
Prezydent USA Donald Trump zagroził Unii Europejskiej cłami importowymi na europejskie samochody, jeśli Unia zdecyduje się na odwet za zapowiedziane przez niego wprowadzenie ceł na import stali i aluminium.
„Jeśli Europejczycy zdecydują się podnieść i tak już znaczne opłaty taryfowe na amerykańskie produkty, to my po prostu wprowadzimy opłatę na ich samochody sprowadzane do naszego kraju” – napisał w sobotę na Twitterze Donald Trump.
Trump zarzucił jednocześnie Unii Europejskiej, że blokuje sprzedaż amerykańskich aut w Europie. „To wielka nierówność w handlu między nami” – podkreślił prezydent w kolejnym wpisie na Twitterze.
Agencja DPA zauważa, że zrealizowanie tej groźby dotknie przede wszystkim niemiecki przemysł motoryzacyjny. W 2017 roku sprzedaż niemieckich nowych samochodów w USA wrosła o 1 proc. do 1,35 mln sztuk.
Prezydent USA zapowiedział w czwartek, że wprowadzi w przyszłym tygodniu cła na import stali i aluminium; ma to pomóc amerykańskim firmom, które – według prezydenta – ucierpiały przez niesprawiedliwe umowy handlowe.
Import stali ma być objęty podatkiem w wysokości 25 proc., a aluminium – 10 proc.
Trump poinformował, że zdecydował się na nałożenie ceł, gdyż Stany Zjednoczone „potrzebują wspaniałych producentów stali i aluminium do celów obronnych”.
Na jego decyzję błyskawicznie zareagowała Unia Europejska, która rozważa wprowadzenie taryf odwetowych na amerykańską stal i szereg innych produktów, w tym na produkty rolne.
– Nie będziemy siedzieć bezczynnie, podczas gdy naszemu przemysłowi zostanie zadany cios, który zagraża tysiącom europejskich miejsc pracy – powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
O tym jednak, jak niewielkie są możliwości silnej odpowiedzi UE na możliwe amerykańskie restrykcje handlowe świadczy druga część jego wypowiedzi:
– Będziemy nakładać cła na motocykle Harley-Davidson, na burbon i na dżinsy Levi’s – ostrzegł Juncker.
Francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire zapowiedział „silną, skoordynowaną i zjednoczoną odpowiedź UE”.
Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel zażądał „ostrej reakcji” Unii Europejskiej na amerykańskie taryfy.
„UE musi zareagować w sposób zdecydowany na cła zaporowe, które zagrażają tysiącom miejsc pracy w Europie” – napisał w komunikacie Gabriel, który podkreślił też, że Berlin jest „bardzo zaniepokojony” decyzją Trumpa w tej sprawie.
Retorsje rozważają także Meksyk, Brazylia, Kanada i Chiny. Decyzję prezydenta Trumpa skrytykowali nawet przedstawiciele jego ugrupowania, Partii Republikańskiej.
Republikanie obawiają się, że wprowadzenie odwetowych ceł może wprowadzić kraj z powrotem na skraj recesji i tym samym pogorszy ich i tak niełatwą sytuację przed listopadowymi wyborami do Kongresu.
Przed wojną handlową ostrzegają eksperci. Jednak Trump napisał w piątek na Twitterze: „Gdy kraj (USA) traci wiele milionów dolarów na handlu z niemal każdym krajem, z którym prowadzi interesy, wojny handlowe są dobre i łatwe do wygrania!”.
Decyzję Trumpa poparli natomiast przedstawiciele amerykańskich producentów stali i aluminium, federacja związkowa AFL/CIO oraz niektórzy przedstawiciele opozycyjnej Partii Demokratycznej reprezentujący stany, w których dawniej koncentrowała się produkcja stali, poparli protekcjonistyczne plany amerykańskiego przywódcy.
Zobacz też: Będzie nowa Zimna Wojna? NATO odpowiada Rosji. „Wielokrotnie dawaliśmy to do zrozumienia”