
Branża winiarska w Polsce jest zaniepokojona pomysłem rozszerzenia systemu kaucyjnego o butelki szklane jednorazowe o pojemności do 1,5 litra.
Choć prace nad ostateczną wersją projektu ustawy o systemie kaucyjnym wciąż trwają, to winiarze już wyrażają zaniepokojenie planami Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Wśród pomysłów dotyczących ustawy o kaucjach na butelki pojawiło się rozszerzenie systemu kaucyjnego i objęcie nim także butelek szklanych jednorazowych o pojemności do 1,5 l.
– Z wypowiedzi Ministra Klimatu i Środowiska, opublikowanych w ostatnim czasie, wynika jednak, że butelki szklane pozostaną objęte projektem – mówi Magdalena Zielińska, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.
„Ustawa miałaby wejść w życie z początkiem 2023 roku, a wstępnie zapowiedziano dwuletnie vacatio legis” – informują Wiadomości Handlowe.
Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa, przedstawiciele handlu, producenci opakowań szklanych oraz organizacje odzysku surowców wtórnych apelują do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmianę decyzji.
Przedsiębiorcy zauważają, że wprowadzenie w życie ekologicznych pomysłów państwa będzie w ich przypadku niemożliwe. Nie mają bowiem fizycznie miejsca na magazynowanie szklanych butelek. Plastik i aluminium można w jakiś sposób skompresować, ale w przypadku szkła ten problem jest nie do rozwiązania.
Również branża producentów i recyklerów szkła sprzeciwia się pomysłom państwa. Zauważają oni, że „butelki szklane jednorazowe z powodzeniem mogą być zbierane w gminnych systemach zbiórki”.
„A włączenie ich w systemy kaucjonowania, dla recyklingu przynosi ograniczone korzyści przy bardzo wysokich kosztach. Wątpliwości wzbudza także jakość surowca, który uzyska się tą drogą” – informują Wiadomości Handlowe. System kaucyjny zwiększy także ceny win.
– Obecnie butelki szklane są poddawane recyklingowi, czyli odzyskowi – tłumaczy Jakub Nowak, prezes firmy JNT Group i dodaje: – Za odbiór szklanych odpadów, aby mogły być wykorzystane ponownie, płacą konsumenci, producenci, a także dystrybutorzy napojów, w tym wyrobów winiarskich. Włączenie butelek szklanych do nowego systemu kaucyjnego nie daje więc dodatkowych korzyści, a jedynie okazuje się być ukrytym dodatkowym podatkiem, którym, niestety, ostatecznie zostanie obciążony konsument.