
Paweł Szefernaker, wiceminister w MSWiA, poinformował, że od od środy 16 marca istnieje możliwość nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy.
– Nadanie nr PESEL uchodźcom z Ukrainy to bezpieczna forma skrócenia procedury legalizacji ich pobytu w Polsce – wyjaśnił Szefernaker. Zastrzegł, że nadanie nr PESEL nie oznacza automatycznie przyznania obywatelstwa.
W środę rano urzędy rozpoczęły przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL. Rozwiązanie umożliwi uchodźcom, którzy opuścili Ukrainę w związku z agresją rosyjską, korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej oraz z systemu edukacji, a także ułatwi podjęcie pracy. Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy.
Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, podczas środowej konferencji prasowej, przypomniał że nadanie nr PESEL nie oznacza wyrobienia dowodu osobistego. – Dowód osobisty jest dla obywateli polskich, który potwierdza także obywatelstwo Rzeczpospolitej Polskiej – zaznaczył polityk.
Dodał, że chodzi o skrócenie procedury legalizacji pobytu uchodźców na terenie Polski. – Najważniejsze jest to, że my skracamy procedurę legalizacji pobytu tak, żeby te osoby nie musiały w wielu urzędach, przez wiele tygodni, dotrzymywać różnych procedur. Stąd ta jedna bezpieczna i ważna procedura nadania numeru PESEL /em> – tłumaczył Szefernaker.
Do środy, do godz. 15, nadano 17 tysięcy numerów PESEL dla dorosłych obywateli Ukrainy i prawie 15 tysięcy numerów dla dzieci.
Czytaj także:
- Program minimum. Objąć ochroną niebo nad Lwowem! [FOTO]
- Kaczyński: potrzebna misja NATO na Ukrainie [VIDEO]
- Konfederacja chce ograniczenia rynku pracy dla Rosjan
Źródło: NCzas