Pierwszy taki Żyd w USA. Gościł żydowskich liderów w Białym Domu

Douglas Emhoff.
Douglas Emhoff. / foto: screen YouTube: Yahoo News
REKLAMA

Mąż wiceprezydent USA Kamali Harris Douglas Emhoff gościł w Białym Domu żydowskich liderów, omawiając z nimi wysiłki na rzecz zwalczania przestępstw z nienawiści po serii antysemickich aktów, których dopuszczały się znane osoby. W rozmowie podkreślił, że jest dumny z tego, że jest Żydem – poinformował w czwartek portal Głos Ameryki.

Obserwujemy gwałtowny wzrost antysemickiej retoryki – powiedział mąż wiceprezydent USA. – Słowa mają znaczenie. Ludzie nie tylko mówią głośno to, o czym nie powinno się mówić. Oni dosłownie wykrzykują te słowa – dodał.

REKLAMA

Emhoff, pierwszy Żyd, który jest małżonkiem drugiej pod względem ważności osoby w USA bez pardonu komentował antysemickie wybryki. – Jestem dumny, że żyję otwarcie jako Żyd i nie boję się. I dopóki mam ten mikrofon, będę wypowiadał się przeciwko nienawiści, fanatyzmowi i kłamstwom – powiedział, dodając, że w ostatnim czasie szerzy się „epidemia nienawiści”.

Uuu… antysemityzm

Powodem, dla którego Emhoff zwołał spotkanie w Białym Domu, były niedawne rzekomo antysemickie wypowiedzi osób publicznych. Chodzi o zalinkowanie na Twitterze rzekomo antysemickiego filmu przez Kyrie Irvinga oraz wypowiedzi Kanye Westa u Alexa Jonesa.

Przypomnijmy, że Irving zalinkował film z 2018 roku „Hebrews to Negroes: Wake Up Black America”, w którym m.in. pojawia się wątek żydowskiego spisku mającego na celu ucisk czarnoskórej społeczności.


Czytaj więcej: Znany koszykarz udostępnił na Twitterze TEN film. Musiał złożyć deklarację, że nie jest antysemitą [VIDEO]


Z kolei słynny raper Kanye West oświadczył w wywiadzie z Alexem Jonesem, że „lubi” Adolfa Hitlera, „kocha” nazistów, a Holokaust się nie wydarzył.


Czytaj więcej: Kanye West u Alexa Jonesa: „Widzę także dobre rzeczy w Hitlerze” [VIDEO]


Plan walki z wolnością słowa

Emhoff powiedział, że „nie może być dwóch stron tego zagadnienia” i wszyscy powinni opowiedzieć się przeciwko antysemityzmowi.

Nie można pozwolić, by stało się to normą. Wszyscy mamy obowiązek potępić te obrzydliwe czyny – powiedział Emhoff. – Nikt z nas nie powinien milczeć – dodał.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie reformowanych, konserwatywnych i ortodoksyjnych organizacji żydowskich, a także doradca Białego Domu ds. polityki wewnętrznej Susan Rice oraz specjalna wysłanniczka do monitorowania i zwalczania antysemityzmu Deborah Lipstadt – poinformował Głos Ameryki.

Liga Antydefamacyjna wysoko oceniła inicjatywę Douglasa Emhoffa i wezwała Biały Dom do przyjęcia jej sześciopunktowego planu walki z antysemityzmem, który zakłada w szczególności podjęcie działań w celu zablokowania antysemityzmu w internecie – podsumował portal. Innymi słowy chodzi o wprowadzenie cenzury w sieci pod pretekstem walki ze złowrogim antysemityzmem.

REKLAMA