Koniec szpitali tymczasowych i dodatków covidowych

Lekarz, pieniądze Źródło: Pixabay, collage
Lekarz, pieniądze Źródło: Pixabay, collage
REKLAMA
Od poniedziałku, 28 marca w Polsce przestały obowiązywać covidowa izolacja i kwarantanna, zniesiono także obowiązek noszenia masek – poza placówkami medycznymi oraz aptekami. Jeszcze kilka dni będą natomiast funkcjonować szpitale tymczasowe oraz dodatki covidowe dla personelu medycznego.

Specjalny tryb finansowania covida będzie obowiązywał do końca marca. Od kwietnia leczenie pacjentów z COVID-19 będzie realizowane już w ramach standardowych umów z NFZ, a nie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 nadal wspierane będą natomiast takie świadczenia jak covidowe szczepienia oraz pocovidowa rehabilitacja.

REKLAMA

Dodatki covidowe będą obowiązywały do 31 marca 2022 roku. Dyrektorzy szpitali muszą dostarczyć informacje o wysokości dodatku covidowego, za okresy od 1 stycznia do 31 marca br., dla uprawnionych pracowników, najpóźniej do końca maja 2022 roku.

Zlikwidowane zostaną także szpitale tymczasowe. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł oświadczył, że pacjenci covidowi będą nadal hospitalizowani, „tylko na innych zasadach, już takich bardziej codziennych”.

Praktycznie to już są ostatnie dni systemu z wyznaczaniem miejsc COVID-owych. Od 1 kwietnia te warunki będą – jeżeli można tak powiedzieć – normalne – powiedział Radziwiłł.

Odnosił się stricte do województwa mazowieckiego, ale zasady te będą obowiązywać na terenie całego kraju.

Jeżeli pacjent z COVID-em będzie wymagał hospitalizacji – co dzisiaj wydarza się na szczęście znacznie rzadziej, niż w poprzednich falach – będzie hospitalizowany z zachowaniem wszelkich reguł izolacji i ze stosowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa ze strony personelu medycznego – tłumaczył Radziwiłł.

CZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA