Mentzen o Unii Europejskiej: Trudno nazwać to inaczej niż państwem totalitarnym [VIDEO]

Sławomir Mentzen
Sławomir Mentzen. / foto: screen YouTube: Radio ZET
REKLAMA

Prezes Nowej Nadziei Sławomir Mentzen był Gościem Radia ZET w programie Bogdana Rymanowskiego. Polityk odpowiedział na dość dziwne pytanie jednego ze słuchaczy rozgłośni.

„Czy Sławomir Mentzen zamierza być kiedyś pierwszym politykiem w Europie środkowo-wschodniej, który stworzy całkiem nowe oblicze współczesnego faszyzmu? Czy może pozostanie przy jego aktualnym modelu, który aktualnie promuje?” – odczytał pytanie prowadzący program Bogdan Rymanowski.

REKLAMA

Nie mam absolutnie nic wspólnego z faszyzmem. Faszyzm jest wtedy, kiedy mamy socjalizm, kiedy mamy państwo, które chce rządzić każdym aspektem naszego życia – podkreślił Sławomir Mentzen.

W tym momencie najbliżej faszyzmu to jest Unia Europejska – dodał jeden z liderów Konfederacji.

Unia Europejska jest organizacją faszystowską? – zapytał Rymanowski i między nim, a gościem programu wywiązała się dyskusja.

Unia Europejska mówi mi co mam jeść, czym mam jeździć na wakacje, czym mam jeździć do pracy, czy mogę latać samolotem, to trudno to nazwać inaczej niż państwem totalitarnym – powiedział Mentzen.

Są granice porównań – stwierdził dziennikarz, a polityk zapytał „co się nie zgadza?”.

Faszyści są odpowiedzialni za śmierć milionów ludzi – podkreślił Rymanowski.

Nie, to naziści. Faszyzm był we Włoszech – sprecyzował Mentzen, zaś redaktor zapytał czy „oni żadnych ofiar nie mieli?”.

Oczywiście, że mieli, natomiast faszyzm jest ideą, gdzie państwo ma mieć pełną kontrolę nad życiem ludzi i to absolutnie nie jest kierunek, w którym ja chcę zmierzać, wręcz przeciwnie – podkreślił na koniec tego wątku Mentzen.

Warto przypomnieć w kontekście tej dyskusji główne hasło doktryny faszystowskiej: „Wszystko w państwie, nic poza państwem, nic przeciw państwu”. Faszyzm to nic innego niż przekonanie, że Państwu wszystko wolno, że Państwo ma prawo kontrolować każdą dziedzinę życia ludzkiego. Trudno o bardziej odległe od faszyzmu idee niż te wolnościowe.

Mentzen: Połowa urzędników z Ministerstwa Finansów do zwolnienia [VIDEO]

REKLAMA