Kolejny szpital tymczasowy w Warszawie. Pierwszy świeci pustkami i kosztował podatników krocie

Okęcie z transportem chińskiego sprzętu medycznego. Zdjęcie: PAP/Leszek Szymański
Największy samolot świata - Antonow An-225 Mrija na lotnisku Okęcie z transportem chińskiego sprzętu medycznego. Zdjęcie: PAP/Leszek Szymański

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział otwarcie w tym tygodniu wojskowego szpitala tymczasowego na Okęciu. Przekazał, że zostanie też zwiększona liczba łóżek w szpitalu na Stadionie Narodowym. W stolicy będą zatem dwie tymczasowe placówki do walki z mniemaną pandemią.

Andrusiewicza zapytano na konferencji prasowej, jak zostanie poszerzona baza łóżek w Warszawie i na Mazowszu. – Na Mazowszu mamy dość duży potencjał w szpitalach tymczasowych. W samej Warszawie mamy szpital na Narodowym, który w niedługim czasie poszerzy swoją bazę łóżkową. Tam jest wykorzystanych niewiele ponad 200 miejsc. Kolejne 300 miejsc zawsze możemy szybko zwiększyć i taka decyzja jest podejmowana, by udostępnić kolejne miejsca – przekazał rzecznik resortu zdrowia.

Oświadczył, że w tym tygodniu zostanie uruchomiony wojskowy szpital tymczasowy na Okęciu. – Mamy w niedługim czasie do otwarcia szpital wojskowy na Okęciu, gdzie będzie kolejna baza miejsc – zaznaczył.

Dodał, że na Mazowszu są także szpitale tymczasowe w Ostrołęce, Radomiu i w Płocku. – Jest więc baza łóżkowa możliwa do odtworzenia – ocenił Andrusiewicz.

W Warszawie działa szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. W listopadzie ubiegłego roku szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział powstanie drugiego szpitala tymczasowego – w bazie lotniczej na Okęciu. Będzie go nadzorował Wojskowy Instytut Medyczny. Pierwotnie miał zostać otwarty pod koniec 2020 r.

Z danych podanych w piątek przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie wynika, że w województwie jest bezpieczny zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19. Wolne pozostają 943 łóżka i 87 respiratorów.

Przypomnijmy, że organizacja szpitali tymczasowych kosztowała podatników przeszło 600 mln zł. Do 22 stycznia szesnaście takich placówek przyjęło w sumie 2009 pacjentów. Średnio przyjęto więc w każdej placówce po ok. 125 pacjentów.

Jak się okazało, spore koszty generują także pracownicy owych szpitali tymczasowych. Aż 393 158 złotych zainkasował w listopadzie zarząd Szpitala Narodowego. Sprawę ujawniła kontrola poselska. Sprawa jest o tyle szokująca, że Szpital Narodowy – jak na tak potężny obiekt – świeci pustkami. W połowie stycznia leżało tam ok. 90 pacjentów.

Dyrektorzy największych szpitali wojewódzkich na Mazowszu ujawnili w listopadzie, że Szpital Narodowy nie przyjmował ich pacjentów, mimo że często liczba zajętych łóżek przekraczała możliwości placówki. Na PGE Narodowym było wówczas tylko 33 pacjentów na 500 gotowych łóżek.

– Nie mamy tak zdrowych pacjentów, by kwalifikowali się do leczenia w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym – mówili dyrektorzy mazowieckich placówek. Placówka ogłosiła bowiem kuriozalne warunki przyjmowania pacjentów.

Źródła: PAP/nczas.com

6 KOMENTARZE

  1. Ojtaaaakkkk… koniecznie muszą zrobić z siebie idiotów, jak Brytole, którzy nie mogli pomieścić łóżek na Heathrow. A jak je poskładali i odesłali do magazynów to lotnisko znów zadziałało. Nie mogli też przepuścić tirów, aż musiał „interweniować” nasz WOT. No ale Sławka już nie uratował, chociaż tam był. Czy takich skur..synów nie można zwyczajnie zaebać?

  2. Następny poczuł kasę ! Myślę , że przed sądem się rozliczą z respiratorów , Sanatorium Narodowego , bo nawet na mecz nie można iść i z zamordowania przez plandemię tysięcy Polaków !!! Pamiętamy !!! Pokażemy wam Patriotyzm !!!!

  3. Przewał kasy z naszych podatków gigantyczny a ciemny lud kupuje toporną propagandę o ciężkiej epidemii o śmiertelności na poziomie grypy.

  4. Dr Astrid Stückelberger rzuciła kilka poważnych bomby podczas niedawnego wywiadu, który całkowicie zniweczył eugenika miliardera Billa Gatesa, skorumpowaną Światową Organizację Zdrowia (WHO) i inne nikczemne elementy, które wspólnie spiskowali w celu popełnienia koronawirusa z Wuhan (Covid-19) plandemiczny na świecie.

Comments are closed.