Sypie się szwedzka strategia walki z koronawirusem? Kolejny rekordowy dzień zgonów

Bar w Sztokholmie. Mimo epidemii zabawa w Szwecji trwa w najlepsze. Zdjęcie: Stella Pictures/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca
Bar w Sztokholmie. Mimo epidemii zabawa w Szwecji trwa w najlepsze. Zdjęcie: Stella Pictures/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca

Szwecja przyjęła odmienną niż inne kraje strategię walki z koronawirusem. Nie wprowadziła niemal żadnych ograniczeń. Teraz notuje rekordowe poziomy zarażeń i zgonów.

W ciągu ostatniej doby w Szwecji koronawirusem zaraziło się 487 osób. To o ok. 30% więcej niż w ciągu 2 poprzednich dni. Rekordowy był 2 kwietnia, gdy koronawirusa zdiagnozowano u 621 osób. Potem nastąpił spadek, ale teraz trend znów się niekorzystnie odwraca. Ogółem w Szwecji zarażonych jest 7,7 tysiąca osób

Niestety sytuacja wygląda znacznie gorzej jeśli wziąć pod uwagę umieralność. W ciągu ostatniej doby zmarły aż 114 osób. Jeśli brać pod uwagę liczbę mieszkańców to odnotowano dobowy poziom liczby zgonów porównywalny z tym co we Włoszech, Hiszpanii, czy Francji. Szwecja liczy 10 milionów mieszkańców. We Włoszech mających 60 milionów mieszkańców w najgorsze dni epidemii notowano ok. 900 zgonów dziennie. Ale od tego czasu obserwowany jest wyraźny trend spadkowy. Tymczasem w Szwecji jest on zdecydowanie rosnący.

Ogółem w Szwecji zmarło już 591 osób. To oznacza 60 zgonów na milion mieszkańców. W Norwegii i Danii krajach o bardzo zbliżonej kulturze i podobnym poziomie opieki medycznej zarażeniom ulega znacznie mniej osób. Zdecydowanie mniej jest też ofiar. W Norwegii od początku epidemii zmarły 83 osoby. To oznacza 15 zgonów na milion mieszkańców. W Danii zmarły 203 osoby, czyli 35 na milion mieszkańców, ale kraj ten jest w przeciwieństwie do Szwecji w wyraźnym trendzie zniżkowym.

To stawia pod znakiem zapytania skuteczność szwedzkiej strategii walki z koronawirusem. W kraju nie wprowadzono niemal żadnych ograniczeń. Na początku epidemii zabroniono zgromadzeń powyżej 500 osób, więc w teatrach grano np dla 499 widów. Podobnie było w kinach. Wszystkie obiekty publiczne były otwarte. Zamknięto jedynie uczelnie wyższe. Otwarte pozostały szkoły i przedszkola.

Teraz zaczyna rozważać się wprowadzanie restrykcji, ale na to potrzeba jeszcze zgody parlamentu.

Szwecja wprowadziła za to „postępowe” wytyczne jeśli chodzi o leczenie chorych na koronawirusa. W praktyce oznaczają one, że np. młodzi nielegalni imigranci mają pierwszeństwo w leczeniu przed starszymi Szwedami.  

12 KOMENTARZE

 1. Sommer ty becwale a podaj ile osob umieralo dziennie dokladnie rok temu w Szwecji , z pewnoscia ponad 100 osob, co to za informacja w 9gole. Umarlo tyle.osob.. a wiesz na co? Kto powiedzial ze na koronawirusa? Masz jakies dane ? Szerzysz koronapanike i tyle. Niczym Sommer cwaniaczku nie roznisz sie od brukowcow typu fakt czy suprekspres! Sumlinski dobrze ci wygranal!

   • Ty sobie zmierz nieuku ktory nie potrafisz nawet analizowac danych .Wejdz sobie na strone countrymeters Sweden a potem countrymeters Denmark i porownaj dane , pamietaj ze w.Szwecji mieszka.2x wiecej ludzi nie z Danii wiec powinno byc dwa razy wiecej trupow albo ponad to a nawet tego nie ma

 2. czy przypomnieć co wtedy robił Braun, jakie miał sympatie
  jak tam u niego z deficytem?
  Kiedy to tych kilku ludzi zebrało sie w tzw konfederację?
  Jak to sie stało że Narodowcy uznali tych sztukmistrzów za swoje przedstawicielstwo?

 3. Zanim dacie sie zbajerowac na scieme red. Sommera porownajcie sobie statystyki umieralnosci danii a szwecji. Dla wyjasnienia dodam: Dania wprowadzila juz jakis czas temu znaczace obostrzenia podobnie jak Polska , natomiast Szwecja niemal zadnych. Efekt?
  Porownywalna umieralnosc w obu krajach. Nawet dzisiejsza statystyka przemawia na korzysc Szwecji- 170 osob zmarlych lacznie w calym kraju a w Danii 100 osob. Tylko w Szwecji jest dwa.razy wiecej ludzi : 10 mln a w Danii mln. Mózg sluzy do myslenia a nie sr…a.

  Na marginesie dziekuje moderatorowi ze.puszcza.kome tarze.mimo iz krytyczne dla Was ale wynikajace z wkurzeniq i otumanienia pospolstwa lykajacego bezrefleksyjnie papke serwowana przez media.

  Z Bogiem

 4. Poczekamy zobaczymy. Szwedzi postawili na agresywny przyrost, co może im dać szybsze wyjście z epidemii. Reszta krajów postawiła na przeciąganie epidemii w czasie. Za 2-3 miesiące będzie pierwsza weryfikacja obu strategii.

 5. Cos mi sie zdaje ze Najwyzszy Czas wszedl w propagande mainstremowa. Obserwuje to juz od jakiegos czasu. Wpisujecie sie w nurt ogolnoswiatowego szalenstwa, paniki i wszechobecnej propagandy pomimo tego ze napewno zdajecie sobie doskonale sprawe ze ta cala „pandemia” smierdzi przekretem na kilometr. CO SIE Z WAMI DZIEJE??

Comments are closed.