Kijów twierdzi, że rosyjskie paszporty przyjęło tylko 1 proc. mieszkańców obwodów chersońskiego i zaporoskiego

Protest w Chersoniu.
Protest w Chersoniu. (Fot. Twitter/screen)
REKLAMA

Rosyjskie paszporty zgodziło się przyjąć tylko około 10 tys. osób, czyli zaledwie 1 proc. dorosłej ludności w okupowanych obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy – powiadomił rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Portal twierdzi, że „osoby, które (przyjęły) rosyjski paszport, dostają za to od okupantów 10 tys. rubli” (około 750 zł). Ukraińskie władze powiadomiły również o dużych trudnościach najeźdźców z wprowadzaniem do obiegu rosyjskiego rubla.

REKLAMA

„Na południu (Ukrainy) agresorzy dystrybuują swoje fałszywe rachunki w rublach za opłacenie usług komunalnych. Większość mieszkańców zdaje sobie jednak sprawę z nieważności tych kawałków papieru. Dlatego Rosjanie uciekają się do gróźb.

W Chersoniu okupanci zgromadzili prezesów spółdzielni mieszkaniowych i zagrozili im 'środkami zapobiegawczymi’, jeśli mieszkańcy nie będą płacić rachunków 'w interesie Federacji Rosyjskiej'” – powiadamia 1 sierpnia rządowy portal.

Podkreślono, że w sektorze prywatnym opłaty są przyjmowane niemal wyłącznie w (ukraińskich) hrywnach. Na początku czerwca pojawiły się doniesienia, że okupanci w regionie chersońskim grożą zarekwirowaniem majątku lub podpaleniem właścicielom sklepów, którzy nie chcą wprowadzać do obiegu rubli.

„Od 5 czerwca nakazujemy wam wprowadzić podwójne cenniki, w rublach i hrywnach. Macie przyjmować ruble na równi z hrywnami!” – żądały władze ustanowione przez Rosjan. Zapowiadano także inspekcje.

Miasto Chersoń, niemal cały obwód chersoński i południowa cześć regionu zaporoskiego znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia ukraińskie władze i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia tam tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia tam zależnych od Moskwy tzw. republik ludowych.

25 maja prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim. 11 lipca zarządzenie to rozszerzono na wszystkich obywateli Ukrainy.

REKLAMA