14 października to umowna data powstania UPA. W 1942 roku banderowska frakcja Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B) utworzyła Ukraińską Powstańczą Armię. Bojówka ta była m.in. odpowiedzialna za dokonanie rzezi na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Dzisiejsze państwo ukraińskie uznaje jej działalność za niemal mit założycielski, a tych, którzy z punktu widzenia Polaków są zbrodniarzami, uważa za swoich narodowych bohaterów.
Ukraińcy przygotowywali się do obchodów 80. rocznicy sformowania zbrodniczej bojówki już od dłuższego czasu – jeszcze przed rosyjską napaścią. W przygotowanym w lipcu 2021 r. projekcie nr 5721 w ramach specjalnej ustawy planowano m.in., że ukraiński rząd zadba o miejsca pochówków członków UPA w Polsce. W dokumencie podkreślano, że UPA „prowadziła walkę zbrojną za niepodległość Ukrainy przeciwko reżimom okupacyjnym”. Stwierdzono też, że UPA kontynuowała walkę Ukraińców o własne państwo i „opór wobec obcemu panowaniu” w latach 1917-1921.
„Takie sformułowanie można odnosić również do walk sił ukraińskich z Polakami o przynależność Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich do Polski, jak również do antypolskiej i terrorystycznej działalności OUN w okresie międzywojennym” – podkreślał przeszło rok temu portal kresy.pl.
W projekcie przypomniano również, że w myśl ukraińskiego prawa członkowie UPA mają w tym państwie status „bojowników za niepodległość Ukrainy w XX wieku”. Ukraińcy uznają ich działalność za czynnik prowadzący do niepodległości.
Rok później, w lipcu 2022 roku Rada Miejska w Iwano-Frankowsku wprowadziła z okazji 80. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii specjalny order, o czym informował sam burmistrz tego miasta Rusłan Martsinków.
„W tym roku obchodzimy 80. rocznicę powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii. Na tę okazję zaprojektowano medale jubileuszowe” – przekazał.
Takie nagrody mają trafiać nie tylko do weteranów UPA, lecz także do badaczy gloryfikujących zbrodniczą bojówkę.
„W ten sposób chcemy uwiecznić pamięć o walce Ukraińskiej Powstańczej Armii o niepodległość Ukrainy z hitlerowskimi okupantami w czasie II wojny światowej i okupacyjnego reżimu moskiewskiego i bolszewickiego. Po tylu latach jesteśmy przekonani, że walka o wolność musi być bezkompromisowa!” – dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ:
- „Jura, Ty musisz uciekać”. Banderowska nawała
- Szef Związku Ukraińców w Polsce o Wołyniu. „Był konsekwencją procesów, które miały miejsce w II RP”
- Tysiące Polaków zawdzięcza mu życie. Rozbijał bazy OUN-UPA
- Rekordowe poparcie dla OUN-UPA na Ukrainie, organizacji odpowiedzialnej za śmierć ponad 100 tysięcy Polaków
Order jako pierwszy otrzymał pod koniec sierpnia 2022 r. Myrosław Wasylowycz Symczycz ps. „Krywonis”, który wstąpił do UPA 20 października 1943 r. Symczycz już wcześniej doczekał się swojego pomnika w Kołomyi.
Dyrektor Generalny Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky pisał o nim „ludobójca Polaków w zachodniej Ukrainie”. Przypomniał też, że odpowiada on za rzeź Polaków we wsi Pistyń. W 1944 zaś dowodzona przez niego grupa upowców zabiła 80 Polaków we wsi Trójca i spaliła ich domy.
98 birthday celebrates Myroslav Simchych – mass murderer of Polish population in Western Ukraine. In 1944 UPA unit head Simchych ordered destruction of Polish village Pysten. In Troitse village his unit killed 80 Poles and houses burned. Photo: Simchych and his lifetime monument. pic.twitter.com/eUzXgOjrpr
— Eduard Dolinsky (@edolinsky) January 15, 2021
Dla państwa ukraińskiego jest jednak bohaterem. Podkreśla się głównie jego walkę z reżimem ZSRR. Władze akcentują jego udział w bitwie z 276. pułkiem NKWD pod Kosmaczem w styczniu 1945 r. i późniejsze aresztowania przez komunistów.
„Wojownicy OUN-UPA odchodzą, zostają jednostki, a większość ma sto lat. I po tylu latach widzimy jak kiedyś niesprawiedliwie zakazane pozdrowienie: Slava Ukrayini! Heroyam Slava! (Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!) – rozprzestrzenia się nie tylko na Ukrainie, ale daleko poza jej granicami. A ludzie, których władze sowieckie nazywały bandytami byli moralni, duchowi, odpowiedzialni za swoich ludzi i przyszłość państwa” – czytamy we wpisie burmistrza Iwano-Frankowska.
W poście załączono także fotorelację z wręczenia orderu Symczyczowi.
„To dla nas wielki zaszczyt osobiście pogratulować Bohaterowi. Nagroda ta symbolizuje walkę narodowego wyzwolenia, która potwierdza, że nasz kraj ma znacznie więcej niż 31 lat” – dodał.
Marta Maciejewska
-
Odwiedź Bibliotekę Wolności i sprawdź interesujące pozycje!
-
Chcesz nas wspomóc? Możesz wpłacić dobrowolną kwotę na naszą fundację
-
Najnowsze e-wydanie „Najwyższego Czasu!” »»