„Dorzuciliśmy im kilkaset milionów złotych”. Mało! Kolejne milionowe dotacje dla…

Pociąg PKP Intercity. Zdj. Ilustracyjne. Foto: PKP
Pociąg PKP Intercity. Zdj. Ilustracyjne. Foto: PKP
REKLAMA

Rządowi PiS w roku wyborczym nie bardzo na rękę jest zamieszanie z PKP i duże podwyżki cen biletów. Dorzuci więc z naszych pieniędzy nawet 300 mln dla państwowej spółki, byleby ta obniżyła ceny. Zrobi to jeszcze w styczniu. Nie zważając na to, że PKP pod koniec ubiegłego roku z naszych pieniędzy w formie dotacji dostało kilkaset milionów złotych.

„Nawet 300 mln zł dla PKP, ale pod warunkiem znalezienia oszczędności w spółce oraz obniżenia cen biletów jeszcze w styczniu – taki plan ma rząd” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

REKLAMA

Jak podaje dziennik, „rządzący nie ukrywają, że kilkunastoprocentowe podwyżki dla pasażerów ogłoszone przez PKP Intercity zaskoczyły ich”.

„Jeszcze w październiku, listopadzie, gdy opracowywano budżet na 2023 r., przedstawiciele spółki kolędowali po dodatkowe pieniądze, więc dorzuciliśmy im kilkaset milionów złotych. A teraz, w roku wyborczym, wycięli nam taki numer” – przyznaje rozmówca gazety z KPRM.

I tak to się w Polsce żyje. To dorzuci się kilkaset milionów tu, to tam i rząd z siebie dumny. Tymczasem inflacja szaleje, ceny strzelają jak z procy, Polacy realnie ubożeją, ale niewielu dostrzega związek przyczynowo=skutkowy.

„Teraz, jak słyszymy, rząd rozważa kolejną transzę pomocy publicznej dla spółki, ale obwarowaną warunkami. W grę wchodzi nawet kwota 200–300 mln zł, choć na taki ruch zapewne musiałaby się zgodzić Bruksela” – czytamy.

„Ale najpierw niech PKP znajdzie oszczędności u siebie i zwiększy efektywność. Już im np. wskazaliśmy lukę w systemie elektronicznej rezerwacji biletów, wskutek której część składów jeździ pusta. Tyle że łatanie tej luki trwa już kilka miesięcy. Poza tym czemu by nie wprowadzić obniżki cen biletów na najmniej oblegane dziś składy?” – mówi w w rozmowie z „DGP” osoba z rządu.

„Nasi rozmówcy chcą, by sprawa się rozstrzygnęła jeszcze w tym miesiącu. I żeby rezultatem były tańsze bilety. Jednocześnie słyszymy, że nie ma szans na obniżkę VAT, co postuluje m.in. opozycja” – czytamy.

Horrendalnie drogie bilety. Konfederacja przedstawia rozwiązanie. Tak byłoby taniej [VIDEO]

REKLAMA