Szumowski nie chce ujawnić nazwisk ekspertów, którzy doradzają mu ws. epidemii: „To osoby prywatne”

Łukasz Szumowski. Foto: Sejm RP
Łukasz Szumowski. Foto: Sejm RP

Minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem Beaty Lubeckiej w Radiu ZET. Szef resortu zdrowia był pytany o ekspertów, którzy doradzają rządowi przy podejmowaniu decyzji w związku z ogłoszoną epidemią koronawirusa.

Szumowski uchylał się jednak od odpowiedzi. – Nazwisk oczywiście nie będę wymieniał, bo to są osoby prywatne. Natomiast to są eksperci z szeregu uczelni i instytucji, takich jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Państwowy Zakład Higieny (PZH) – mówił minister.

Ale oni pracują społecznie, czy jednak są wynagradzani przez Ministerstwo Zdrowia? – dopytywała redaktor Lubecka.

Szef resortu zdrowia zapewnił, że eksperci „w większości pracują społecznie”. – To są naukowcy, którzy tworzą modele, analizują. Rozmawiam z nimi regularnie. Publikują. Dzwonię do nich, oni do mnie. Pytam się o pewne przebiegi i o pewne wątpliwości – pokrętnie wyjaśniał Szumowski.

Tak jak to z ekspertami. Jak ja byłem przez lata, jestem, profesorem medycyny, to do mnie dzwonili różni ludzie, pytając o wyjaśnienia wątpliwości. Tak samo ja teraz korzystam z porad epidemiologów – twierdził.

To są osoby prywatne i nie wiem, czy chciałyby publicznie funkcjonowały. Można zadzwonić do instytucji, zapytać się, kto doradza. Ja tutaj nie jestem od tego, żeby osoby prywatne, które nie są osobami publicznymi, wskazywać – dodał.

Wokół decyzji rządu narosło wiele wątpliwości. Utajnienie nazwisk ekspertów, którzy mają doradzać w podejmowaniu kolejnych kroków w procesie „odmrażania gospodarki” oraz modeli, które opracowali, z pewnością ich nie rozwieje. Może natomiast skłonić do stawiania kolejnych pytań.

Jednak najprawdopodobniej pozostaną one bez odpowiedzi. „Przypominam, że pytałem o to już kilka tygodni temu @MZ_GOV_PL i dostałem wymijającą odpowiedź. Teraz min. Szumowski twierdzi, że to «prywatne osoby». Nie, jeśli ktoś współtworzy politykę rządu, to nie jest «prywatną osobą»” – napisał Łukasz Warzecha.

Wcześniej, o zmianę modelu walki z epidemią w Polsce apelował do rządu były szef NFZ i polityk Porozumienia Andrzej Sośnierz. Jak mówił, ten który wybrał rząd Morawieckiego, jest „najgorszy z możliwych”. Ponadto generuje ogromne koszty.

Z kolei polityk Konfederacji Sławomir Mentzen podkreślał, że aby zoptymalizować jakiś model, trzeba go poddać krytyce na forum naukowym. Rząd jednak nie publikuje modeli, na podstawie których podejmuje decyzje.

Jest nawet hipotetyczna możliwość, że oni w ogóle żadnych modeli nie mają, działają całkowicie na ślepo, co niestety też należy brać pod uwagę – zaznaczył Mentzen.

Źródła: Radio ZET/Twitter/nczas.com

57 KOMENTARZE

 1. Czyli modele i analizy ktore te prywatne osoby robia – sa prywatne. Spoleczenstwo nie moze sie z nimi zapoznac. Za to ma wykonywac polecenia inaczej kilkadziesiat tys kary. Szumowski zarzadza Polska jak wlasna farma , gdzie jak pracownik sie pyta szefie czemu dajemy takie proporcje albo inne nawozu ? Szumowski odpowiada. Do roboty ! Nie twoja sprawa!

  • Mysle ze powinna powstac komisja sejomwa w przyszlym sejmie do zbadania odpowiedzi rzadu na Coivd19 , ktora wyjasni czy rzad dzialal zgodnie z prawem zamykajac obywateli i gospodarke , pomijajac kwestie zdrowotne. Oddzielnie badal racjonalnosc zamkniecia spoleczenstwa i gospodarki – jezeli nie bedzie na pismie modeli , analiz itp to nie mozna mowic o racjonalnosci. Dodatkowo zebra i wyjasnic jak to wszystko przebiegalo.

 2. Czyżby coś poszło nie tak marksistom? Widać, że ta ściema z ukoronowanym wirusem zaczyna być sierotą. Zgodnie z przysłowiem, że tylko sukces ma wielu ojców, a klęska jest sierotą.
  Falstart się marksistom przytrafił, ale zapewne do nowego sezonu grypy, który zaczyna się w listopadzie i potrwa do marca lepiej się przygotują.

 3. Coś mi się zdaję, że Jarkowi-papet-masterowi niedługo się pourywają wszystkie sznurki. Bo jego marionety już ledwo zipią, co u takiego u takiego Szumowskiego widać fizycznie. Ofiary własnej propagandy i fałszywych kompetencji. Prostacy nie powinni rządzić Polską.

 4. Bohater Szumowski nie potrafi kupić maseczek spełniających normy! Przez miesiąc rozdysponowywali maseczki, ale dopiero teraz zlecili badanie! Okazało się, że maski NIE SPEŁNIAJĄ NORM. Ciekawe kto je nosił? Może ratownicy, a może lekarze???
  Ale szczepionkę dla nas wszystkich Minister Szumowski na pewno rozpozna, ha, ha, ha. Na węch, pewnie… Ha, ha, ha. Minister zaszczepi nas na siłę, a jak coś pójdzie nie tak to co? To zawiadomi prokuraturę! Ha, ha, ha, ZERO ZAUFANIA dla tego Pana.

  • Skończy się , gdy jakiś desperat zaszczepi Szumowskiego ołowiem.
   Dla jasności nikogo do tego nie namawiam, ale dopóki dzban wodę niesie dopóki nie poniosą wilka, no czy jakoś tam.

 5. Nie tylko do dymisji.Musi zwrócić pieniądze nasze. Ciężko zarobione. Za maseczki 5 mln które kolega instruktor narciarstwa sprowadził, i brat dostał 22,4 mln dotacji do swojej firmy, aplikacja do kwarantanny 2,5 mln i obsługa jej 250 tys miesięcznie. Ponad 30 mln premii dla urzędników ministerstw w styczniu za,,zaangażowanie” a o ilu wydatkach nie wiemy. .A gospodarka wygaszona. Ile miejsc pracy ludzie stracili, a kredyty nie zniknęły.W Krakowie liczba samobójstw w marcu 2x niż rok temu:( Chodzenie/bieganie w maseczkach teraz w takim upale grozi dużym niedotlenieniem. Odszkodowania też pokryje z własnych pieniędzy?

  • Siedzi po uszy w kieszeni prezesa. A Zbigniew Zero ma na niego „haki” i z profesora Szumowskiego zostały tylko ludzkie szumowiny.

 6. Szumowski, gadaj krętaczu co wiesz, a nie to pójdziesz do pudła ?!. Tak byłoby w każdym normalnym kraju, no i natychmiastowa dymisja. Nie w piso-bolszewi. Tutaj jest parasol ochronny i bezprawie dla rządzących.

 7. Najnowszy wierszyk, ale o innym profesorze:

  W obronie pana profesora Grodzkiego – lekarza

  Pomińmy teraz PO całe
  I polityczne zawieruchy.
  „Zarabiał”? – kwoty śmieszne, małe!
  Lekarzom płacą tak KOMUCHY.

  I stan ten trwa już lat trzydzieści,
  Choć komunizmu ponoć nie ma.
  Naprawdę w głowie się nie mieści:
  Profesor… z tysiącami trzema!…

  Sam Hypokrates tak doradzał:
  „Negocjuj cenę, póki boli.”
  Grodzki PRACOWAŁ, kraść nie chadzał.
  Niech się publika odp…oli!

  Skoro napiwek kelner bierze,
  Dlaczego miałby nie brać lekarz?
  Będzie ten, kto nie płaci szczerze,
  Mieć kary Boską. (Boże nie karz!)

 8. Ciekawe kto płaci tym doradcom ? Pieniądze sa prywatne czy państwowe ? O to powinna spytać pani dziennikarka….

 9. To dla was kołysanka od Szumka, który zszedł na psy.
  Brama już zamknięta luli luli lu
  Ludzie śpią i ptaszki śpią, i kotki śpią i psy. (a wy k***a ni!)
  Zamknij więc oczęta luli luli lu
  Wszyscy śpią już, zaśnij także ty. (w ząbek czesany!)

  Jak zarobim dwieście złotych
  to ci kupim cudny dom.
  Będziesz spała jak królowa
  na łóżeczku z białych róż.
  Dobranoc, oczka zmruż.

  A przy domku bedzi ogród
  i słowików cały chór.
  Bedą tobie cudne bajki
  śpiwać aż do samych zórz.
  Dobranoc, oczka zmruż.

  Potem pójdę do sklepiku,
  kupim masło, syr i mniód,
  Kulikoski chlib i mliko
  żebyś miała jak obudzisz się
  jedzenia, picia w bród.

Comments are closed.