
Na Ukrainie rośnie poparcie dla OUN-UPA. Organizacja ta stała za brutalnym wymordowaniem około 100 tysięcy Polaków podczas II wojny światowej.
OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”. To określenie ukrywało zamiar jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej.
Bandera i OUN-UPA przez długie lata na Ukrainie byli, poza wąskimi kręgami, zapomniani. W ostatnim czasie odradza się jednak kult tej odpowiedzialnej za brutalne mordy na Polakach organizacji, a rosyjska inwazja sprawiła, że poparcie dla niej jeszcze wzrosło.
Jak wynika z sondażu grupy Rating, aktualnie 81 proc. Ukraińców chce uznania organizacji OUN-UPA za uczestników walki o niepodległość Ukrainy.
Od 2010 roku poparcie to wzrosło czterokrotnie, a od 2015 roku – dwukrotnie.
Diametralnie zmienia się także stosunek do samego Bandery, który stał za utworzeniem OUN-UPA. To m.in. na jego rozkaz mordowano Polaków.
10 lat temu tylko 22 proc. Ukraińców popierało Banderę. Dzisiaj do aż 74 proc.
Odnoszenie do Stepana Bandery na Ukrainie. Czerwiec 2012 i kwiecień 2022.
Dane grupy Reiting. pic.twitter.com/Sw2VOpEuwC
— BuckarooBanzai (@Buckarobanza) May 4, 2022
Dla Ukraińców OUN-UPA i Bandera to przede wszystkim bohaterowie walk z Sowietami. O Wołyniu przeciętny Ukrainiec wie mało albo nic, a to głównie dlatego, że zbrodnię tę skutecznie przez lata zamilczano.
Nigdy nie została należycie rozliczona, pamięć ta jest spychana na margines ze względu na poprawność polityczną.
Nie przeprowadzono ekshumacji, ofiary nie otrzymały choćby należytego, symbolicznego pochówku. Polskie elity z kręgów rządowych od lat zdają się unikać tematu jak ognia.
Nie chodzi teraz o rewanżyzm, o wzniecanie konfliktu o Wołyń, ale też nie można mówić, że historia nie jest ważna, że właściwie to nic się nie stało.
Będący podobno wdzięczni Polakom za pomoc Ukraińcy powinni dowiedzieć się kim był Bandera i założona przez niego organizacja, która dzisiaj cieszy się ogromnym poparciem i do której tak chętnie się odwołują.
Powinni co najmniej Zbrodnię Wołyńską uznać, za nią przeprosić i pozwolić na pochowanie i należyte upamiętnienie zamordowanych Polaków.
- Kresowianie na Jasnej Górze. Apel o prawo do pochówku ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Sprawa wciąż nierozwiązana
- Rocznica rozpoczęcia zbrodniczej akcji UPA na Wołyniu. Ukraińcy w sumie wymordowali ok. 100 tys polskich cywilów
- Cejrowski kontra Skowroński. Mocna kłótnia o Wołyń na antenie radia Wnet [VIDEO]
- Ofiary polskie a żydowskie. Skandaliczne słowa prezydenta Dudy. Sommer nie wytrzymał