Rząd walczy z Kościołem pod pretekstem koronawirusa? Jest apel do Morawieckiego

rząd/Mateusz Morawiecki i modlitwa/Obrazek ilustracyjny/Fot. PAP/Pixabay
Mateusz Morawiecki i modlitwa/Obrazek ilustracyjny/Fot. PAP/Pixabay
REKLAMA

Od poniedziałku w kościołach będzie mogła przebywać 1 osoba na każde 15 m² świątyni. Ta regulacja zastąpi dotychczasowy limit pięciu wiernych. Jednak według grupy polityków PiS, rząd nie ma w planach dalszego łagodzenia obostrzeń w tym zakresie. Jednocześnie podkreślają, że pojawia się wizja stopniowej liberalizacji ograniczeń w handlu.

Grupa kolegów partyjnych premiera Mateusza Morawieckiego zaapelowała do niego „o zmianę planowanych regulacji związanych z możliwością uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych”. Politycy podkreślili, że przyłączają się do „apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego o bardziej spójne, proporcjonalne i sprawiedliwe kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach”. Rząd nie ujął tego bowiem w swoich planach.

Posłowie formacji rządzącej określili nowe kryteria limitu wiernych w kościołach jako „ważny krok w kierunku normalizacji życia religijnego Polaków”. „Niepokoi nas natomiast fakt, że wśród trzech kolejnych etapów znoszenia państwowych obostrzeń nie jest planowane dopuszczenie do uroczystości kościelnych większej ilości wiernych. Dla wielu Polaków możliwość udziału w liturgii kościelnej i przyjmowania sakramentów stanowi istotne źródło duchowej i psychicznej siły, tak potrzebnej do znoszenia trudów obecnej sytuacji” – podkreślili.

REKLAMA

„Czy w związku z tym na kolejnych etapach walki z wirusem COVID-19 możliwe jest wprowadzenie nowych rozwiązań, w jak największym stopniu bezpiecznych, jeśli chodzi o względy sanitarno-epidemiologiczne, a zarazem sprawiedliwych i uwzględniających potrzeby uczestnictwa w praktykach religijnych znacznej części polskiego społeczeństwa? Wedle zaprezentowanej przez Ministra Zdrowia prognozy, epidemia może potrwać w Polsce jeszcze nawet dwa lata. Nie wyobrażamy sobie, by nowa normalność oznaczała trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i innych obrzędach religijnych. Dlatego apelujemy do Pana Premiera o uwzględnienie potrzeb Polaków w zakresie uczestnictwa w życiu religijnym w kolejnych etapach planu stopniowego zmniejszenia obostrzeń związanych z walką z pandemią koronawirusa” – dodali.

Pod apelem podpisali się Kazimierz Choma, Dominika Chorosińska, Anna Dąbrowska-Banaszek, Elżbieta Duda, Jan Dziedziczak, Barbara Dziuk, Grzegorz Gaża, Teresa Glenc, Kazimierz Gołojuch, Agnieszka Górska, Piotr Kaleta, Mariusz Kałużny, Fryderyk Kapinos, Maria Kurowska, Jacek Kurzępa, Jerzy Małecki, Dariusz Olszewski, Anna Maria Siarkowska, Sławomir Skwarek, Katarzyna Sójka, Beata Strzałka, Piotr Uściński, Patryk Wicher i Tomasz Zieliński.

Cztery etapy znoszenia obostrzeń

Warto podkreślić, że w planowanych czterech etapach powrotu do „nowej normalności” już w drugim kroku znalazło się m.in. otwarcie bibliotek, muzeów czy galerii sztuki. W trzecim etapie rząd chce umożliwić także organizację wydarzeń sportowych do 50 osób w otwartej przestrzeni bez udziału publiczności. W ostatnim kroku mają wznowić działalność również siłownie, kluby fitness, teatry i kina. Nie ma jednak ani słowa o miejscach kultu religijnego. Ponadto policja skutecznie egzekwowała dotychczasowe obostrzenia w kościołach.

Źródła: PCh24.pl/nczas.com/Twitter

REKLAMA