„W Polsce nie ma miejsca na banderyzm”. Protest na spotkaniu z ukraińską pisarką [VIDEO]

Wrocław. Protest Młodzieży Wszechpolskiej na spotkaniu z Oksaną Zabużko / Foto: screen Facebook/Młodzież Wszechpolska - Okręg Dolnośląski
Wrocław. Protest Młodzieży Wszechpolskiej na spotkaniu z Oksaną Zabużko / Foto: screen Facebook/Młodzież Wszechpolska - Okręg Dolnośląski
REKLAMA

Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej wyrazili swój sprzeciw podczas spotkania z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko. Autorka bowiem znana jest z negowania Rzezi Wołyńskiej i gloryfikowania banderowców.

„«Jesteśmy potomkami kresowiaków i nie przestaniemy protestować przeciwko negowaniu faktów historycznych takich jak Rzeź Wołyńska, dopóki pani Oksana Zabużko nie odwoła swoich słów!» – to kwintesencja naszego przekazu z jakim przyszliśmy sprzeciwić się organizowaniu we Wrocławiu spotkania autorskiego z ukraińską pisarką, która relatywizuje przekaz na temat zbrodni na Polakach dokonanych przez UPA” – czytamy na Facebooku Młodzieży Wszechpolskiej – Okręg Dolnośląski.

REKLAMA

„Podobnie jak Młodzież Wszechpolska – Kraków nie mogliśmy dopuścić by temat kontrowersyjnych tez autorki został przemilczany z uwagi na fałszywie pojmowane budowanie dobrych relacji polsko-ukraińskich” – oświadczyli wrocławscy Wszechpolacy.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Awantura na spotkaniu w Krakowie. Uhonorowali czcicielkę banderowców i cenzurują niewygodne pytania. „Hańba” [FOTO/VIDEO]

Przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej podkreślali, że „reprezentują potomków Kresowiaków, którzy zostali w tamtym czasie brutalnie pomordowani”. W odpowiedzi usłyszeli, że „nie są gośćmi tego spotkania”, a prowadzący dodał, że „byłby wdzięczny, gdyby zamknęli państwo drzwi z tamtej strony”.

Działacze rozłożyli transparent z napisem „W Polsce nie ma miejsca na banderyzm”. Wymalowany na nim był także kwiat lnu, który jest symbolem pamięci o ludobójstwie Polaków na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II RP.

Młodzież Wszechpolska skandowała też hasło „Stop kłamstwom historycznym” i „hańba”.

Zgromadzonym w sali to się jednak nie podobało. – Nie róbcie wstydu Polakom. Ja jestem Polka i się wstydzę za was – grzmiała jedna z kobiet.

– Rosyjska agentura, pachołki Moskwy. Rosja, wrogowie Polski, Europy i Świata. Agentura rosyjska. Precz z Moskwą. Putinowcy. Zdrajcy Polski i Europy – powtarzał obecny na sali mężczyzna. „Oskarżenia” te padały pod adresem Polaków, którzy upominali się o pamięć o rodakach pomordowanych przez UPA na Kresach.

Z inicjatywy Młodzieży Wszechpolskiej powstała także petycja „Dość gloryfikowania zbrodniarzy z UPA. Powiedz NIE kłamstwom historycznym!”. Można ją podpisać, klikając TUTAJ.

Przypomnijmy, że Oksana Zabużko to ukraińska pisarka, która nie kryje się z probanderowskimi poglądami. Film „Wołyń” uznała za „cios w plecy” Ukraińców, a mordercę Polaków na Kresach Romana Szuchewycza za „wybitnego polityka i męża stanu”. Twierdzi również, że polska duma narodowa to karykatura rosyjskiego imperializmu. Jednak mimo antypolskich poglądów ostatnio w Polsce organizowane są spotkania z nią, a Rada Miasta Krakowa uhonorowała ją nagrodą im. Stanisława Vincenza.

Uważa mordercę Polaków za męża stanu. Kraków uhonorował ukraińską pisarkę

REKLAMA