Konfederacja ALARMUJE: mężczyźni spoza Europy wpychają się przed Ukrainki z dziećmi, a Polacy są traktowani gorzej [VIDEO]

Konrad Berkowicz i Grzegorz Braun podczas konferencji Konfederacji Źródło: PAP
Konrad Berkowicz i Grzegorz Braun podczas konferencji Konfederacji Źródło: PAP
REKLAMA
W obliczu kryzysu uchodźczego związanego z agresją Rosji na Ukrainę posłowie Konfederacji zachowali się, jak trzeba i aktywnie pomagają uciekającym przed wojną Ukraińcom. Posłowie alarmują jednak – w tym ci, którzy udali się na granicę – że wraz z Ukraińcami do Polski próbuje dostać się masa migrantów niewiadomego pochodzenia, którzy nawet nie mówią po ukraińsku.

Posłowie Konfederacji aktywnie uczestniczą w pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Sam krakowski oddział partii KORWiN zorganizował transport i dach nad głową 30 uchodźcom. Na granicę osobiście pojechali posłowie Konrad Berkowicz (KORWiN) i Krzysztof Tuduj. Poseł Dobromir Sośnierz (KORWiN) wyraził natomiast chęć przyjęcia uchodźców do swojego mieszkania, do którego nie zdążył się jeszcze wprowadzić.


Czytaj więcej:

REKLAMA

Sytuacja Polaków na Ukrainie i migranci nie-ukraińscy

Konrad Berkowicz, który przez dwa dni pomagał na granicy z Ukrainą, mówi o trudnościach Polaków z Ukrainy, którzy w obliczu wojny chcą wrócić do Polski.

– Będąc na granicy zauważyliśmy, dotarły do nas bardzo niepokojące sygnały w dwóch kwestiach – powiedział wiceprezes partii KORWiN. – Po pierwsze: niepokojące sygnały dotyczą sytuacji Polaków, którzy akurat znajdowali się na terenie Ukrainy i próbowali się wydostać i mają z tym bardzo poważne trudności. Często są traktowani gorzej niż inni, którzy chcą się przedostać do Polski. Tutaj po raz kolejny apeluję do prezydenta i rządu, żeby zwrócili uwagę na to i zadbali o interesy Polakówmówił podczas konferencji poseł Berkowicz.

Alarmował o tym wcześniej poseł Robert Winnicki. Polacy i Ukraińcy mają być ponoć ustawiani w jednej kolejce, gdy Amerykanie i Niemcy są przepuszczani przodem.

Pisaliśmy o tym: Polacy i Ukraińcy czekają w jednej kolejce do granicy, a Amerykanie i Niemcy są przepuszczani przodem

– A drugi niepokojący sygnał dotyczy ludzi, którzy przechodzą przez granicę – ja też to widziałem na przejściu granicznym w Medyce – okazuje się, że mnóstwo ludzi to mężczyźni spoza Europy i mężczyźni często nie w wieku studenckim – alarmuje korwinista.

Poseł Krzysztof Tuduj, który również pojechał na granicę, opowiedział o incydencie, w którym migrant – najpewniej nie-Ukrainiec – uderzył funkcjonariuszkę Straży Granicznej.

– Konieczne było oddanie strzału ostrzegawczego – powiedział poseł.

Migranci spoza Europy mają wpychać się do autobusów przed Ukrainkami z dziećmi. Poseł Tuduj poinformował, ze w wielu migrantów w Medyce nie zna nawet języka Ukraińskiego. Konfederacja ostrzega, że najprawdopodobniej ludzie, których reżim Łukaszenki zwoził na granicę polsko-białoruską, teraz próbują przedostać się do Polski przez granicę z Ukrainą.

Grzegorz Braun zaapelował, by osoby przyjmowane do Polski filtrować i otaczać kontrolą operacyjną. – To nie są tylko matki z dziećmi! – zauważył poseł.

Z kolei Robert Winnicki zaznaczył, że Polska powinna priorytetowo traktować Polaków uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy.

Polityk zaapelował, by osoby, które nie są uchodźcami, jak najszybciej odsyłać do ich krajów.

– Internet wypełnia się nagraniami, które pokazują jak „książęta Orientu” traktują ukraińskie kobiety i dzieci –
powiedział poseł Winnicki.

Cała konferencja:


Czytaj również:


Źródło: NCzas

REKLAMA