorykę” konwoju kierowców ciężarówek, który od kliku dni protestuje w Ottawie przeciwko covidowym obostrzeniom i obowiązkowym szczepieniom.

Trudeau powiedział, że rozumie, że dla wszystkich Kanadyjczyków frustrujące było to, że COVID-19 nadal w tak dużym stopniu wpływał na ich życie po prawie dwóch latach mniemanej pandemii, ale część nienawiści widzianej podczas protestu w tym swastyki, flagi Konfederacji i profanacja pomników było nie do przyjęcia.

Jak przypomina portal kelownacapnews.com „niektórzy protestujący wskoczyli na Grobowiec Nieznanego Żołnierza” , a także „przykryli pomnik Terry’ego Foxa plakatami” skierowanymi przeciw obowiązkowym szczepieniom i odwróconą flagą kanadyjską, „wywołując krytykę ze strony wielu urzędników”.

Trudeau wykorzystał metodę dobrze znaną także z polskich mediów, które omawiając ogromne manifestacje skupiały się na jakimś jednym przypadku karygodnego symbolu, hasła, czy zachowania.

Wolność słowa, zgromadzeń i zrzeszania się są kamieniami węgielnymi demokracji, ale nazistowska symbolika, rasistowskie obrazy i profanacja pomników wojennych nie są – mówił, nie skupiając się przy tym na problemie podnoszonym podczas pokojowych demonstracji, ale wyolbrzymiając pojedyncze incydenty. – To obraza pamięci i prawdy – grzmiał.

„Premier Kanady Justin Trudeau oskarża tłum kierowców ciężarówek o „nienawistną retorykę” i „przemoc wobec obywateli”, woli raczej uczestniczyć w protestach BLM”, czytamy na twitterowym koncie Disclose.tv.

Premier nie spotka się z organizatorami protestu

Trudeau odniósł się do polityków, których widziano w miejscach konwojów w całym kraju, zachęcając ich do „długiego i intensywnego myślenia o konsekwencjach swoich działań”. Niektórzy kanadyjscy konserwatywni posłowie spotkali się lub wyrazili poparcie dla konwoju ciężarówek.

Premier Kanady powiedział, że nie spotka się z organizatorami protestu przeciw covidowym obostrzeniom i obowiązkowym szczepieniom, tak jak w przeszłości z grupami tubylczymi i BLM, powołując się na symbole nienawiści i retorykę wyznawaną przez niektórych członków konwoju ciężarówek i ich zwolenników.

„«Kanadyjczycy wiedzą, na czym stoję. To moment, w którym odpowiedzialni liderzy powinni dokładnie przemyśleć, na czym stoją i z kim są», mówi premier Trudeau, odpowiadając na pytanie dotyczące jego odmowy spotkania z organizatorami protestu przeciwko obowiązkowym szczepieniom”, czytamy na twitterowym koncie CPAC.

Protesty w Kanadzie, premier z rodziną ewakuowani

Przypomnijmy, że premier został wraz z rodziną ewakuowany przez służby specjalne ze stołecznego mieszkania w obawie o jego bezpieczeństwo. Wcześniej nazwał protestujących „małą mniejszością z marginesu”.

Czytaj więcej: Premier z rodziną ewakuowani

W niedzielę, tysiące ludzi i setki ciężarówek, drugi dzień blokowały centrum Ottawy, manifestując sprzeciw wobec restrykcji pandemicznych. Jest to prawdopodobnie jeden z największych protestów w historii Kanady.

Czytaj więcej: Tysiące ludzi i setki ciężarówek. Centrum Ottawy zablokowane w proteście przeciw covidowym obostrzeniom i obowiązkowi szczepień [VIDEO]

Konwój Wolności na początku był reakcją na decyzję rządu federalnego o nałożeniu obowiązku szczepienia przeciw Covid-19 dla kanadyjskich kierowców ciężarówek transgranicznych. Stawia ona wymóg, aby ci, którzy nie są zaszczepieni, zostali poddani kwarantannie po powrocie do Kanady. Stany Zjednoczone nałożyły podobny obowiązek, a nieszczepieni tirowcy również muszą poddać się kwarantannie podczas wjazdu do kraju.

Potem protest przerodził się w pospolite ruszenie Kanadyjczyków w walce o przywrócenie praw z karty Praw i Wolności Człowieka. Protestujący zebrali ponad 8 mln dolarów na GoFundMe. W zbiórce wzięło udział ponad 100 tys. darczyńców.

Źródło: PAP/kelownacapnews.com/Twitter/nczas.com

REKLAMA