Był obiektem drwin środowiska naukowego. Ten geolog trzy dni temu przewidział trzęsienie ziemi w Turcji [FOTO/VIDEO]

Holender Frank Hoogerbeets przewidział trzęsienie ziemi w Turcji.
Frank Hoogerbeets przewidział trzęsienie ziemi w Turcji. / Fot. YT/SSGEOS/screen
REKLAMA

Holenderski naukowiec Frank Hoogerbeets już trzy dni temu przewidział trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Geolog z Solar System Geometry Survey (SSGEOS) napisał o tym w piątek na Twitterze, a dzień wcześniej opublikował film, w którym przestrzegał o możliwym trzęsieniu ziemi między 4 a 6 lutego.

„Wcześniej czy później nastąpi trzęsienie ziemi o sile około 7,5 w skali Richtera w tym regionie (południowo-środkowa Turcja, Jordania, Syria, Liban)” – napisał Hoogerbeets na Twitterze w piątek po południu.

REKLAMA

Do postu załączył mapę z zaznaczonym miejscem, które praktycznie się pokrywa z epicentrum poniedziałkowego trzęsienia ziemi. Różnica wynosi jedynie kilkadziesiąt kilometrów.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Post holenderskiego naukowca został wyświetlony na Twitterze już przeszło 34 mln razy.

Geolog w poniedziałek rano ostrzegł przed wstrząsami wtórnymi. „Trzeba uważać na wyjątkowo silną aktywność sejsmiczną w środkowej Turcji i pobliskich regionach. Wstrząsy wtórne trwają przez jakiś czas po dużym trzęsieniu ziemi” – napisał na Twitterze Holender. Mocny wstrząs wtórny nastąpił po południu.

Przez niektórych ze świata nauki Hoogerbeets uważany jest za „odklejeńca”, jest obiektem licznych drwin (a może od teraz już „tylko” był?). Uważa bowiem, że na trzęsienia ziemi wpływ mają planety i Księżyc. Tzw. środowisko naukowe podchodzi sceptycznie do tego typu twierdzeń.

Sam Hoogerbeets kontruje, że nie ma żadnych pogłębionych badań obalających jego teorię. Już po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w Turcji na Twitterze napisał tak: „Łączę się sercem ze wszystkimi dotkniętymi poważnym trzęsieniem ziemi w środkowej Turcji. Jak wspomniałem wcześniej, prędzej czy później stanie się to w tym regionie, podobnie jak w latach 115 i 526 (wielkie trzęsienia ziemi w Antiochii – red.). Te trzęsienia ziemi są zawsze poprzedzone krytyczną geometrią planetarną, co obserwowaliśmy w dniach 4-5 lutego”.

Hoogerbeets opublikował również 2 lutego nagranie, w którym alarmuje o „dużej aktywności sejsmicznej między 4 a 6 lutego”. Wcześniej przewidział równie tragiczne trzęsienia ziemi w Japonii i Nepalu.

Trzęsienie ziemi w Turcji – czytaj więcej:

REKLAMA