Amantadyna w leczeniu Covid-19. Doradca premiera, prof. Horban zabrał głos [WIDEO]

lek na koronawirusa/Na całym świecie trwają zaawansowane poszukiwania leku na COVID-19. Foto: Pixabay
Lek na koronawirusa/Obrazek ilustracyjny/Foto: Pixabay
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Część polskich lekarzy wskazuje, że amantadyna może być skuteczna w leczeniu Covid-19, szczególnie przy ciężkich objawach. Kancelaria premiera zabrała głos w sprawie – a dokładniej doradca szefa rządu, prof. Andrzej Horban.

Kancelaria opublikowała film, w którym prof. Horban odpowiada na pytanie, czy prowadzone są badania nad wprowadzeniem do leczenia amantadyny. Niedawno takie badania miał zlecić minister zdrowia Adam Niedzielski. Zrobił to dopiero kilkanaście dni temu, choć polscy medycy alarmowali, by przyjrzeć się amantadynie już wiosną.

Prof. Horban podkreślił, że amantadyna jest lekiem znanym od dawna. „W tej chwili właściwie nie jest stosowana w leczeniu chorób zakaźnych, mimo że była początkowo używana w leczeniu pewnych postaci grypy” – dodał.

„Jest to lek, który ma dużo objawów ubocznych. Bez przeprowadzenia bardzo dokładnych badań, mówiących o tym, że ten lek w ogóle działa nie jest możliwe dopuszczenie tego leku do obrotu i zastosowania na ludziach” – zaznaczył profesor.

Jak dodał, wymaga to badań klinicznych, „właśnie tej drugiej i trzeciej fazy w celu wykazania skuteczności i bezpieczeństwa na bardzo małej grupie oraz porównania skuteczności i bezpieczeństwa z jakimś innym lekiem”.

Według profesora tego typu badania nie są łatwe. „W przypadku amantadyny nie mamy zbyt dużo danych przedklinicznych mówiących o tym, że ten lek może być skuteczny na koronawirusa” – zauważył Horban.

Podkreślił, że z reguły sprawdza się najpierw skuteczność leku in vitro. „Najpierw w szkle hoduje się wirusa, dodaje się do tego odpowiednie rozcieńczenia leku i sprawdza się jak ten lek hamuje replikację wirusa. Tutaj nie mamy żadnych takich danych, które mówią, że ten lek w jakikolwiek sposób mógłby działać na tego wirusa” – zaznaczył.

Jak dodał, hipoteza, że amantadyna mogłaby działać in vivo, czyli w żywym organizmie człowieka, jest hipotezą bardzo wątpliwą, ale – podkreślił – każda hipoteza wymaga sprawdzenia i czasu.

Amantadyna to lek stosowany w leczeniu schorzeń neurologicznych. Lek ten oficjalnie jest wykorzystywany w leczeniu choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego i ostrego uszkodzenia mózgu. Wykazuje także działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażanie komórek układu oddechowego.

Niektórzy lekarze w Polsce niemal od początku ogłoszonej pandemii twierdzą, że amantadyna jest pomocna w zmaganiach z COVID-19. Pulmonolog z Przemyśla dr Włodzimierz Bodnar zapewnia nawet, że ma udokumentowanych ponad 100 przypadków wyleczeń z COVID-19 przy użyciu tego leku.

Stwierdzenie to wywołało jednak wiele kontrowersji w środowisku medycznym. Amantadyna nie została umieszczona w najnowszych, trzecich już rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, dotyczących leczenia COVID-19 (opublikowanych 13 października 2020 r.).

Mimo to amantadyną leczyli się także politycy. Wiceminister Marcin Warchoł twierdzi nawet, że dzięki temu lekowi wyzdrowiał. Terapię amantadyną stosuje także poseł Konfederacji Robert Winnicki, o czym szeroko pisał w mediach społecznościowych.

Winnicki: „Złapałem koronawirusa.” Poseł Konfederacji testuje na sobie terapię amantadyną i apeluje do rządzących. „W podskokach powinni się tym zająć”

 

23 KOMENTARZE

 1. jaki ostrożny profesor, takie czasy, bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, dla bezpieczeństwa pacjentów nawet dajemy im po prostu zejść. Tylko eksperymentalna nieprzetestowana pseudoszczepionka (terapia genetyczna) jest ok.
  Amantadyna może nie działa bezpośrednio na wirusa, ale na organizm by lepiej sobie dawał radę z infekcją. Ale dranie wyszczepionkowe wyszukują teraz przeszkody…

 2. To jest dzban niezly. Ciekawe czy szczepionke tak testowal biorac kasiure od fajzera. Tacy lobbysci nie powinni sie wogole odzywac. Z niego profesor jak ze srodziny albo znpłatkowej

 3. Lek ten jest p/wirusowy i jako taki został stworzony. Później dopiero zaczęto go używać w parkinsonie. A pan doktor Bodnar ma już minimum kilka tysięcy wyleczeń – przychodnia-przemysl.pl/mozna-wyleczyc-covid-19-w-48-godzin/?fbclid=IwAR3FxjPGqlOa6H5ouMC2jHheLJzUhxRWkdzS0AL4h7sDwLQG2d4f1gJ4snI

 4. Od dawna znamy i przecież przebadany lek może mieć skutki uboczne i przez to jest niepolecany i powinno się podejść do niego z ostrożnością, ale naprędce tworzone, nieprzebadane szczepionki są w 100% bezpieczne i nie mamy się czego obawiać, tylko z uśmiechem na twarzy się szczepić. Czego nie rozumiecie?

 5. Czy to marcowy docent, wszędzie piszą i to lekarze, że amantadyna ma znikome działania uboczne poza tym, gdy jest szansa uratować życie to lekarz ma prawo stosować lek, który może mieć nieznane działanie uboczne ale przytłaczającej większości chorych pomaga.

 6. Tak, to prawda – amantadyna może nieść różne skutki, bo to jest substancja sztuczna, chemicznie wyprodukowana. Są inne, naturalne możliwości leczenia chorych na covida. Tylko tzw lekarze ich nie znają, albo nie chcą znać. Np. skacowani alkoholicy wiedzą jak się odtruć. Każą sobie podać dożylnie „bomby witaminowe”. Okazuje się, że wirusy i bakterie też nie lubią tych wlewów.

 7. ,,ma dużo skutków ubocznych,,?To jak został ten lek wcześniej dopuszczony do leczenia? A ile skutków ubocznych ma obecna szczepionka? To się okaże w ,,praniu,,.

 8. Płatny ołek nic więcej, to na jakiej podstawie wprowadzono już wcześniej amantadynę do obrotu? Jeżeli taki Horban to zatrzyma będzie winien śmierci ludzi.A jaki rodowód tego Horbana? Tabletka z krzyżykiem jak i polopiryna tez ma skutki uboczne a leczy nawet serce.Co z niego za profesor chyba kasa mu na oczy padła.

 9. Kolejna umoczona kreatura, co to kasę od koncernów farmaceutycznych chętnie bierze. Mordka wie „od czego mucha zdycha”

 10. Tacy są najgorsi.
  Tytuł profesorski, liczne eksponowane stanowiska, doradca szefa rządu i ludzie mu wierzą, a tak naprawdę to sprzedajna kanalia. Przez takich jak on umierają dziesiątki tysięcy Polaków, nie na covid, który jest mniej grożny niż sezonowa grypa, tylko na wszelkie inne choroby nieleczone bo rządzący dostali polecenie zablokowania służby zdrowia. Masz się zaszczepić bo NWO Ci każe.

 11. nu panie profesor niby racja a jednak nie bardzo
  bo to chwali się te ach i och i ostrożność a bo nie wiadomo a to trzeba zbadać a bo czasochłonne a bo drogie a bo skomplikowane badania wszystko to być może
  racja jednakże ja to między bajki włożę
  bo jeśli amantadyna znana od lat sześćdziesiątych znane jej skutki uboczne znane dawkowanie i odczyny a mimo to wymaga długotrwałych badań
  to jak to jest że szczepionka covid zupełnie nieznana została dopuszczona tempie ekspresowym

 12. Chorzy na Parkinsona dostają dawkę 6-krotnie przekraczającą tą zalecaną przy grypie 100 mg – i jakoś zdaje to egzamin . Najniższa znana producentowi dobowa dawka, po której nastąpiło zejście śmiertelne – to 20-krotność (całe 2 GRAMY). Wg ulotki pozwala się ją stosować dzieciom od 6 lat. Lek znany i stosowany od prawie 50 lat.

  • Doucz się, Horban, jak rany Boga, bo co się odezwiesz, to wtopa na maksa. Cała ta twoja profesura pisana patykiem na wodzie. Co ty ciężko kapująca mózgownico chcesz tu jeszcze badać? Zawartość cukru w cukrze?

 13. Tyle złej woli w szukaniu leku nie widziałem u Nikogo. Zero woli znalezienia leku, tylko szprycować i szprycować – jedyne co tego Pana interesuje. A jesli nie wiadomo o co chodzi to o co chodzi? Bo logiki tu nie ma.

 14. Będzie się kisił w piekle.
  Nie potrzeba amantadyny na receptę – szukaj chininy (tonik indiański, chlorochinalin w aptece bez recepty)+cynk, selen, srebro koloidalne, MMS, witaminy a,d,e,k,c przepłukuj gardło alkohoolowymi nalewkami (lukrecja, wrotycz). Sam miałem od początku problemy gardłowe z tym wirusem i aktualnie prawie niezauważalne.

Comments are closed.