Wozinski: Ubóstwo będzie zawsze. Względne, bezwzględne. A na pewno umysłowe

Zwalczanie ubóstwa nie jest celem kapitalizmu. Fot. pixabay
Zwalczanie ubóstwa nie jest celem kapitalizmu. Fot. pixabay

Trudno o bardziej irytujący pogląd niż ten, wedle którego szerzący się w świecie kapitalizm przyniesie wreszcie ludzkości likwidację skrajnego ubóstwa. Niestety podziela go wielu libertarian i innych sympatyków wolnego rynku.

Libertariańskie think tanki i fundacje w ostatnim czasie wręcz roją się od artykułów ukazujących, jak przekonują, najbardziej przemilczany sukces naszych czasów. W serwisach internetowych lewicowo-libertariańskiego Instytutu Katona czy też Foundation for Economic Education znaleźć można teksty wieszczące rychłe wyeliminowanie ubóstwa rozumianego jako uzyskiwanie skrajnie niskiego dochodu. Ich autorzy lubią epatować stwierdzeniami typu: „w każdej minucie ze skrajnego ubóstwa wydostaje się jedna osoba na świecie” lub „jest szansa, że skrajne ubóstwo da się wyeliminować do 2030 roku” i są święcie przekonani, że kwestionować ich poglądy mogą tylko i wyłącznie skrajni pesymiści lub wrogowie wolnego rynku.

Mity o ubóstwie

W głoszeniu przekonania, że ludzkości uda się kiedyś wyeliminować skrajne ubóstwo, kryje się wiele mylnych założeń i przekonań, które warto poddać głębszej analizie.
Po pierwsze – obecna definicja skrajnego ubóstwa jest tworem urzędniczym. Wedle obecnych standardów opracowanych przez Bank Światowy i inne instytucje, uważa się, że dotyczy ono ludzi żyjących za mniej niż 1,90 $ dziennie. W rzeczywistości granica ta jest niezwykle arbitralna i nie uwzględnia chociażby faktu, że same dochody wyrażone w oficjalnej walucie nie oddają faktycznego poziomu życia danej osoby (na który składa się chociażby posiadany majątek czy też swoboda dysponowania swoimi pieniędzmi). Równie dobrze można by już dziś ustalić granicę skrajnego ubóstwa na poziomie o 50 proc. niższym i stwierdzić, że ludzkość – dzięki swoim staraniom – już dawno osiągnęła wielki sukces.

Czytaj także: Dyskryminują Polaków, a teraz ośmieszają Wilno. Litwini, nie psujcie tego, co niesłusznie dali wam sowieci!

Po drugie – bieda i skrajne ubóstwo będą istniały na ziemi zawsze, gdyż nie żyjemy w rajskim ogrodzie. Postęp technologiczny może sprawić, że będziemy kiedyś żyli w świecie pełnym genialnych wynalazków ułatwiających życie i zapewniającym łatwiejszy dostęp do wielu kluczowych towarów i usług, ale nigdy nie zmienimy faktu, że dostępne nam zasoby będą ograniczone. Oznacza to, że część ludzi będzie zawsze bogata, część biedna, a część przynależała do tzw. klasy średniej. Ubóstwo (a w szczególności skrajne ubóstwo) nie ma trwałej i niezmiennej definicji i nie można nie urągając własnemu rozumowi twierdzić, że uda się je kiedyś zlikwidować. Jedyne, na co możemy liczyć i do czego możemy dążyć, to sprawienie, aby ubóstwo było mniej dotkliwe i mniej powszechne.

Fałszywy mesjasz

Prorocy likwidacji skrajnego ubóstwa nie ograniczają się jednak do tego rodzaju dążeń, głosząc przekonanie o swego rodzaju wyzwoleniu ludzkości przez kapitalizm. Najczęściej przekonują w typowo oświeceniowy sposób, że przez wieki ludzkość żyła w ciemnocie i ubóstwie, z którego miała ich wyzwolić dopiero rewolucja przemysłowa wywołana przez zwrot ku ideom wolnorynkowym. Zgodnie z tą wizją, począwszy od XIX wieku, kolejne wynalazki, obniżki podatków, ceł, rewolucje technologiczne i wprowadzane innowacje doprowadziły do tego, że świat wszedł na drogę prawdziwego wyzwolenia. Skutkiem tego jesteśmy dziś szczęśliwsi (bo bogatsi), zdrowsi dzięki postępowi medycyny, szczęśliwsi, bo możemy więcej konsumować i podróżować i możemy się z tego bardziej cieszyć, gdyż życie ludzkie znacznie się wydłużyło. Jednym słowem: kapitalizm nas wyzwolił i przyniósł powszechne wzbogacenie, szczęście i postęp.

35 KOMENTARZE

 1. Otóż to. W Szwecji sprzątaczki i kasjerki z marketu są ubogie bo zarabiają 10 000 zł miesięcznie netto.

 2. Dziś jest upadek moralności w krajach zachodnich?
  Rozumiem że Rosja jest moralna bo w Rosji jest milion aborcji rocznie?
  A może kraje zachodnie były bardziej moralne w 1939? A może w 1800 roku?
  Kiedy był ten ideał prawiczków przy którym dzisiejszy Zachód to zło? W średniowieczu?

 3. Tak tak wróćmy do średniowiecza i pańszczyzny będziemy mieć moralność zamiast elektronicznych gadżetów i szczepionek. Ideał prawiczków w jednym artykule.

 4. W XIX wieku w Polsce ludzie byli wolni i połowy Polaków nie było stać na buty.
  Dziś zniewolone przez socjalistów i UE Polki mają po 100 par butów.

 5. Czy posiadając więcej ubrań, butów, samochodów i smartfonów będziemy szczęśliwsi?
  Oczywiście że nie. Lepiej jest w Korei Północnej prawda prawiczki?. Tam dyktator ma wszystko a poddani chodzą bez butów.

 6. Im więcej gadżetów tym mniej moralności. Czy Pan Woziński wyrzucił już komputer, samochód i smartfona do śmieci?
  A może Wozińskiemu wolno posiadać gadżety a innym nie wolno?

 7. No to prawiczki wyrzucać do śmieci smartfony i komputery, sprzedawać samochody i do roboty na plantację u pana Wozińskiego za wikt i opierunek. Wtedy będziecie moralni jak w ukochanym przez was średniowieczu.

 8. Oczywiście że kapitalizm nie zlikwiduje biedy, ale jest to słuszny kierunek bo opiera się na podstawowym prawie, które definiuje nas jako ludzi – wolnej woli. Człowiek ma mieć prawo popełniać błędy ale za tym musi iść odpowiedzialność. W socjalizmie i pochodnych człowiek jest głupi i nie ma prawa decydować o sobie (urzędnik decyduje) ale też nie musi się zbytnio obawiać konsekwencji swoich błędów. Czyli ty płać a my ci zapewnimy przyszłość. Dla niektórych to wygodne. Podstawą każdego socjalizmu jest to, że ktoś chce żyć na czyjś koszt, a jak się sprzeciwiasz, to kara.

  • I dlatego kapitaliści inwestują 500 miliardów dolarów rocznie w socjalistycznej Szwecji.

   • Już kiedyś ci pisałem,że 500 mld dolarów to są wszystkie inwestycje w Szwecji(z kilkudziesięciu lat). Powtarzasz te brednie i się ośmieszasz.W żadnym kraju na świecie nie ma takich inwestycji.Stany złajdaczone wydają na zbrojenia ponad 700 mld.dolarów,a ty tu pierdolisz o 500 mld.corocznych inwestycji w państewku z 10 milionami mieszkańców.Całe PKB Szwecji wynosi nie całe 500 mld.dolarów.I tak jest ze wszystkimi twoimi informacjami.Przeszkadza ci cenzura Kubusia Puchatka w Chinach,ale cenzura i blokady strony prawicowych w twojej ukochane pierdolonej UE to nawet popierasz.Żaden wilk z ciebie tylko zwykła padlina.

    • Mieszkam w UE i działa mi strona nczas.com. Dlaczego? Przecież powinna być zablokowana.

  • Po pierwsze kapitalizm nigdzie się nie szerzy i nie należy utożsamiać kapitalizmu z wolnym rynkiem, który również się nigdzie nie szerzy. Pogląd, że libertarianie uważają, że wolny rynek zlikwiduje skrajne ubóstwo jest błędny. Libertarianie uważają, że dzięki wolnemu rynkowi każdy będzie miał szanse wydźwignąć się ze skrajnego ubóstwa pracą i zaradnością, ale skrajne ubóstwo zawsze pozostanie jako domena leni i nieudaczników.

  • Kapitalizm nie jest przeciwieństwem socjalizmu. Wręcz może być tożsamy. Kapitalizm też może być państwowy. A prywatne monopole bardziej dotkliwe dla człowieka niż państwowe.

   • Tak było w III Rzeszy i to nie jest kapitalizm normalny,tylko dla wybrańców.Dla reszty w takiej sytuacji jest zwykły socjalizm,czyli zwykła grabież.Te wszystkie chwasty pierdzące o dobroczynnym socjalizmie,odkładają kaskę w kapitalistycznej Szwajcarii,bo wiedzą,że socjalizm to kupa gówna.

 9. finanse.wp.pl/w-szwecji-brakuje-rak-do-pracy-srednio-placa-73-zl-za-godzine-6177034767869569a
  Pensja w Szwecji = 73 zł za godzinę = 3000 zł tygodniowo = 12 000 zł miesięcznie. No ale prawiczki wolą Wenezuelę i niskie koszty pracy :)

  • Jasne. Lepsze Chiny z zakazem oglądania Kubusia Puchatka i Rosja z milionem aborcji rocznie.

   • W Szwecji dokonuje się około 40 tysięcy legalnych aborcji rocznie.Przy czternastokrotnie mniejszej niż w Rosji liczbie mieszkańców okazuje się,że wcale nie są dużo lepsi.I nie rządzi w Szwecji Putin ,najlepszy przyjaciel netanjahuja i Junckera.

    • Na Węgrzech wykonuje się 30 tys. aborcji rocznie a Orban to idol prawiczków.

     • Moim idolem nie jest,tak jak „prawiczek’ Kaczyński.Jakikolwiek wymiana zdań z debilem,kończy się zawsze tym samym-a u was biją murzynów.Pierdolisz,że w Rosji( co ty z tą Rosją,masz jakąś obsesję) jest milion aborcji co jest prawdą.W Szwecji jest podobnie.I co z tego wynika?Rosja i Szwecja są pod tym względem podobne.A co do Szwajcarii.W którym jeszcze „demokratycznym” państwie tzw.UE(kto wybiera jebanych komisarzy?) jest taki rodzaj demokracji? W żadnym.Z tego wynika ,że demokracja może być dobra,ale pod warunkiem,że ludzie są uświadomieni i rozsądni.Ty,zwykły kretyn,nie nadajesz się do takiego modelu demokracji.Socjaliści tak mają.Są pierdolnięci.

 10. Widzę, że trollom płaci się od liczby komentarzy… Ciekawe, jaka stawka, swoją drogą. I kolejna ciekawostka dla mnie – większość tych komentarzy dałoby się wstawiać z automatu, bez udziału człowieka.

 11. Ostatecznie ludzkość skończy w świecie lewackich idiotów znanym z filmu „Idiokracja”.

   • Ale przecież to lewakom przeszkadzają samochody i dwutlenek węgla.Przecież to lewacy twierdzą,że ludzie powinni żyć w ubóstwie.WWF czyli lewackie gówno twierdzi,że ludzie powinni zrezygnować praktycznie ze wszystkiego.Zdecyduj się pojebańcu,czy jesteś lewakiem czy „prawiczkiem”.

Comments are closed.